تاریخ انتشار خبر: ۴ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۹:۱۳
کد مطلب : 91737

مجسمه طلایی رئیس‌جمهور! +تصاویر

مراسم رونمایی از مجسمه طلایی رئیس‌جمهور ترکمنستان در «عشق‏‌آباد» با حضور مقامات عالی‌رتبه دولت این کشور، سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم برگزار شد.

 امروز مراسم رونمایی از مجسمه طلایی رئیس جمهور ترکمنستان در شهر«عشق‏‌آباد» پایتخت این کشور با حضور مقامات عالی رتبه دولت ترکمنستان، سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم «عشق‏‌آباد» برگزار شد.

در این مجسمه «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان سوار براسب و کبوتری در دست راست دارد.

این مجسمه با ارتفاع ۶ متری از سکوی اصلی خود و با روکش طلایی تزئین شده‌ است که طی مراسمی با حضور اقشار مختلف مردم ترکمنستان رونمایی شد.

این مجسمه با ارتفاع ۲۱ متر از سطح زمین، در وسط میدان بزرگ واقع در مرکز شهر عشق‌‏آباد نصب شده است.

مجسمه مذکور « آرکاداق بناسی» نامیده می‌شود و این در حالی است که لقب- تخلص رسمی رئیس جمهور ترکمنستان «آرکاداق» (پشتیبان – حامی) است که این لقب در مطبوعات ترکمنی نیز به صورت گسترده استفاده می‌شود.

«آقجا نوربردیوا» رئیس مجلس ترکمنستان در این مراسم عنوان کرد: این مجسمه در پی درخواست و پیشنهادات مردم ترکمنستان به پاس خدمات بردی‌محمداف برای مردم این کشور و نیز توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور  صورت گرفته است.

در این مراسم همچنین «مایسا یازمحمدوا» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی و نیز تعدادی از مقامات و فعالان مردمی نیز سخنرانی و تاکید کردند: این مجسمه با خواست مردم  و به پاس زحمات رئیس جمهور ساخته شده است.

«بردی‌‏محمداف» پس از درگذشت «صفرمراد نیازاف» نخستین رئیس جمهور این کشور با برگزاری انتخابات سراسری در سال ۲۰۰۷ میلادی با کسب ۸۹ درصد آرا، دومین رئیس جمهور ترکمنستان شد.

بردی‌‏محمداف در سال ۱۹۵۷ میلادی در روستای «بابا عرب» بخش گوکتپه در ۴۵ کیلومتری غرب عشق‏‌آباد متولد شده‌است.

وی در سال ۱۹۷۹ میلادی دانشکده پزشکی عشق‏‌آباد را تمام کرده و از آن زمان در سمت‌های مختلف وزارت بهداشت و صنایع دارویی ترکمنستان مشغول بکار شد.

بردی‌‏محمداف در آوریل سال ۲۰۰۱ میلادی به سمت وزیر بهداشت و صنایع دارویی ترکمنستان منصوب شد و درپی درگذشت صفرمراد نیازاف رئیس جمهوری سابق این کشور، در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۰۶ میلادی از سوی شورای امنیت ملی به عنوان کفیل ریاست جمهور ترکمنستان منصوب می‏‌شود.

وی در ۱۱ فوریه سال ۲۰۰۷ میلادی در انتخابات سراسری ریاست جمهور ترکمنستان از بین ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری با کسب بالاترین آرا به عنوان دومین رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

قربانقلی بردی‌‏محمداف ۵۸ ساله، متاهل و دارای یک پسر و ۲ دختر است.

منبع: فارس