تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۹:۳۸
کد مطلب : 100471

مقتدایی ،اولین استانداری که به بیانات رهبری لبیک گفت/نهضت خرید کالا از داخل طرحی برای تحول اقتصادی خوزستان

عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان ابتدای سال ۹۳ بخشنامه خرید از داخل استان را به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان کالا و خدمات داخل استان خوزستان و جبران نقدینگی آنها به دستگاه‌های دولتی ابلاغ کرد تا نسخه‌ای بومی برای حل مشکلات اقتصادی پیچیده این سرزمین باشد

به گزارش رهیاب،عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان ابتدای سال ۹۳ بخشنامه خرید از داخل استان را به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان کالا و خدمات داخل استان خوزستان و جبران نقدینگی آنها به دستگاه‌های دولتی ابلاغ کرد تا نسخه‌ای بومی برای حل مشکلات اقتصادی پیچیده این سرزمین باشد،مقتدایی در این رابطه گفت: ۶۰ درصد از خرید استان مختص ۹ شرکت است و ما به‌عنوان مسئول، کل امکاناتی را که برای خرید، تولید و بیمه است را باید به سمت استان هدایت کنیم.
 به عقیده کارشناسان اقتصادی ، بخشنامه  استانداری خوزستان به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی برای خرید  خدمات  و کالا از داخل استان خوزستان،دریچه دیگری برای رونق اقتصادی خوزستان خواهد گشود و شاید بتواند مقداری از زخم‌های کهنه بیکاری در این استان را التیام  بخشد.
مقتدایی در خصوص این بخشنامه گفته است: ارائه خدمات زیربنایی و عمرانی به مردم استان خوزستان نیازمندترمیم درآمدهای عمومی استان است  که بخش مهمی از آن را می‌توان از طریق خرید تولیدات داخلی جبران کرد.
 وی از تمامی شرکت‌های فعال در خوزستان و حتی خانواده‌ها خواست که به نهضت عمومی خرید از تولیدات کالا و خدمات استان خوزستان  بپیوندند و برای شکوفایی اقتصادی و توسعه استان تلاش کنند.
اما بر کسی پوشیده نیست مهم‌تر از ابلاغ این بخشنامه‌های پر رنگ و لعاب، عمل به مفاد آنهاست بعد از گذشت یک سال و نیم از ابلاغ این بخشنامه باید بررسی کرد تا مشخص شود چقدر به این بخشنامه عمل شده است.
از آن شهریور تا این شهریور…
در جلسه  شورای اداری استان در شهریور سال ۹۳ از ۱۰ مدیرکل دستگاه دولتی  که طی ۴ ماه پیش از آن در خرید خدمات و محصولات از استان  بهترین عملکرد را داشتند با لوح تقدیر قدردانی به عمل آمد ولی مقتدایی در این جلسه با ابراز ناراحتی از عملکرد سایر دستگاه‌ها گفت: براساس گزارش اداره کل امور اقتصادی و دارایی  استان خوزستان ۲۲ درصد از دستگاه‌ها عملکرد خوبی در این زمینه نداشتند.
حالا یک سال از انتقاد مقتدایی به برخی از دستگاه‌ها گذشته است و او این روزها با سر زدن به برخی شرکت‌های بزرگ به دنبال اجرایی کردن بخشنامه حمایت از کالای استانی است استاندار در هفته دولت با سر زدن به شرکت‌های بزرگ خوزستانی بر عمل کردن به این بخشنامه تأکید ویژه کرد آیا سر زدن مقتدایی و جلسه با مدیران شرکت‌های بزرگ کشور در استان به معنای این است که هنوز این شرکت‌ها تن به بخشنامه آقای رئیس نداده‌اند؟
مقتدایی با رفتن به ساختمان شرکت نفت در مراسم امضای تفاهم‌نامه ای شرکت کرد که بناست  مناطق نفت‌خیز جنوب  تولیدات شرکت‌های شرکت‌های فولاد اکسین و لوله‌سازی را خریداری کند تفاهم نامه ای که می‌گویند در راستای اجرای بخشنامه خرید کالا و خدمات از درون استان است.
