تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , آذر, ۱۳۹۴ | ۱۹:۳۴:۴۵
کد مطلب : 104384

مرگ‌های آنفلوانزایی فعلاً متوقف شد

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از توقف موقتی مرگ‌های آنفلوانزایی خبر داد و گفت: ویروس آنفلوانزای H۱N۱ در خانم‌های باردار بیماری زایی بیشتری داشته است و این گروه از افراد باید مواظبت بیشتری از خود داشته باشند تا مبتلا نشوند.

دکتر محمد مهدی گویا با اشاره به اینکه از روز گذشته تاکنون موارد جدید مرگ ناشی از آنفلوانزا در کشور گزارش نشده است، اظهار داشت:‌ تمام بیماران بستری در بیمارستان‌های استان کرمان تحت مراقبت درمانی هستند.

گویا با توضیح اینکه منظور از آنفلوانزا، آنفلوانزای فصلی است، افزود: آنفلوانزاهای فصلی شامل سه دسته ویروس هستند. ویروس های آنفلوانزای H1N1، ویروس آنفولانزای H3N2 و ویروس آنفلوانزای نوع B که البته این ویروس‌ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شود ولی آنچه که هم اکنون در جهان شایع است همین سه دسته ویروس هستند.

وی در ادامه گفت: در میان این سه ویروس، ویروس آنفولانزای H1N1 که هم اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفلوانزای کشور را تشکیل می‌دهد از بیماری زایی و شدت بیشتری برخوردار است و البته تعداد موارد مرگ ناشی از این همه گیری با سال‌های گذشته تاکنون تفاوت چندانی نداشته است که نگرانی ایجاد کند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: تمامی کسانی که فوت شدند جز یک نفر، دارای بیماری زمینه ای بودند.

گویا افزود: لازم به ذکر است که ویروس آنفلوانزای H1N1 در خانم‌های باردار بیماری زایی بیشتری داشته است و این گروه از افراد باید مواظبت بیشتری از خود داشته باشند تا مبتلا نشوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه، چنانچه خانم بارداری مبتلا به این عفونت می‌شود باید قبل از هر چیز هم به پزشک زنان خود اطلاع داده و هم به همکاران پزشک مراجعه کند، تاکید کرد: تمام افرادی که به علائم بیماری آنفلوانزا مبتلا می‌شوند به‌ویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای و خانم‌های باردار باید از خود درمانی پرهیز کنند و در اسرع وقت به مراکز درمانی و یا پزشک خود مراجعه کنند.

به گزارش وزارت بهداشت، گویا با بیان اینکه خانم‌های باردار به محض تشخیص قطعی و در موارد شدید حتی با شک بالینی باید تحت درمان دارویی ویژه قرار گیرند، افزود: خوشبختانه دارو به اندازه کافی در سراسر کشور موجود و در دسترس است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص بسته شدن مدارس گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بسته شدن مدارس به علت همه گیری آنفولانزا را تایید نمی‌کند و این کار نیز هیچ ضرورتی ندارد زیرا چنین اقدامی هرگز موثر واقع نمی‌شود و تغییری هم در مسیر همه گیری ایجاد نمی‌کند.

گویا در پایان تاکید کرد: فرد مبتلا به آنفلوانزا باید تا زمانی که پزشک اجازه نداده است از حضور در مدرسه و محیط کار خودداری کند.

منبع: تسنیم