تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۶:۰۸
کد مطلب : 85974

میزان سود کوتاه مدت بانکی+ جزییات

رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌ها از توافق بانک‌های بزرگ برای نرخ سود روزشمار خبرداد و گفت: براساس تفاهم بانکداران، نرخ سود کمتر از سه ماه ۱۰ درصد خواهد بود.

 عبدالناصر همتی رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌ها مبنی بر اینکه آیا اقدام بانک مرکزی در واگذاری تعیین نرخ سود سپرده های بانکی کمتر از یکسال توسط بانکداران باعث ایجاد هرج و مرج دوباره در نرخ های سود روزشمار و کوتاه مدت نخواهد شد، گفت: هر چیزی ممکن است اتفاق بیافتد.

رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌ها دولتی افزود: براساس توافقات چند بانک بزرگ کشور نرخ سود سپرده های بانکی کوتاه مدت حداقل ۱۰ درصد و حداکثر که یکساله است، ۲۰ درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی سقف ۲۰ درصد را برای سپرده های یکساله تعیین کرده است و بقیه آن بر عهده بانکها گذاشته شده است، تصریح کرد: بر اساس تفاهم بانکداران نرخ سود سپرده های روزشمار و کوتاه مدت (کمتر از سه ماه) ۱۰ درصد خواهد بود.

همتی این نرخ را بر اساس توافق ضمنی بانکهای بزرگ و صورت جلسه تنظیمی اعلام و بیان کرد: برای مقاطع سه ماه به بالا نرخ سود سپرده ۱۴ درصد، ۶ ماه به بالا ۱۶ درصد و ۹ ماه به بالا ۱۸ درصد توافق شده است.

رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌ها ر پاسخ به این سوال که پس ممکن است که برخی بانکهای خصوصی و کوچک و موسسات مالی باز هم به این توافقات پایبند نباشند و بازار نرخ های سود روزشمار و کوتاه مدت را بر هم بریزند، بیان کرد: امکان هر چیزی وجود دارد. مسئولان باید کنترل و نظارت بیشتری بر عملکرد آنها داشته باشند.

وی اضافه کرد: اما با توجه به اینکه سقف نرخ سود تسیهلات ۲۴ درصد توسط شورای پول و اعتبار در نظر گرفته شده است، پرداخت نرخ هایی بیش از ارقام توافقی به صرفه نخواهد بود، بانکها اگر می خواهند با زیان مواجه نشوند، پرداخت سود بیش از ۲۰ درصد بی معنا خواهد بود.

اعلام میزان سود کوتاه مدت بانکی+ جزییات

پیش از این، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی با اعلام اینکه این بانک تعیین نرخ سود سپرده‌های بانکی کمتر از یکسال را به خود بانک‌ها واگذار کرده است، تصریح کرده بود: بر این اساس بانک‌ها می توانند خود نسبت به تعیین این نرخ‌های سود سپرده متناسب با محصولات در دوره های کمتر از یکسال اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شورای پول و اعتبار نرخ های سود سپرده یکساله و تسهیلات را مشخص و تصویب و ابلاغ کرده است، بنابراین بانک‌ها می توانند نرخ سود تسهیلات کمتر از یکسال را خود تعیین نمایند که باید در فضای رقابتی این کار صورت گیرد.

منبع: مهر