تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۹:۲۰
کد مطلب : 73070
بی بی سی فارسی تحلیل می‌کند؛

“لحظه سرنوشت‌ساز” میان ایران و آمریکا فرا‌ رسید

سایت انگلیسی بی بی سی فارسی در تحلیلی به سبک خود از سخنان روز یکشنبه مقام معظم رهبری و سخنان اخیر باراک اوباما به این نتیجه رسیده که لحظه سرنوشت‌ساز در مذاکرات هسته‌ای فرارسیده است.

 

سایت انگلیسی بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) در تحلیلی با استفاده از تیتر “لحظه سرنوشت ساز در مذاکرات اتمی” نوشته است: اظهارات دو روز گذشته مقامات عالیرتبه ایران و آمریکا نشان می دهد که لحظه سرنوشت ساز مذاکرات اتمی ایران فرا رسیده است.

 

 

دیروز رهبر ایران تأکید کرد که “توافق نکردن را بهتر از توافق بد” می داند و گفت که توافق هسته ای با غرب باید روشن، غیر قابل تفسیر و شامل برداشتن تحریم ها باشد.

 

 

او با دو مرحله ای شدن توافق و تفکیک کلیات از جزئیات مخالفت کرد و گفت: «اگر توافق می کنند، جزئیات و کلیات را در یک جلسه واحد تمام بکنند و امضاء بکنند.» (برای مطالعه آخرین سخنرانی رهبری به اینجا مراجعه نمایید.)

 

 

نویسنده بی بی سی با اشاره به بخشی از سخنان باراک اوباما که در آن تلاش کرده توپ مذاکرات و توافق هسته ای را به زمین ایران بیندازد، نوشته است: امروز هم رئیس جمهور آمریکا گفت که اختلاف دو طرف در جریان مذاکرات کاهش پیدا کرده و چارچوب توافق تقریبا روشن شده و دست یافتن به آن دیگر به مسائل فنی وابسته نیست، بلکه به اراده سیاسی ایران بستگی دارد. (برای اطلاع از آخرین موضع‌گیری اوباما درباره ایران، به اینجا مراجعه نمایید.)

 

 

 

 

در ادامه تحلیل سایت دولتی انگلستان آمده است: لحن دو طرف محکم است و پیام آنها برای طرف مقابل این است که “حد انعطاف ما همین است، تصمیم خود را بگیرید.”

 

 

در عین حال در سخنان رهبر ایران، نشانه های متعددی از جدیت ایران در تلاش برای حل و فصل اختلافات اتمی دیده می شد.

 

 

او مشخصا از مواردی مثل توقف توسعه سانتریفوژها، توقف غنی سازی ۲۰ درصد و توقف فعالیت ها در اراک و فردو به عنوان نمونه های تلاش ایران برای دستیابی به توافق یاد کرد، اما هشدار داد که طرف مقابل در اثر اشتباه محاسبه “زیاده خواهی” می کند.

 

 

آیت الله خامنه ای حتی در هنگام برشمردن موارد تاریخی که جمهوری اسلامی در آنها عملکرد “منطقی” از خود نشان داده، به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ اشاره کرد که آیت الله خمینی آن را “نوشیدن جام زهر” خوانده بود. چنین مقایسه ای در فضای سیاسی ایران مقایسه معنی داری تلقی می شود و اشاره به آن توسط کسی جز آیت الله خامنه ای می توانست با واکنش خشم آلود تندروها روبرو شود. [!]

 

 

اشاره بی بی سی به این بخش از سخنان رهبری بود: «ما در جنگ تحمیلی، منطق را مبنای کار خودمان قرار دادیم؛ در قبول قطعنامه، منطقی عمل کردیم؛ در قضایای گوناگونی که بعد از جنگ تا امروز وجود داشته است، همه جا بر اساس منطق و استدلال عمل کردیم؛ هیچ کجا جمهوری اسلامی بی‌منطقی نشان نداده است؛ در این قضیه هم با منطق دارد حرکت میکند. منتها طرف مقابل منطق سرش نمیشود»

 

 

البته بی بی سی فارسی در تحلیلش اشاره ای نمی کند که میان عملکرد منطقی در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و نوشیدن جام زهر، منافاتی وجود ندارد و حتی امام خمینی(ره) نیز در نامه پذیرش قطعنامه نوشته‌اند: «با توجه به نظر تمامى کارشناسان سیاسى و نظامى سطح بالاى کشور، که من به تعهد و دلسوزى و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم، و در مقطع کنونى آن را به مصلحت انقلاب و نظام مى دانم.»

