تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۲:۰۹
کد مطلب : 38123

مشخصات فنی هواپیما سقوط کرده ایران ۱۴۰+عکس

هواپیمایی که صبح امروز در تهران سقوط کرد، یک هواپیمای اوکراینی‌الاصل است که توسط شرکت هواپیماسازی هسا با نام ایران ۱۴۰ تولید شده است.

صبح امروز یکشنبه یک فروند هواپیمای ایرانی در حوالی محدوده شهرک آزادی سقوط کرد. این هواپیما از فرودگاه مهرآباد تهران در حال عزیمت به سمت طبس بوده که در حین بلند شدن از فرودگاه مهرآباد دچار سانحه شده و اندکی پس از پرواز، دم و بخش‌هایی از بال هواپیما از بدنه جدا شده و در حوالی تهرانسر سقوط کرده و سپس، خود هواپیما نیز در منطقه شیشه مینا – شهرک آزادی سقوط می‌کند.

تسنیم نوشت ،طبق آمار منتشره تا لحظه انتشار این خبر، در این حادثه تاکنون ۴۸ تن کشته شده‌اند که ۸ نفر از آنها کادر پرواز هستند. البته ۳ نفر نیز از هواپیما به بیرون پرتاب شده‌اند که هر سه به بیمارستان منتقل شده‌اند اما رئیس اورژانس گفته که میزان سوختگی این ۳ مجروح، بالاست.

حمید حبیبی معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری، این هواپیما را از مدل هواپیماهای ایران ۱۴۰ که در اختیار شرکت سپاهان ایر بوده، اعلام کرده است.
او گفته است، “صبح امروز یک فروند هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ که در ساعت ۹:۱۸ دقیقه در مسیر تهران – طبس پرواز کرده بود، دچار سانحه شد. شماره ثبت این هواپیما نیز EP-GPA بوده است.”

*** از آنتونوف ۱۴۰ تا ایران ۱۴۰

ایران ۱۴۰، همان هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ اوکراینی است که توسط شرکت هواپیماسازی ایران (هسا)، تولید شده است. ماجرای ساخت این هواپیما به سال ۱۳۷۴ باز می‌گردد که در این سال یک قرارداد بین ایران و اوکراین امضا می‌شود که طبق آن، دولت کی‌اف متعهد می‌شود که در زمینه تولید هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ در شرکت هسا، با ایران همکاری کند.

پس از انعقاد این قرارداد و با گذشته چند سال، اولین فروند از این هواپیما که نمونه مونتاژ شده آنتونوف اوکراینی بود، رونمایی می‌شود اما طبق قرار داد اولیه و پس از مونتاژ اولین فروند از این هواپیما و انتقال کامل فناوری ساخت این مدل از هواپیماها، نمونه‌های بعدی این هواپیما به دست متخصصان کشورمان و به صورت بومی تولید می‌شود.

اولین فروند از این هواپیماهای ساخته شده در کشور، در سال ۲۰۰۰ میلادی اولین تست پروازی خود را انجام و دو سال بعد و در سال ۲۰۰۲ میلادی رسما رونمایی می‌شود تا ایران نیز رسما به جمع سازندگان این هواپیماها بپیوندد.

با توجه به امکانات موجود در کشور و در همان گام اول، هسا کار ساخت ۱۲ فروند از این هواپیماها را آغاز کرد ولی اندکی بعد، به دلیل مشکلات مالی، عدم استقبال شرکت‌های هواپیمایی داخلی و البته خلف وعده‌های طرف مقابل، کار تولید این هواپیماها در اصفهان با مشکل مواجه شد ولی در عین حال، هسا توانست چندین فروند (طبق اطلاعات منتشره ۹ فروند) از این هواپیماها را تولید کند.

یکی از مولفه‌های مهم مدل ایرانی و بومی هواپیماهای آنتونوف، استفاده از تجهیزات به روز و پیشرفته در سامانه‌های این هواپیما نسبت به مدل اوکراینی آن اعلام شده است.

