تاریخ انتشار خبر: ۸ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۴:۴۸
کد مطلب : 47589

مهریه زنان یزدی در دوره قاجاریه +عکس

نمایشگاهی از اسناد قدیمی مرتبط با موضوع ازدواج به همت مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد و به مناسبت روز خانواده و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا(س) در یزد برپا شده است.

 
 
 در این نمایشگاه نزدیک به ۲۹ قباله ازدواج متعلق به سال‌های ۱۲۰۸ تا ۱۳۵۴ هجری قمری متعلق به دوره قاجاریه در معرض دید عموم گذاشته شده است.

از نکات جالب توجه و زیبای این قباله‌‏‏ها می توان به سبک تزئین و تذهیب قباله‏‏‌ها و نحوه کتابت آنها اشاره کرد که همگی خاص این بازه زمانی هستند. آراستگی این اسناد به خطوط ثلث، تعلیق و نستعلیق و برخورداری از هنر صفحه آرایی در این اسناد جایگاه ویژه و ممتازی به اسناد شرعی بخشیده است.

مهریه زنان یزدی در دوره قاجاریه +عکس

نکته قابل توجه دیگر، صداقیه در این قباله‏‏‌ها است که اغلب شامل یک جلد کلام الله مجید، مقداری پول رایج، پارچه و طلاجات بوده است.

یگانگی و در عین حال شباهت کلی این گونه قباله‏‏‌ها در مناطق مختلف به محققین اجازه می‏‏‌دهد تا از سنتها و سطح زندگی مردم ساکن مناطق مختلف یزد و فرهنگ عامه آگاهی یابند.

این نمایشگاه از تاریخ ششم تا دوازدهم مهر در محل تالار خانه لاری‎‎ها واقع در بافت تاریخی شهر یزد برپا شده و از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ برای بازدید عموم علاقمندان به تاریخ و فرهنگ دایر شده است.

 
منبع: ایسنا