 

 

در ادامه تحلیل بی بی سی نوشته شده است: حتی ابراز نگرانی آقای خامنه ای در مورد دو مرحله ای شدن توافق و تفکیک توافق کلی و توافق بر سر جزئیات می تواند نشانه دیگری از جدیت او تلقی شود. روشن است که تحریم ها بر اقتصاد ایران فشار می آورد و هدف ایران از مذاکرات به گفته آقای خامنه ای، برداشتن تحریم هاست، بنابراین هر روشی که این کار را به تأخیر می اندازد، طبیعتا نگرانی مقامات جمهوری اسلامی را به همراه می آورد.

 

 

 

آقای خامنه ای در سخنرانی دیروز خود گفت که هدف مذاکرات “خارج کردن حربه تحریم از دست دشمن” است، یعنی اگر هم توافقی حاصل شود، دشمنی با آمریکا پابرجاست.

 

 

حالا سئوال این است که آیا پیشنهاد قدرت های جهانی به ایران، که جزئیات آن هنوز روشن نیست، قابلیت این را دارد که مقامات ایران بتوانند با آن توازن ظریف میان کوتاه آمدن و حفظ وجهه را برقرار کنند.

 

 

در پایان نوشته بی بی سی آمده است: این سئوال برای طرف مقابل هم مطرح است. شورای امنیت سازمان ملل شش قطعنامه صادر کرده که بر اساس آن ایران از هر گونه فعالیت غنی سازی منع شده است، اما ظاهرا توافق پیشنهادی شامل حق غنی سازی برای ایران است. دولت آقای اوباما ظاهرا خود را برای پاسخ دادن بابت این عقب نشینی آماده کرده است. آیا ایران هم می تواند عقب نشینی لازم برای حصول توافق را توجیه کند؟

 

 

 

 

مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان ضمن اشاره به اقداماتی که ایران برطبق منطق مذاکرات انجام داده؛ همچون توقف موقتی غنی سازی ۲۰%، فردو و اراک و بی منطقی، زورگویی و باج‌خواهی آمریکا، جواب سؤال بی بی سی را داده بودند که “ملت ایران زیر بار زورگویی و زیاده خواهی و رفتارهای غیر منطقی نخواهد رفت.”

 

 

در طول سالیان گذشته جمهوری اسلامی ایران همواره بر سرمیز مذاکره و گفتگو حاضر بوده است و پیشنهادهای منصفانه و محترمانه را به بحث گذاشته است. همانطور که رهبری در سخنانشان اشاره کردند “معتقدیم توافق نکردن بهتر از توافقی است که به ضرر منافع ملی و زمینه ساز تحقیر ملت بزرگ ایران شود.”

 

 

ایشان تأکید کرده اند: «ما با پیشرفت این کاری که مسئولین دولتی ما شروع کرده‌اند و تلاش هم دارند میکنند – واقعا دارند تلاش میکنند و وقت میگذارند و نیرو صرف میکنند – موافقیم؛ به یک توافق خوب هم اگر برسد موافقیم.  بنده هم موافقم، مطمئنّم که ملّت ایران هم آن توافقی را که در آن عزّت او محفوظ بماند، احترامش محفوظ بماند، منافعش حفظ بشود، مخالفتی ندارد، موافقت خواهد کرد… ملّت ایران عادت نکرده است که به زورگوییِ دشمنان گوش فرا بدهد و تسلیم زورگویی و باج‌خواهی بشود؛ آن‌طرف هرکه باشد.»

 

منبع: جام نیوز