استاندار خوزستان در ادامه بررسی عمل به این بخشنامه راهی شرکت ملی حفاری شد و در جمع مدیرانش گفت: اگر این بخش‌نامه در تمام بخش‌ها اجرایی شود، قطعاً تحول بزرگی در استان رخ می‌دهد و صنایع بزرگی مانند شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، صنایع فولاد، شرکت ملی حفاری ایران و سازمان آب و برق نقش اساسی در دست‌یابی به این تحول دارند.
مقتدایی بیان کرد: وقتی از بخش‌نامه خرید کالاها و خدمات داخل صحبت می‌کنیم یعنی باید این موضوع را در تمام موارد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مدنظر قرار دهیم و حتی یک مجری که در برنامه‌ها اجرا می‌کند یا قاری که قرآن می‌خواند، باید خوزستانی باشد.
مدیران همه آمارهای گل و بلبلی می دهند
 کاویانی مدیرکل امور مالیاتی  استان خوزستان در نشست ستاد راهبردی اجرای بخشنامه حمایت از تولید کالا و خدمات اعلام کرد با اجرای این طرح, سال گذشته درمجموع ۱۵۰ میلیارد تومان عایدی نصیب استان خوزستان شده است.
 وی گفت: جمع کل هزینه (خرید)  در سال ۹۲ رقمی بالغ بریکهزار ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که این رقم در سال ۹۳ به یکهزارو ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. خرید هم ازیکهزارو ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به یکهزارو ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ رسید.
همچنین مسعود صدری رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان گزارشی در این زمینه ارائه داده است و می‌گوید: از سال ۹۳ تاکنون از مجموع  ۸۹۴۱ میلیارد تومان  معاملات صورت گرفته از سوی تمامی بخش‌ها در استان  ۵۵۰۱ میلیارد تومان یعنی حدود ۶۲ درصد آن سهم خرید از محصولات و خدمات درون استان بوده است و همچنین ۱۷ درصد از آن به دلیل عدم رقابتی بودن قیمت محصولات و حدود ۲۱ درصد نیز  وجود کالا و خدمات از خارج از استان انجام‌شده است.
منصور قمر، فرماندار ماهشهر نیز  اظهار کرد: در سال ۹۳ حدود ۱۲۱۹ میلیارد تومان خرید کالا و خدمات داشتیم که ۸۴۱ میلیارد تومان آن از داخل استان بوده است.
 به گفته وی  در سه‌ماهه اول سال ۹۴ در ۹ پتروشیمی شهرستان ۱۱۱ میلیارد تومان خرید انجام‌شده که ۶۴ میلیارد تومان آن مربوط به داخل استان بوده است
حیاتی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر نیز گزارشی از اجرای بخشنامه خرید کالا و خدمات داخلی در این شهرستان ارائه داد و گفت: شرکت‌های نفتی خرمشهر از ابتدای سال ۹۳ تا تیرماه ۹۴ درمجموع ۲۲۵ میلیارد تومان خرید کالا و خدمات داشته‌اند که از این میزان ۷۰ میلیون تومان از داخل استان و مابقی به دلیل عدم امکان معامله در خارج از استان شکل‌گرفته است.
به گفته وی بندر و دریانوردی خرمشهر  ۵ میلیارد تومان خرید کالا و خدمات داشته اند که از این میزان ۸۵ درصد آن داخلی و ۱۵ درصد خارج از استان بوده است.
اگر کالایی در استان نبود باید در خوزستان تولید شود
جمال عالمی نیسی مشاور اجرایی استاندار خوزستان در این خصوص گفته بود یکی از اهدافی که در چارچوب اجرای این بخشنامه دنبال می شود علاوه بر خرید داخل حمایت از تولید داخلی است؛ به این نحو که اگر کالایی مورد نیاز استان است اما در داخل استان تولید نمی شود باید مورد حمایت قرار گرفته و این تولید درون استان انجام شود نه این که به صورت واسطه ای از دیگر استان ها تامین شود.
قطعا این اقدام دکتر مقتدایی اولین گام در مسیر اقتصاد مقاومتی می باشد که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تاکید داشته اند چرا که خرید کالا از داخل علاوه بر رفع نیاز های کشور از بیرون موجب رونق دوباره تولید در کشور می شود.