*** مشخصات هواپیمای ایران ۱۴۰

حداکثر ظرفیت حمل مسافر این هواپیما، ۱۰۰ نفر است. این هواپیما قابلیت استفاده به عنوان یک هواپیمای منطقه‌ای، ترابری، امدادی و گشت هوایی را دارد.
این هواپیما از موتور دو ملخه استفاده می‌کند که قدرت موتور آن، ۲۵۰۰ اسب بخار است یعنی موتور این هواپیما به اندازه ۲۲ خودرویی که قدرت‌شان ۱۱۰ اسب بخار است، قدرت دارد.

در این هواپیما به منظور حفظ فضای ظاهری داخلی، از یک دیواره سبک جداکننده بین قسمت بار و مسافر استفاده شده است. بارگیری از در بار که در جلوی هواپیما سمت راست قرار دارد، انجام شده و بارها بر روی پلت‌هایی که کف هواپیما قرار داده شده‌اند، قرار می‌گیرند.

فضای داخلی هواپیمای ایران ۱۴۰ در مدل‌های صرفا باری-مسافری، در سه مدل با حجم‌های مختلف حمل بار و مسافر، طراحی شده است.

در یک مدل، هواپیما قابلیت حمل ۱۶۵۰ کیلوگرم بار و ۳۶ نفر مسافر دارد، در مدل دیگر، هواپیما قابلیت حمل ۲۶۵۰ کیلوگرم بار و ۲۸ نفر مسافر و در مدل دیگر نیز، هواپیما قادر است ۳۶۵۰ کیلوگرم بار و ۲۰ نفر مسافر را حمل کند که در صورت عدم حمل بار، مجموعاً همه مدل‌ها قابلیت حمل ۱۰۰ مسافر را دارند.

این هواپیماها از موتور نسبتا خوبی به نام “توربوپراپ (Turboprop)” استفاده می‌کنند که دارای دو ملخ است. موتور توربوپراپ یک موتور توربین گاز یا همان جت است که نیروی جلوبرندگی هواپیما را با چرخش پراپ (ملخ) ایجاد می‌کند. در صورتی که در موتور جت توربوفن، این نیرو توسط عکس‌العمل گاز خروجی از موتور و هوای جابجا شده توسط فن تولید می‌شود.

یکی از مهمترین ویژگی‌های این هواپیما تغییر کاربری داخلی آن است. به طوری که این هواپیما علاوه بر تغییر کاربری از باری به مسافری و از مسافری به باری، قابلیت تبدیل شدن به یک آمبولانس هوایی را نیز دارد.

این هواپیما قادر است که ۱۲ مجروح خوابیده (روی کیت حمل مجروح)، ۸ مجروح نشسته، ۱ مجروح اورژانسی و ۴ کادر پزشکی به اضافه امکانات تخصصی نگهداری و مراقبت از بیمار را حمل کند که این خود نسبت به مدل اوکراینی ویژگی برتری بخش است.

ناگفته نماند که برای هر نوع فعالیتی اعم از خرید قطعات هوایی، تست مجموعه‌ها و نصب روی هواپیما، تست‌های زمینی و پروازی و پروسه‌های رفع عیب، باید مطابق استانداردهای هوایی و با اخذ مجوزهای لازم باشد که در این زمینه، برای تولید ایران ۱۴۰ نیز گواهینامه تایپ (نوع)، گواهینامه صدا، گواهینامه موتور و گواهینامه تولید از مراجع بین‌المللی و داخلی اخذ شده است.

این هواپیما با طول کلی هواپیما ۲۲ متر، طول بال ۲۴ متر، قادر است با بیشینه وزن برخاست ۱۹ تُن، بیشینه سرعت در حدود ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت و سرعت حرکت ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت، در آب‌ و هوای گرم، خشک و مرطوب پرواز کند.

پیشتر نیز یک نمونه از هواپیماهای ایران ۱۴۰ در ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ در منطقه شاهین شهر اصفهان سقوط کرد. در آن حادثه، یک استاد خلبان در حال آموزش چهار خلبان و در قالب دوره آموزشی تایپ (نوع) هواپیما بود که با سقوط هواپیما، استاد و ۴ شاگردش در دم کشته شدند.