تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۹:۳۸
کد مطلب : 45305

مردان بیشتر خودکشی می کنند یا زنان؟

یکی دو روز پیش، روز جهانی خودکشی بود. طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، همچنان بالاترین آمار خودکشی در ایلام انجام می شود.

خبرآنلاین: یکی دو روز پیش، روز جهانی خودکشی بود. طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، همچنان بالاترین آمار خودکشی در ایلام انجام می شود.

کافی است امید به زندگی صفر شود.آنقدر جرات داشت تا از همه چیز دل کند. کافی است ترس به دل راه نداد. فقط باید چند قدمی جلوتر رفت، چهارپایه ای را بالارفت، قرصی را به گلو انداخت یا ماشه ای را کشید تا زندگی جای خود را به مرگ بدهد.

این سرگذشت کسانی است که ترجیح می دهند با زندگی به صورت خودخواسته وداع کنند و به تعداد آمار خودکشی ها بیفزایند. در پی آمار نگران کننده خودکشی در جهان ۱۰سپتامبر هر سال روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامگذاری شد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه ۸۰۰ هزار نفر خودشان جان خودشان را می گیرند. همچنین در هر ۴۰ ثانیه در جهان یک نفر بر اثر خودکشی می میرد.

اطلاعات سالنامه آماری مرکز آمار ایران که مربوط به سال های ۷۵ تا ۹۱ است نیز نشان می دهد که آمار خودکشی های انجام شده در این سال ها در کل به ۲۵ هزار و ۷۰۳ نفر می رسد که از این تعداد اقدام به خودکشی ۱۷ هزار و ۵۶ مورد آن منجر به مرگ شده است.

همچنین نکته ای که در مورد جنسیت کسانی که اقدام به خودکشی می کنند، نمایان است اینکه مردان بیشتر از زنان اقدام به خودکشی کرده اند.

در مجموع سال های ۷۵ تا ۹۱ از بین ۲۵ هزار و ۷۰۳ نفری که اقدام به خودکشی کرده‌اند، ۶۶ درصدشان مرد بوده اند و بقیه آمار مربوط به زنان است؛

مردان بیشتر خودکشی می کنند یا زنان؟

اقدام به خودکشی در سال ۱۳۸۵ بیشترین رقم را در بین سال های مورد بررسی نشان می دهد. در سال ۱۳۸۵، ۳۵۹۴ نفر اقدام به خودکشی کرده اند که از این تعداد ۶۵ درصد فوت شده اند.

همچنین کمترین میزان اقدام به خودکشی مربوط به سال ۱۳۷۵ می شود که ۲۸۱۸ نفر اقدام به خودکشی کرده اند و ۶۰ درصد این تعداد طعم مرگ را چشیده اند؛

مردان بیشتر خودکشی می کنند یا زنان؟

بر اساس اطلاعات مندرج در سالنامه آماری مرکز آمار ایران بیشترین گروه سنی که اقدام به خودکشی می کنند به گروه جوانان ختم می شود. از بین کل کسانی که در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۱ اقدام به خودکشی کرده اند بیشترین آمار مربوط به گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ ساله است که ۴۱ درصد کسانی است که خودکشی می کنند. کمترین میزان اقدام به خودکشی هم مربوط به گروه سنی ۱۷ سال به پایین می شود.

در طی این سال ها استان های ایلام، تهران، فارس و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین اقدام به خودکشی را داشته اند و خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، قم و زنجان به ترتیب کمترین میزان اقدام به خودکشی را به خود اختصاص داده اند؛

مردان بیشتر خودکشی می کنند یا زنان؟

بیشترین آمار کسانی که خودکشی آنها منجر به مرگ شده مربوط به سال ۹۱ است که تعداد فوت شدگان ۲۴۸۷ نفر بوده است. در سال ۱۳۷۵ هم کمترین میزان فوت شدگان را با ۱۷۰۵ نفر نشان داده می شود.