تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۳:۰۳
کد مطلب : 85969

معاون وزیر خارجه عربستان استعفا کرد

منابع غیررسمی در عربستان بامداد چهارشنبه از استعفای معاون وزیر خارجه این کشور خبر داده‌اند، اما ریاض هنوز این مسئله را رسما اعلام نکرده است.

 بامداد روز چهارشنبه منابع غیررسمی از جمله فعالان سیاسی سعودی حاضر در شبکه‌های اجتماعی از استعفای معاون وزیر خارجه عربستان خبر دادند.

بنا بر این گزارش‌ها، عبدالعزیز بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود روز سه‌شنبه استعفای خود را تسلیم سلمان، پادشاه عربستان کرده است.

عبدالله اولین بار در سال ۱۹۹۱ به عنوان مشاور ولیعد وقت عربستان منصوب شد و از آن زمان سمت‌های متعددی داشت. وی در سال ۲۰۱۱ به دستور مستقیم ملک عبدالله به معاونت وزارت خارجه رسید. وی در سال ۲۰۱۲ زمانی که سعود الفیصل وزیر خارجه وقت به علت بیماری امکان شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد را نداشت، به نمایندگی از ریاض به تهران سفر کرده بود.

هنوز علت استعفای عبدالله مشخص نیست، اما این اقدام یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد سلمان در اقدامی از پیش اعلام نشده، دست به تغییرات گسترده در ساختار حاکمیت زد. تغییر ولیعهد، ولی ولیعهد و همچنین کنار گذاشتن سعود الفیصل پس از ۴۰ سال از وزارت خارجه، از جمله این تغییرات بود.

پادشاه سعودی عادل الجبیر سفیر عربستان در آمریکا را که شاهزاده نیست، به عنوان وزیر خارجه جدید معرفی کرده است. همین امر پیش از این هم گمانه‌زنی‌هایی را در مورد بروز اختلاف در دستگاه دیپلماسی عربستان و مخالفت با انتصاب جبیر، مطرح کرده بود.

منبع: فارس