تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۳:۱۰
کد مطلب : 89353

مایکروسافت از ویندوز ۱۰ genuine می گوید!

مایکروسافت اخیرا اعلام کرده کاربرانی که از ویندوز های قدیمی تر یعنی ۷ و ۸ و ۸.۱ استفاده می کنند، می توانند در یک سال اول عرضه ویندوز ۱۰، سیستم عامل خود را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ آپدیت کنند.

به گزارش صبحانه، مایکروسافت اخیرا اعلام کرده کاربرانی که از ویندوز های قدیمی تر یعنی ۷ و ۸ و ۸.۱ استفاده می کنند، می توانند در یک سال اول عرضه ویندوز ۱۰، سیستم عامل خود را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ آپدیت کنند. همچنین مایکروسافت تایید کرده که حتی کاربران ویندوز های تقلبی و کپی شده هم می توانند از این امکان برخوردار شوند. در این میان بسیاری از کاربران سوالاتی در مورد ویندوز ۱۰ genuine  پرسده اند که Terry Myerson در یک پست خبری در وبلاگ مایکروسافت پاسخ آنان را داده و اطلاعاتی در مورد ویندوز ۱۰ جنیون ارایه داده است.

genuine چیست؟

جنیون در لغت به معنی “واقعی یا اصل” است و ویندوز جنیون یعنی ویندوزی که واقعی و اصل است. معمولا وقتی مایکروسافت ورژن جدیدی از سیستم عامل های ویندوز را منتشر می کند، به کاربران این اجازه را می دهد تا آن را به صورت آزمایشی در یک بازه زمانی معمولا ۳۰ روزه مورد بررسی قرار دهند تا اگر مورد پسند آنان قرار گرفت اقدام به خرید شماره سریال های فعال ساز آن کنند. در غیر این صورت پس از ۳۰ روز کاربران با محدودیت هایی در سیستم عامل آزمایشی روبه رو خواهند شد. برای مثال تم شیشه ای ویندوز از دسترس خارج خواهد شد یا هیچ تصویری در پس زمینه دسکتاپ قرار نخواهد گرفت و آپدیت های جدید دریافت نخواهند شد و حتی برخی از قسمت های اساسی و کلیدی از کار خواهند افتاد به این حالت در اصطلاح می گویند که ویندوز غیر جنیون است.

البته هکر هایی که چنین محدودیت هایی را دوست ندارند، اقدام به ساخت فایل هایی برای کرک کردن ویندوز کرده و آن ها را در اختیار عموم قرار می دهند و هر کاربری می تواند با دریافت و نصب این فایل های کرک، محدودیت های مذکور را از میان بردارند یا به اصطلاح ویندوز را جنیون کنند البته این روشی غیر قانونی است. با این کار محدودیت های اعمال شده از سوی مایکروسافت از میان رفته و ویندوز به یک سیستم عامل واقعی و اصلی و قانونی تبدیل می شود.

تری در وبلاگ گفته، افرادی که از ویندوز های غیر جنیون (یعنی غیر اصل) استفاده می کنند، پس از آپدیت به ویندوز ۱۰، نوعی علامت نوشتاری در گوشه راست/پایین دسکتاپ آن ها قرار خواهد گرفت. که به این شرح است:

“This is not a genuine copy of Windows”

“این یک نسخه اصلی از ویندوز نیست”

یعنی ویندوزی که شما نصب کرده اید، مجوز درست و قانونی ندارد و مایکروسافت توصیه کرده که اگر دستگاهی مجهز به ویندوز ۱۰ خریداری کردید و این پیام را در آن مشاهده کردید، باید آن را بازگردانید، زیرا خطر بدافزارها و کلاه برداری محتمل است. همچنین تری گفته که مایکروسافت قصد دارند ویندوز ۱۰ را برای کسانی که از نسخه های غیر اصل استفاده می کنند بسیار جذاب جلوه دهند. یعنی با ویژگی هایی که ویندوز ۱ دارد، کاربران را ترغیب به استفاده از نسخه های اصل کند./وینفون