تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۲۳:۵۸:۳۴
کد مطلب : 52191

ماجرای سلام‌کردن دختر بدحجاب به قرائتی

یک معروف نباید معروف دیگری را از بین ببرد. لا قربه فی النوافل اذا اضرت بالنوافل. یعنی اگر مستحبی ضرر زد به واجب، آن مستحب دیگر قرب و ارزشی ندارد.

مراسم عزاداری شب ششم محرم در هیئت نخل کاشان با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین قرائتی برگزار شد.

نکاتی از سخنان حجت الاسلام قرائتی در شب ششم محرم را بخوانید؛

_آیا امر به معروف و نهی از منکر فقط مربوط به اسلام است؟ خیر. عقل سلیم می گوید وقتی کسی عقب عقب می رود به او بگوییم نیافتی. تمام مادران مسلمان و غیر مسلمان بچه های خود را امر به معروف و نهی از منکر می کنند.

_امر به معروف حتی محدود به انسان هم نیست. در قرآن در سوره نحل داریم که وقتی حضرت سلیمان و لشگرش از محلی عبور می کردند‏، مورچه ای ندا داد که ای مورچه ها فرار کنید به خانه هاتان وگرنه له می شوید. آدمی که داد نزند از مورچه هم کمتر است.

_امر به معروف یعنی غیرت. یعنی من روی دینم حساسم. انبیا لعنت می کنند کسانی را که امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند.

-امر به معروف گاهی آماری است و گاهی ضد آماری. یعنی همیشه حق با اکثریت نیست. مثلا ٨ نفر در یک محیط بسته سیگار می کشند و یک نفر نمی کشد. آن ٨ نفر نمی توانند به او بگویند ما ٨ تاییم و تو یکی. پس برو بیرون و یا مثلا شب که وقت خواب است این ٨ نفر می خواهند گپ بزنند و آن یک نفر می خواهد بخوابد. آن یک نفر تذکر می دهد و آن ٨ تا می بایست یا بخوابند و یا از آن اتاق بیرون بروند.

-چه زمانی امر به معروف کنیم؟ چه مکانی؟ با چه سنی؟ با چه شرایطی؟ معروف چیست؟ منکر چیست؟

-اول باید معروف و منکر را به درستی تشخیص داد و این خیلی مهم است. معروف و منکر هم همانند دین سلیقه ای شده است. در بعضی تکیه های سنتی روی دیوار نوشته شاهزاده علی اکبر علیه السلام. حضرت علی اکبر علیه السلام امامزاده بود. ولی چون حکومت ایران شاهنشاهی بوده‏، شاهزاده را از شاه گرفتند و علی اکبر علیه السلام را از کربلا. به این می گویند مخلوط شدگی. خمس نمی دهد می گوید به فقرا کمک می کنم. کدام اسلام شناسی این را تجویز کرده؟

-الان کسی در کاشان آب انبار بسازد منکر است، ولی ١٠٠ سال پیش ثواب هم داشت. نوشتن شعار زیبا با زغال بر روی دیوار زیبا حتما منکر است.

-صلوات فرستادن هر جایی معروف نیست. زمان شاه هواداران شاه پای منبر آیت الله انصاری با صلوات سخنرانی وی را بر هم می زدند.

-دختره حجابش عیب دارد. خانم محجبه به او می گوید قرتی. قرتی تو بدتر بود یا حجاب او.

-دختره بد حجاب روز اربعین به من سلام کرد. به او گفتم خانم اربعین است، رعایت کن. گفت حاج آقا جواب سلام واجبه. من از رو رفتم.

-همانطور که دعا زمان دارد امر به معروف هم زمان دارد. این کاشی وقتی می چسبد که سیمان خیس باشد. اگر آمادگی نباشد بدتر می شود.

-ثواب تمامی عبادت ها در مقابل امر به معروف و نهی از منکر مانند قطره ای است در کنار دریا.

-یک معروف نباید معروف دیگری را از بین ببرد. لا قربه فی النوافل اذا اضرت بالنوافل. یعنی اگر مستحبی ضرر زد به واجب، آن مستحب دیگر قرب و ارزشی ندارد.

-عزاداری ها به نماز صبح صدمه نزند. مکه و کربلا رفتن ها به ازدواج بچه ها صدمه نزد.

-امشب یک جوانی از من پرسید حاج آقا قمه زدن حکمش چیست؟ گفتم یک سؤال عقلی می کنم. اگه مریض شوی و بروی دکتر یک سری قرص تجویز کند بعد بروی یک دکتر دیگر او هم یک سری قرص دیگر تجویز کند کدام را می خوری. ان قرصهایی که همه دکترا می گویند خوب است می خوری یا قرصی که اینها تجویز کردند؟ توی مسائل اختلافی عقل سلیم می گه اونی که همه می گن درسته رو انجام بده.

-قمه زدن را علمایی مثل امام و رهبر انقلاب و چند نفر از مراجع ممنوع کردند و یک یا دو نفر از مراجع اجازه دادن. ولی همه با هم اشک ریختن برای امام حسین علیه السلام را خوب می دانند. بعد هم پرسیدن حضرت عباسی اینقدر که روی قمه زدن حساسید روی نماز جمعه هم حساسید؟ گفت نه.

-یک رقم عزاداری داریم که همه می گویند درست است. عقل می گوید اینگونه عزاداری کنیم.

منبع: عقیق