تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۰:۴۷
کد مطلب : 60177

نماینده مردم آبادان در مجلس: خوزستان تأمین‌کننده ۸۵ درصد از نفت کشور است

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: خوزستان تأمین‌کننده ۸۵ درصد از نفت کشور است.

خبرگزاری فارس: خوزستان تأمین‌کننده 85 درصد از نفت کشور است

به گزارش عصر آبادان، جواد سعدون‌زاده امشب در همایش سراسری بیمه بیکاری و  حمایت از مشاغل با اشاره به برخورداری خوزستان از بنادر، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی، صنایع کشاورزی به ویژه خرما و نیشکر اظهار کرد: جایگاه دوم اقتصاد ایران از آن خوزستان است.

وی افزود: بحث اشتغال و معیشت اساس واقعیت جامعه ما است، جامعه‌ای که اقتصاد نداشته باشد جامعه‌ای متزلزل است.

نماینده مردم آبادان در مجلس با اشاره به نقش تاثیرگذار خوزستان در تامین درآمدهای ملی، تصریح کرد: خوزستان علاوه بر تامین ۸۵ درصد از نفت کشور در زمینه حمل و نقل دریایی، بنادر و حتی مالیات رتبه دوم را پس از تهران دارا است.

سعدون‌زاده یادآور شد: خوزستان ملی‌ترین اقتصاد کشور را نسبت به سایر استان‌ها دارد و حتی در آمار و ارقام که جزء واقعیت‌های کشور ما است، ۵۰ درصد از بودجه کشور در زمینه عمران و غیره توسط خوزستان تامین می‌شود.

این نماینده آمار بالای افراد زیر پوشش نهادهای حمایتی در آبادان را متذکر شد و گفت: واقعیت‌های موجود با شاخص انقلابی و عدالت فاصله زیادی دارد.

سعدون‌زاده متذکر شد: در نظام اسلامی و ثروتمند کشورمان، بیمه بیکاری نباید جایگاه اساسی و محوری داشته باشد، شهرهای صنعتی و ساحلی بیشترین مستمری‌ بگیران را به خود اختصاص می‌دهند.

وی اظهار کرد: خوزستان که در دریای مواجی از ثروت‌ها قرار دارد از فقر و بیکاری رنج می‌برد، با نگاهی به قانون متین و بلند جمهوری اسلامی متاسفانه واقعیت جامعه ما و مدیریت اقتصادی ما با میثاق ملی فاصله‌ زیادی دارد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الگوی مدیریت درست در حل شتابان چالش‌های مردم، مقام معظم رهبری را وادار می‌کند که این انسان بزرگ موضوع اقتصاد مقاومتی را برای مردم دیکته کند تا به این ترتیب از ظرفیت‌های مردم، راهکارها و مدیریت جهادی برای برون رفت از دنیای آشفته اقتصادی بهره ببریم.

سعدون‌زاده با بیان اینکه بودجه‌ریزی مبتی بر نفت است یادآور شد: متاسفانه این مسئله سبب شده تا با سقوط آزاد نرخ نفت، کشور با چالش اساسی در منابع مالی روبرو شود.

وی تأکید کرد: می‌توان با تکیه بر ظرفیت لایتناهی استان‌های مختلف یک اقتصاد محکم، بومی و درون‌زا و برون سپار را تعریف کنیم تا در جامعه‌ای زندگی کنیم که دیگر نیازی به پرداخت بیمه بیکاری و یا کمک سازمان‌های حمایتی نداشته باشیم.

این نماینده مجلس گفت: آبادان در زمینه اشتغال ظرفیت‌های فراوانی دارد که از جمله آنها می‌توان به پالایشگاه، پتروشیمی و امور مرتبط با صید و صیادی، نخیلات و کشاورزی و تجارت اشاره کرد.

سعدون‌زاده تشریح کرد: می‌توان با سرمایه گذاری مناسب در بخش‌های مختلف طلایه‌دار مبارزه با فقر و بدبختی باشیم و شکوفایی را در این خطه از کشورمان رقم بزنیم به شرط آنکه تصمیم‌سازان ما مراقبت‌ها را درست درک کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید مجلس با اهرم قانون به سراغ بانک‌ها برود چرا که آنها به عنوان بنگاه، دارند شیره جان اقتصاد ما را می‌مکند.

نماینده مردم آبادان در مجلس اظهار کرد: قانون اساسی برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی تسهیلات خاصی را پیش‌بینی می‌کند که باید به نحو مطلوبی در اختیار این بنگاه‌ها قرار داده شود.

سعدون‌زاده در پایان اضافه کرد: جوانان جمهوری اسلامی که امروز در سطح بالایی از سواد و تحصیل قرار دارند، همگی به عنوان سربازان خوبی در زمینه تولید و محکم کردن پایه‌های اقتصاد مقاومتی می‌توانند نقش عمده‌ای داشته باشند.

منبع: فارس