تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۱:۲۸:۵۳
کد مطلب : 84374
رئیس شورای شهر آبادان تاکید کرد

لزوم همراهی تصمیم‌سازان شهری آبادان با شورا و شهرداری

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان بر ضرورت همراهی تصمیم‌سازان شهری با شورا و شهرداری تاکید کرد.

به گزارش  عصرآبادان، حمید حنظل‌عیدانی در حاشیه جلسه روز شوراها در جمع خبرنگاران ضمن تبریک روز شوراها، درد دل‌های شورائیان را فراوان خواند و اظهار کرد: در سالی که به نام همدلی و همزبانی ملت و دولت از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده، ضرورت همراهی نمایندگان مجلس، فرماندار، منطقه آزاد اروند و مردم (بخش خصوصی) و شورای شهر در راستای ارائه خدمات مطلوب شهری احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شورا یک نهاد کاملا مردمی است، افزود: آموزه‌های دینی ما نیز همواره مشورت و شورا را ترویج داده و قانون اساسی نیز بر آن تاکید دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان اضافه کرد: امروزه موضوع دخالت مردم در بحث مدیریت و تعیین سرنوشت خود به شکل انتخاب نمایندگان خود تجلی یافته است، شوراها تجلی اراده مردم هستند و کمک می‌کنند تا مدیریت دولت به مردم منتقل شود.

حنظل‌عیدانی تصریح کرد: دولت تصمیم دارد تا به جای تمرکز سیاست‌ها، نسبت به رفع تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها در ارائه خدمات شهری بکوشد و برای این منظور شوراها که با رای مردمی انتخاب شده‌اند، رهبری امور محلی را به دست می‌گیرند.

وی یادآور شد: شوراها سبب بالا بردن توان و عملکرد دولت می‌شوند ضمن آنکه بخشی از توان دولت به مردم منتقل می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان ادامه داد: اعضای شورا، کارشناسان محلی هستند که می‌توانند در ایجاد نیروهای با استعداد در زمینه تصمیم‌گیری در سطوح بالا موثر باشند، شورا پارلمانی محلی است که می‌تواند رفاه نسبی را برای مردم تامین کند.

حنظل عیدانی گفت: باید برخی نکاتی را که در سال همدلی و همزبانی می‌تواند به رفع مشکلات مردم که سال‌های سال بلاتکلیف مانده را به شیوه‌ای مناسب برایشان راه حل یافت و رفع کرد.

وی افزود: سعی کردیم تا بر اساس قانون وظایفی را که برای شورا تعیین شده به انجام برسانیم و در این راستا نیاز به همراهی و مساعدت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه، سازمان منطقه آزاد اروند و مردم به عنوان بخش خصوصی با شورای شهر داریم.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان، این پنج حوزه را جزو ارکان اصلی در ارائه خدمات مطلوب شهری خواند و اظهار کرد: شورا تاکنون دخالت مستقیمی را در امور دستگاه‌های اجرایی نداشته اما به وظیفه اش که همانا نظارت مستقیم بر عملکرد شهرداری‌ست به نحو مطلوبی عمل کرده است.

حنظل‌‌عیدانی تصریح کرد: در حوزه شهرداری به نظر می‌رسد که مسیر را درست طی کرده‌ایم، در وهله نخست از شهردار خواسته تا برنامه محور باشد  و دیگر آنکه با تعیین هر یک از اعضای شورا به عنوان ناظر در ادارات زمینه همکاری دوسویه و ارائه راهکارهای مناسب برای حل معضلات و مشکلات را فراهم کرده‌ایم.

وی با مهم ارزیابی کردن همگرایی و وحدت نظر میان مراکز تصمیم گیری، یادآور شد: تاکنون این اتفاق نیفتاده و اگر خواهان موفقیت شورا هستیم باید به این مقوله توجه بیشتری شود، شهروندان زیادی برای حل امورشان به شورا مراجعه می‌کنند و شورا نیز هیچکس را دست خالی برنمی‌گرداند و به شیوه‌ای به آنها کمک می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان ادامه داد: متاسفانه آن دسته از اداراتی همچون آب و فاضلاب، مخابرات، برق و گاز که کارهایشان با شهرداری ارتباط مستقیم دارد، به رغم حرف‌های زیادی که از تریبون‌های مختلف زده شد هیچگونه همکاری و هماهنگی با شهرداری ندارند، به طور مثال فاضلاب به عنوان یک معضل اساسی در شهر و به رغم آنکه وظیفه شهرداری در این باره نیست اما مردم برای خروجی فاضلابشان از کانال‌های آب‌های سطحی شهرداری استفاده می‌کنند.

