تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۷:۰۲
کد مطلب : 126264
امام جمعه خرمشهر:

لغو روادید میان ایران و عراق پیگیری شود

اگر ویزا میان دو کشور ایران و عراق برداشته شود در سال‌های آینده شاهد حضور گسترده‌تری خواهیم بود، چرا این اتفاق نباید میان دو کشور مسلمان و شیعه ایران و عراق اتفاق بیفتد؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید نبی موسوی فرد اظهار داشت: همایش بزرگ اربعین حسینی یک موضوع ملی و بین‌المللی است که خوشبختانه هرسال پرشورتر از دیگر سال‌ها برگزار و زمینه‌های بهتری برای آن فراهم می‌شود.

وی افزود: شخصیت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مقام عمل اختصاص به شخص، قوم، مذهب، دین یا ملیت خاص ندارد، اهل کتاب، مسیحی‌ها، نصرانی‌ها و زرتشتی‌ها هم به عشق حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در پیاده‌روی اربعین حسینی شرکت می‌کنند، اهل سنت نیز در کنار شیعیان حضور پررنگی در همایش اربعین حسینی دارند.

امام‌جمعه خرمشهر عنوان کرد: حتی افراد بی‌دین مانند هندوها نیز تحت تأثیر این همایش بزرگ قرار گرفتند و به موضوع اربعین حسینی گرایش پیدا کردند، بزرگ‌ترین مانور جهان تشیع اربعین حسینی است که سال‌به‌سال باشکوه‌تر برگزار می‌شود.

وی گفت: باید تلاش کنیم که فرهنگ اربعین گسترش پیدا کند و ملت ایران یکپارچه در این همایش شرکت کنند تا به‌جای ۳میلیون و ۵میلیون زائر شاهد حضور ده‌ها میلیونی ملت ایران در همایش بزرگ اربعین حسینی باشیم. حقیقت است که حادثه عاشورا توانسته اسلام را در جهان زنده نگهدارند.

جهانیان با دیدن جمعیت میلیونی اربعین به دنبال تحقیق درباره اسلام و شیعه می‌روند

حجت‌الاسلام موسوی‌فرد بیان کرد: وقتی جهان ببیند چنین جمعیتی در همایش اربعین حسینی شرکت می‌کند قطعاً به دنبال تحقیق درباره اسلام و تشیع می‌روند و به‌تدریج به اهداف وجود مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) گرایش پیدا می‌کنند.

وی افزود: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک نه‌تنها از ایران بلکه از تمام کشورهای اسلامی شاهد حضور حداکثری باشیم، البته این حضور نیازمند ایجاد بسترهای لازم است، مردم عراق در کشور خود نیازمند ویزا و تابعیت از قوانین خارجی نیستند و به‌راحتی در همایش بزرگ اربعین حسینی حاضر می‌شوند.

امام‌جمعه خرمشهر اظهار داشت: قطعاً اگر ویزا میان دو کشور ایران و عراق برداشته شود در سال‌های آینده شاهد حضور گسترده‌تری خواهیم بود، در کشورهای غیرمسلمان به‌ویژه اروپایی شاهد هستیم که موانع را برای تردد ملت‌ها برمی‌دارند تا به یکدیگر نزدیک‌تر شوند، چرا این اتفاق نباید میان دو کشور مسلمان و شیعه ایران و عراق اتفاق بیفتد؟

تلاش برای حذف روادید میامن ایران و عراق

وی عنوان کرد: تلاش برای نزدیک کردن دو کشور مسلمان که بیشترین اشتراک‌ها به‌ویژه در موضوعات فرهنگی دارند سبب عمیق‌تر شدن ارتباط دو کشور می‌شود، قطعاً دولت‌ها باید تلاش بکنند تا ویزا میان این دو کشور برداشته شود و زائران بتوانند هر ساعتی که اراده کنند با گذرنامه معتبر از مرز تردد شوند.

حجت‌الاسلام موسوی فرد تصریح کرد: تاکنون مقامات دو کشور بر صدور ویزای اربعین تأکید داشتند و ویزا میان این دو کشور برقرار است، حتماً هم‌وطنان پس از اخذ ویزا به‌سوی مرزها حرکت کنند.

وی افزود: مانند اربعین حسینی سال ۹۴ ویزای اربعین در آبادان و خرمشهر صادر می‌شود اما توصیه اکید می‌کنیم که زائران از طریق سامانه سماح برای دریافت ویزا اقدام کنند، چون مطمئن‌ترین راه موجود در شرایط کنونی سامانه سماح است، برخی افراد سودجو وجود دارند که اقدام به صدور ویزای جعلی می‌کنند و یا با جمع‌آوری مبالغ و گذرنامه‌ها همچنین تبلیغات برای ارائه ویزا باقیمت پایین‌ دست به کلاه‌برداری از زائران زدند.

امام‌جمعه خرمشهر با درخواست از هم‌وطنان برای تهیه ویزای معتبر از طریق دفاتر مورد تأیید سازمان حج و زیارت به‌ویژه سامانه سماح، بیان کرد: زائران اربعین حسینی توجه داشته باشند که حتماً ویزای خود را از استان مبدأ و یا نزدیک‌ترین مرکز صدور ویزای اربعین حسینی تهیه و سپس به‌سوی مرزها عزیمت کنند تا در تردد با ازدحام و مشکل مواجه نشوند.

زائران سعی کنند در استان خود برای ویزا اقدام کنند

وی گفت: طبیعتاً مرکز صدور ویزایی که در آبادان و خرمشهر راه‌اندازی شده ظرفیت محدودی دارد و برای افرادی است که دسترسی به مراکز دیگر ندارند، پس حتماً زائران از استان مبدأ خود ویزا تهیه کنند همچنین زائران حتماً ویزای معتبر و گذرنامه مدت‌دار همراه داشته باشند،

امام‌جمعه خرمشهر گفت: نکته مهم دیگر بررسی عدم ممنوعیت خروج افراد است، برخی افراد در سال گذشته با مشکل ممنوعیت خروج از کشور مواجه بودند و پس از طی مسیرهایی طولانی تا مرز متوجه ممنوع‌الخروج بودن خود شدند.

حجت‌الاسلام موسوی فرد اظهار داشت: اعلام‌شده که حتماً باید گذرنامه‌ها حداقل ۶ماه اعتبار داشته باشد ضمن اینکه گذرنامه خود را از طریق اداره گذرنامه شهرستان مبدأ خودکنترل کنند.

زمین، هوا و دریا سه راه انتقال زوار اربعین از خرمشهر و آبادان

وی عنوان کرد: دو سال است که اتباع خارجی از مرز بین‌المللی شلمچه تردد می‌کنند، امسال به‌صورت انحصاری، مرز شلمچه تنها مرز برای تردد اتباع خارجی است، درواقع همه زائران ایرانی و غیر ایرانی دارای گذرنامه و ویزای معتبر می‌توانند از طریق مرز بین‌المللی شلمچه عازم زیارت اربعین حسینی شوند.

امام‌جمعه خرمشهر افزود: امکانات و زیرساخت‌های مرز شلمچه در میان دیگر مرزها بهتر و ویژه‌تر است چون شهرستان خرمشهر از دو طریق به کشور عراق دسترسی دارد، یکی مرز زمینی شلمچه و دیگری خط دریایی خرمشهر به بصره است همچنین زائران می‌توانند برای دسترسی به شهرستان خرمشهر و مرز شلمچه در این شهرستان از خطوط ریلی، مسیرهای مواصلاتی و از طریق فرودگاه بین‌المللی آبادان اقدام کنند.

مرجع / تسنیم