تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۰:۲۳
کد مطلب : 38474

نبود امکانات آتش نشانی در رابر فاجعه آفرید+ تصاویر

در حادثه آتس سوزی اخیر که در ۱۷ مردادماه ساعت ۱۴ در منطقه ذخیره گاه اُرس گلوچار اتفاق افتاد . در طول ۱۱ ساعت در حسرت امکانات می سوزد .

نبود امکانات آتش نشانی  در رابر  فاجعه آفرید+ تصاویر

به گزارش  عصر آبادان ، به نقل از” صبح رابر ” احمد جلالی فرمانده حوزه عشایری قنات ملک می گوید : بلافاصله پس از آتش سوزی نیروهای بسیجی ، مردمی و گروه امداد از حوزه مقاومت شهدای قنات ملک به منطقه اعزام و با وسایل اولیه از جمله بیل ، آتش کوب ، آبپاش های انفرادی به خاموش کردن آتش اقدام کردند .

وی افزود : پس از آن دو دستگاه لودر و ماشین های آتش نشانی از شهرستان های رابر ، بافت و بزنجان و قنات ملک به منطقه اعزام گردید ، و توانستند آتش را تا ساعت ۱:۳۰ بامداد مهار کنند .

در پایان گفت : به دلیل عدم وجود وسایل اطفای حریق هوایی و در دسترس نبودن بسیاری از این عرصه ها رسیدن وسایل اطفای حریق به مناطق دچار سانحه شده نیز ساعتها طول می کشد و در نهایت عمده گونه‌های گیاهی و درختان اُرس و پسته کوهی که در این آتش سوزی طعمه حریق شدند و از نوع درختان اورس ۵۰۰ساله و کم‌نظیر در کشور بودند.

نمی‌توان اعلام خسارت کرد

فرماندار رابر با توجه به تخریب منابع طبیعی وعظیم ملی این منطقه، ابراز داشت : برای گونه‌های گیاهی ذکر شده نمی‌توان اعلام خسارت کرد، چراکه یکی از عظیم ترین ذخیره گاه‌های اورس کشور از بین رفته و باید حدود۵۰۰سال انتظار رویش این گیاهان را داشت.

متاسفانه به گفته مردم محلی که در اطفا حریق حضور داشته اند ، ذخیره گاه اُرس گلوچار نادرترین ذخیره گاه های جنگلی کشور در شهرستان رابر بر اثر سهل انگاری گردشگران انواع درخت بزرگ شامل ارس، بنه، کهکم و ارژن، بوته مرتعی در این حریق سوختند، کمبود امکانات در این منطقه می تواند ضربه جبران ناپذیر به منطقه وارد کند.

یکی از اهالی منطقه گفت : نقش منابع طبیعی و بویژه جنگلها در حیات و بقاء موجودات زنده و بخصوص انسانها برکسی پوشیده نیست این مهم همگام با رشد و توسعه جمعیت و شهرنشینی از یکسو و توسعه و پیشرفت، صنعت و تکنولوژی از سوی دیگر اهمیت بسزایی دارد

او می گوید : در این فرایند جنگلها بعنوان یکی از ارزشمندترین سرمایه‌های ملی بیش از پیش در معرض خطرات و بلایا قرار گرفته است. همانگونه شاهد و ناظر هستیم آتش‌سوزی عمدی و غیرعمدی جنگلها در شهرستان و بخصوص این منطقه ، یکی از مهمترین عوامل نابودی این سرمایه ملی و انسانی است که با عدم برنامه‌ریزی و پیش‌بینی مسئولان‌‌ تشدید شده است.
جای بسی تأسف است که باید بگوییم جنگلها و مراتع کشور بسوی نابودی پیش می‌روند و این را کمتر کسی درک می‌کند.

انتهای پیام/

آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
آتش سوزی در رابر
 آتس سوزی در رابر
 آتس سوزی در رابر
کلید واژه