حنظل‌عیدانی، خطاب به فرماندار آبادان گفت: انتظار می‌رود تا این مشکلی که پس از ۳۰ سال هنوز لاینحل باقی مانده رفع شود تا ما بتوانیم به دنبال سطوح بالاتر و بیشتری از نیازهای مردم باشیم، در این راستا از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، فرمانداری و سازمان منطقه آزاد اروند استمداد می‌طلبیم، همه برای آبادی شهر کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکید ما بر مدیران برنامه محور است، افزود: مدیران باید آن کاری را که برای یک سال مصوب شده، متناسب با بودجه‌ها و توان خودش به انجام برساند و به مردم گزارش دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان با عذرخواهی از شهروندان آبادانی اظهار کرد: با تاسف باید بگویم که در بحث اولویت‌های شهری و عزم برای رفع آنها نتوانسته‌ایم راهکاری عملی و مناسب برایشان پیدا کنیم که موضوع جمع‌آ‌وری احشام سرگردان، ساماندهی صنوف مزاحم، دستفروشان و رفع گره ترافیکی شهر  از این جمله هستند.

حنظل‌عیدانی تصریح کرد: ایراداتی به کار شورا نیز وارد است، ما معصوم نیستیم، انتقاد پذیریم، از رسانه‌ها خواسته‌ایم تا ما را به نقد بکشند زیرا انتقاد سبب رشد و تعالی می‌شود، عملکرد شورا شفاف است به طوریکه در تمام جلسات شورا رسانه‌ها حضوری فعال دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمام اعضای شورا در زمینه ارائه خدمات به شهروندان متفق‌القول هستیم، به ارائه گزارشی کوتاه از برنامه‌های اجرا شده و در دست اجرای شهرداری با نظارت شورا پرداخت.

حنظل‌عیدانی یادآور شد: در زمینه حمل و نقل شهری، ۱۵ دستگاه اتوبوس وارد خطوط شدند ضمن آنکه ۱۰ مینی بوس و ۲۰ اتوبوس نیز با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند خریداری شد.

رئیس شورای اسلامی شهر آبادان از انجام رایزنی با سازمان منطقه آزاد اروند به منظور خرید ۱۵ دستگاه تاکسی خبر داد و گفت: این تاکسی‌ها متناسب با شان منطقه آزاد و مردم  پیش بینی و خریداری می‌شوند، نوع خودروها مشخص است و اکنون برای دریافت اعتبارات برای تملک و جایگزینی خودروها اقداماتی صورت گرفته است.

وی از ساخت ۲۵ پارک به معنای واقعی در نقاط مختلف شهری، تبدیل ۲۲۰ هکتار محدوده تانک فارم به بافت جدید شهری، احداث ۱۶ زمین چمن مصنوعی، ساخت بازارچه خود اشتغالی، ساماندهی بازار شهید ارغنده، اقدام در زمینه ساخت یک بازارچه در منطقه ۱۰۸ هکتاری با مشارکت بنیاد مسکن، تصمیم برای راه‌اندازی بازار خرما، آماده‌سازی ساختمان بازار کالای همراه مسافر با مشارکت فرمانداری، خرید دستگاه کمپوست و رایزنی برای گرفتن مساعدت مالی ۳۰ میلیارد ریالی از سازمان منطقه آزاد اروند برای راه‌اندازی سوله مربوطه، حمایت از ورزشکاران به شکل مشارکت در برپایی مسابقات جهانی کشتی و بوکس به عنوان برخی اقدامات انجام شده شورا و شهرداری نام برد.

به گفته رئیس شورای اسلامی شهر آبادان، برگزاری سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی، انجام ۶۳ هزار تن آسفالت در معابر، ۸۰ هزار متر فضاسازی و زیرسازی، تعریض خیابان‌های سپاه، گمرک و سیکلین از دیگر اقدامات انجام شده و یا در دست انجام است.

حنظل‌عیدانی افزود: در بحث جذب سرمایه‌گذاران با همکاری فرمانداری ویژه آبادان، موضوع احداث پارکینگ طبقاتی خلیج فارس در پنج طبقه (سه طبق پارکینگ و دو طبقه تجاری) به ارزش ۵۰ میلیارد تومان دنبال شد که برای نوروز امسال بخش پارکینگ آن به صورت نمادین افتتاح و مورد استفاده مردم و مسافران قرار گرفت.

وی از ساخت سه پارکینگ دیگر به ارزش ریالی ۲۴۰ میلیارد تومان، ساخت و راه‌اندازی مجتمع پزشکان، شهر مینیاتوری و پارک آبی به عنوان دیگر برنامه‌های قابل اجرا در آبادان نام برد و اظهار کرد: با توجه به توان بالای شورای شهر چنانچه همیاری و اتحاد میان دستگاه‌های تصمیم‌ساز با شورا باشد به طور قطع طی پنج سال می‌توانیم آبادانی، آباد داشته باشیم.

منبع: فارس