تاریخ انتشار خبر: ۱ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۸:۲۲
کد مطلب : 33571

ممکن است بین ایران و نیجریه برای صعود قرعه‌کشی شود

نادرترین حالت، پیروزی های یکسان آرژانتین و ایران مقابل نیجریه و بوسنی البته با یک اختلاف گل خواهد بود. یعنی اگر آرژانتین و ایران هر دو نیجریه و بوسنی را با نتایج مشابه مثلا یک بر صفر یا دو بر یک یا سه بر دو ببرند، در این صورت، قرعه کشی تعیین کننده تیم صعودکننده خواهد بود.

با نتایج به دست آمده در روز دوم گروه F رقابت های جام جهانی فوتبال، ممکن است نتیجه رقابت ایران و نیجریه برای صعود در روز آخر مسابقات، با قرعه کشی تعیین شود.

به گزارش گروه ورزشی صراط، در حال حاضر آرژانتین با ۶ امتیاز صعودش به دور بعد قطعی است. نیجریه با یک گل زده و بدون گل خورده چهار امتیازی است. ایران بدون گل زده و با یک گل خورده یک امتیازی است و بوسنی بدون امتیاز از همین حالا حذف شده است.

در صورتی که نیجریه بازی آخر خود مقابل آرژانتین را نبازد، ایران شانسی برای صعود ندارد و آرژانتین و نیجریه به همراه هم صعود خواهند کرد.

اما در صورت باخت نیجریه، ایران باید بوسنی را ببرد تا با نیجریه هم امتیاز شود.

در این صورت، طبق قانون فیفا تفاضل گل، گل زده، بازی مستقیم و در انتها قرعه کشی به ترتیب اولویت، مشخص کننده تیم صعود کننده دوم خواهد بود.

در این حالت، چند فرض برای ایران متصور است. اگر یکی از دو نتیجه باخت نیجریه یا برد ایران، با بیش از یک اختلاف گل باشد، مثلا نیجریه دو بر صفر به آرژانتین ببازد و ایران بوسنی را یک بر صفر ببرد، ایران از گروهش صعود خواهد کرد.

در غیر این صورت بازی هر کدام از دو تیم پرگل تر باشد، اولویت دوم فیفا یعنی گل زده به کمک آن تیم خواهد آمد و تیم صعودکننده را مشخص خواهد کرد. مثلا اگر ایران دو بر یک بوسنی را ببرد و نیجریه یک بر صفر به آرژانتین ببازد ایران با تفاضل گل برابر با نیجریه، به دلیل گل زده بیشتر صعود خواهد کرد و البته عکس این موضوع هم امکانپذیر است.

اما نادرترین حالت، پیروزی های یکسان آرژانتین و ایران مقابل نیجریه و بوسنی البته با یک اختلاف گل خواهد بود. یعنی اگر آرژانتین و ایران هر دو نیجریه و بوسنی را با نتایج مشابه مثلا یک بر صفر یا دو بر یک یا سه بر دو ببرند، در این صورت، امتیاز، تفاضل گل، گل زده و بازی مستقیم ایران و نیجریه کاملا برابر خواهد شد و طبق قانون فیفا، قرعه کشی تعیین کننده تیم صعودکننده خواهد بود.

البته فیفا در تورنمنت های معدودی، کارت زرد و قرمز کمتر را نیز ملاک صعود قرار می داد اما در جام جهانی ۲۰۱۴ خبری از این موارد نیست و در صورت تحقق شرایط فوق، قرعه کشی میان ایران و نیجریه تیم صعودکننده را مشخص خواهد کرد.