تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , دی, ۱۳۹۴ | ۲۲:۵۰:۲۷
کد مطلب : 104845

ماهیگیری «دویچه وله» از طرح جنجالی هاشمی رفسنجانی

وب سایت فارسی دویچه له با استناد به اظهارات هاشمی رفسنجانی، صف‌بندی منتقدان وی را مورد توجه قرار داده تا با این آرایش سیاسی در آستانه برگزاری انتخابات خبرگان رهبری، اقدام به دو قطبی سازی «ولایت فقیه – شورای رهبری» نماید.

عصر آبادان به نقل از جام نیوزپس از گذشت هفته ها از طرح موضوع جنجالی شورای رهبری از سوی اکبر هاشمی رفسنجانی، رسانه های بیگانه هر روز بر آتش این خاکستر دمیده تا تنور این بحث از رونق نیافتد.

 

این‌بار وب سایت فارسی “دویچه له” (DW) با استناد به اظهارات هاشمی رفسنجانی، صف بندی منتقدان وی را مورد توجه قرار داده تا با این آرایش سیاسی در آستانه برگزاری انتخابات خبرگان رهبری، اقدام به دو قطبی سازی «ولایت فقیه – شورای رهبری» نماید.

 

وب سایت دویچه وله در این باره می نویسد: «اکبر هاشمی رفسنجانی، در ماه‌های گذشته و در پیوند با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان، بارها به “شورای رهبری” و امکان “نظارت بر رهبری” اشاره کرده است. طرح هر دو موضوع، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را با انتقادهای شدیدی روبرو کرده که در مواردی با تهدید ضمنی به بازداشت خانگی و برخورد قضائی همراه بود.»

 
سپس رسانه برون مرزی آلمان با اشاره به ناکامی های هاشمی در انتخابات داخلی هیئت رئیسه خبرگان رهبری، می نویسد: «او در دو ماه پایانی سال ۹۳ در چند مصاحبه، از جمله با روزنامه‌های “شرق” و “جمهوری اسلامی” به مسئله انتخاب جانشینی برای رهبر کنونی جمهوری اسلامی و امکان شورایی شدن رهبری پرداخت.»

 

دویچه وله با حمله به منتقدان طرح شورای رهبری، که توسط هاشمی رفسنجانی مطرح گردید، در صدد ایجاد دو قطبی مورد اشاره می باشد. افرادی نظیر: “آیت الله احمد جنتی” دبیر شورای نگهبان، “آیت الله صادق آملی لاریجانی” رئیس قوه قضائیه، “سرلشکر سید حسن فیروزآبادی” رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و شماری از اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری.

 

دویچه وله این اقدام اکبر هاشمی رفسنجانی را حق قانونی وی دانسته و می نویسد: «رفسنجانی و نزدیکانش حتی اگر اندکی بیش از یک سوم کرسی‌های مجلس خبرگان را هم در اختیار داشته باشند می‌توانند مانع رهبر شدن یک فرد خاص شوند و ادامه رهبری شورایی را به اکثریت تحمیل کنند؛ گرچه دو نفر از اعضای آن منصوبان آیت الله خامنه‌ای هستند.»

 

دویچه وله با تیترهایی نظیر “امیدواری به انتخاب درست مردم” و “اقلیت قدرتمند” در راستای ایجاد فضای دو قطبی در جامعه، رای مردمی را که به هاشمی رفسنجانی و لیست احتمالی او در خبرگان رهبری می دهند، انتخابی درست معرفی کند!

 

رسانه برون مرزی آلمان می کوشد تا اینگونه القاء کند که هاشمی رفسنجانی و حامیانش اگر چه موفق به کسب کرسی های زیادی از مجلس خبرگان رهبری نباشند، اما اقلیتی قدرتمند می باشند.

 

 

گفتنی است که هاشمی رفسنجانی ۲۶ بهمن ۹۳ در گفتگو با روزنامه “جمهوری اسلامی” گفته بود: «اگر خبرگان به وظیفه خودشان درست عمل کنند، در صورت نبودن یک فرد مناسب حتماً می‌توانند [رهبری را] شورایی کنند. چون قانون شورا شدن هم باز است.»
وی ۱۹ اسفند سال پیش نیز این موضوع را در گفت‌وگو با روزنامه “شرق” تکرار کرد: «این مطالب [رهبری شورایی] در قانون اساسی آمده است. هم قبل از بازنگری و هم بعد از بازنگری به آن توجه شده است.»

 

لازم به ذکر است که تکرار چنین سخنانی، که مورد استفاده رسانه های بیگانه و دشمنان ملت ایران قرار گرفت، با نزدیک‌شدن به انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری موجی گسترده ای از انتقادات مردم و مسئولان نظام را نسبت به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به دنبال داشت که همچنان ادامه دارد.

 

 

سند/ دویچه وله

 

۱۰۴