تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۵:۵۹
کد مطلب : 127526

میزان واردات کالا از خطرناک‌ترین کشورهای جهان+ جدول

کشورهای افغانستان، بورکینافاسو، هائیتی به ترتیب در رده های اول تا سوم خطرناک ترین کشورها برای سفر هستند که میزان مبادلات تجاری ایران با این سه کشور را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

موسسه نشنال جئوگرافی (National Geographic) در سال گذشته ۳۲ درصد سفرهای تجاری را مورد بررسی قرار داده است که در این بررسی احتمال وقوع حملات تروریستی ، خطر ابتلا به ویروس زیکا، ناآرامی های مدنی ،تصادفات جاده ای و سطح پایین امکانات پزشکی مهمترین عامل نگرانی گردشگران بوده است.

این موسسه براساس شاخصه های فوق کشورهای افغانستان، بورکینافاسو، هائیتی را  سه کشور خطرناک جهان معرفی کرده است.

البته کشورهای گویان، جمهوری گینه، عراق، یمن، لیبی، نیجریه کره شمالی، سوریه، سومالی، سیرالئون، جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی نیز در ادامه این لیست قرار دارند.

اما میزان مبادلات تجاری کشورمان با خطرناک ترین کشورهای دنیا چقدر است؟

صادرات  به خطر ناک ترین کشور ها 

براساس آمار گمرک در هفت ماهه  اول سال جاری صادرات به افغانستان  اولین کشور نا امن در این رده بندی حدود ۱,۵۳۳,۳۳۹,۰۵۱دلار و به ارزش ریالی ۴۷,۳۱۳,۱۶۱,۱۳۴,۱۷۹ بوده که شامل محصولاتی همچون  انواع گوشت ، بستنی ، انواع کف پوش ها ، دفترچه مشق و … بوده است .

گفتنی است در همین بازه زمانی صادرات  به بورکینافاسو حدود ۱۸۹,۹۰۵  دلار و به ارزش ریالی ۵,۸۶۶,۹۶۴,۰۰۵ بوده که شامل  انواع بیسکوت و روغن صنعتی بوده است .

لازم به ذکر است که محصولی به کشور هائیتی صادر نشده است .

 

کشور طرف معامله

 

وزن (کیلوگرم)

 

ارزش دلاری

 

ارزش ریالی

افغانستان ۳,۰۳۹,۲۲۷,۱۵۳ ۱,۵۳۳,۳۳۹,۰۵۱ ۴۷,۳۱۳,۱۶۱,۱۳۴,۱۷۹
بورکینافاسو ۱۴۷,۶۳۱ ۱۸۹,۹۰۵ ۵,۸۶۶,۹۶۴,۰۰۵

 واردات

براساس آمار گمرک در هفت  ماهه اول سال جاری واردات از افغانستان  اولین  کشور خطرناک در این رده بندی به میزان ۱۴هزار و۵۹۲  تن و ۹۱۵ کیلوگرم و به ارزش دلاری ۱۳,۱۱۷,۵۴۸ و ارزش ریالی ۴۰۲,۳۰۹,۸۹۷,۱۷۳ بوده است که شامل محصولاتی همچون سنگ مرمر ، کنجاله ها ، دانه کنجد ، یخچال خانگی و ساختمان پیش ساخته و… بوده است .

لازم به ذکر است که از دو کشور  هائیتی و بورکینافاسو  محصولی وارد کشور نشده است.

کشور طرف معامله وزن (کیلوگرم) ارزش دلاری ارزش ریالی
 

افغانستان

 

۱۴,۵۹۲,۹۱۵

 

۱۳,۱۱۷,۵۴۸

 

۴۰۲,۳۰۹,۸۹۷,۱۷۳

منبع: باشگاه خبرنگاران