تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰:۴۲
کد مطلب : 126075

مدیر محیط زیست یک‌شبه دکتر شد!

“علم بهتر است یا ثروت”… این سوالی بود که در موضوع انشای سالهای مدرسه جا ماند و امروز علم هم تنها با ثروت به ثمر می‌رسد. به خصوص برای افرادی که هم به قدرت وصل هستند و هم به ثروت.

فارس نوشت: از زمانی که روابط جای ضوابط را در بدنه ارگان‌ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی گرفت، سیستم تیم ورک هم جای خود را در میان برخی گروه های صاحب منصب باز کرد. از همین رو بود که افراد ابتدا بر اساس روابط، وارد یک سازمان عریض و طویل می‌شوند و سپس با توصیه و سفارش و پارتی بازی، سعی در بالا بردن مدارک علمی می‌کنند.

یکی از این تیم ورک‌ها (کارگروه) در مجموعه سازمان محیط زیست روابط مویرگی فعالی را شکل داده که در هزارتوی این روابط، افرادی در ویترین قرار دارند و برخی بازیگردانان اصلی هستند.

قضیه از این قرار است که یک دانشکده عریض و طویل، از رئیس تا استاد و مجموعه های بیرونی، بسیج شده اند تا یک نفر مدرک دکترا بگیرد. فردی که البته خوش خدمتی های زیادی را برای حامیان امروز خود انجام داده است. این دانشجوی دکترا از “معاونت معصومه ابتکار” تا “ریاست کارگروه محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام” و “ریاست اسبق محیط زیست شهرداری” را در کارنامه خود دارد.

او پیش از این نیز خدمات شایانی را برای استاد دانشگاه محل تدریسش انجام داده بود که قطعا پاداش آن، کسب یک نمره یا قبولی در یک آزمون بوده است. وی در زمانی که -ابتکار اصلاح طلب- عضو شورای اسلامی شهر تهران بود، یادبودی برای استادش گرفت و بنرهای آن را در سطح شهر به خرج شهرداری نصب کرد. البته این خوش خدمتی پشت ابر پنهان نماند و برای همگان عیان شد که این فرد مورد تقدیر، مدیر گروه دانشجوی مذکور در دانشکده محیط زیست علوم و تحقیقات بوده است. مدیر گروهی که مدرک دکترای آمریکایی خودش نیز اعتباری نداشته و در دانشگاه ایران تایید نشده بود.

اگرچه این آقای استاد هم مشکلی برای معادل سازی مدرک دکترای تقلبی خود نداشته و با پشتیبانی همکاران زنجیره ای خود، مهر تایید را بر مدرک ناقص خود زد. به طوری که دانشگاه از وی درخواست معرفی چهار نفر از افرادی که شناخت جامعی نسبت به وی داشتند کرده و او از رئیس دانشکده تا رئیس سازمان محیط زیست و برخی معاونان را به عنوان معرف‌ها و همکاران خود اعلام داشت. در این شرایط تایید حکم دکترای او از سوی دانشگاه دیگر چیز عجیبی نیست. لذا در نهایت بخش آموزشی u.i.c تکمیل موفقیت آمیز شرایط مقرره هیات امنا و ممتحنه درجه و رتبه دکترای حقوق بین الملل را با کلیه حقوق و امتیازات متعلقه به آقای استاد مذکور ارائه کرد.

زمانی‌که این دانشجوی دکترا، معاون رئیس سازمان محیط زیست شد، دانشکده محیط زیست علوم و تحقیقات شکوفا شد. به طوری که تمام اطرافین وی صاحب پست و مقامی در این سازمان شدند. از معاونان سازمان محیط زیست تا مدیر کل حقوقی و … . با این وجود حکم دکترای وی از پیش تایید شده و تمام شده بود.

اما از آنجایی که یک جای کار می لنگید، با تمام پارتی بازی ها باز هم آقای دانشجوی معاون، موفق به شرکت در آزمون جامع نشد. او که به خاطر مشغله های متعدد، امکان وقت گذاشتن برای اندکی مطالعه هم نداشت، علی‌رغم کسب نمره غیر قابل قبول،‌ در آزمون جامع شرکت کرده و دو ماه فرصت برای کسب نمره قابل قبول از سوی استادان همکارش گرفت. با این حال وی نتوانست موفق به کسب نمره قبولی شود و با رسوایی دانشگاه، او به ناچار از سوی آموزش کل دانشگاه حذف شد.

ارفاق ناعادلانه دیگری که در حق این دانشجوی دکترا شد، موضوع پایان نامه ای بود که نه خود او- بلکه تمام کارشناسان یک سازمان – مسئولیت تحقیق و تفحص و تهیه مطلب در این باره را داشتند!