تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۲۱:۵۵:۵۰
کد مطلب : 130096
آرامـش در سـاحل؛

نگاهی به گزارش عملکرد ۱۲ ساله سازمان منطقه آزاد اروند

در ادامه گزارشی از عملکرد ۱۲ ساله ی سازمان منطقه آزاد اروند آورده ایم که از نظر شما مخاطبان عزیز می گذرانیم:

به گزارش عصر آبادان به نقل از وب سایت خبری سازمان منطقه آزاد اروند ؛ منطقه آزاد اروند بیشترین سرعت رشد را در میان مناطق اقتصادی ایران داراست. مساحت این منطقه آزاد بیش از ۳۴ هزار هکتار است و در گذرگاه رودخانه‌های اروند و کارون قرار گرفته و با عراق و کویت هم مرز است. منطقه آزاد اروند به واسطه دسترسی به همه راه‌های حمل و نقل -هوایی، جاده‌ای، ریلی و آبی- نسبت به سایر مناطق آزاد از نظر فعالیت‌های اقتصادی برتری دارد. همچنین به واسطه سابقه دیرینه تعامل با شرکت‌های حفاری نفتی و اکثر غول‌های عرصه انرژی در جهان، مکانی آرمانی برای توسعه‌های زیرساختی و سرمایه‌گذاری است. منطقه آزاد تجاری اروند دارای جاده‌های ترانزیت، دسترسی به آب‌های بین المللی و مجاورت با بصره -دومین استان بزرگ عراق- مکانی مناسب برای کارآفرین‌ها و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به شمار می‌رود. همچنین این منطقه، مسیری ترانزیت برای میلیون‌ها زائر ایرانی و عراقی است که به صورت مرتب و در سراسر طول سال از زیارتگاه‌ها و مکان‌های مذهبی دو کشور دیدن می‌کنند.
مسلما چنین منطقه‌ای باید به منطقه آزاد تجاری تبدیل می‌شد. برای همین در نیمه دوم سال ۱۳۸۲ و در دولت هشتم با تصویب مجلس شورای اسلامی، منطقه آزاد تجاری – صنعتی اروند با محدوده‌ای نزدیک به ۱۷ هزار و ۲۰۰ هکتار شکل گرفت و پس از چند ماه از شکل‌گیری آن به دولت نهم و دهم رسید و تلاش‌های برای هدایت این کشتی تازه به آب انداخته شده شروع شد. در دولت نهم و دهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد، ۸ مدیرعامل ناخدای این کشتی بودند و پس از ۸ سال سرگردانی، در ۱۵ مهرماه سال ۱۳۹۲ هدایت آن با استقرار دولت یازدهم به دست اسماعیل زمانی به عنوان نهمین ناخدای این کشتی سپرده شد که تا امروز ادامه دارد. نمونه ثبات مدیریتی در دولت حسن روحانی، همین ثبات مدیریت در منطقه آزاد اروند است که نتیجه ۴ سال عملکرد آن از عملکرد ۸ ساله مدیرعاملان قبلی سازمان منطقه آزاد اروند در تمامی بخش‌ها با اختلاف چشمگیری بالاتر است. در ابتدای راه دولت یازدهم، وسعت منطقه آزاد اروند از ۱۷ هزار و ۲۰۰ هکتار به ۳۴ هزار و ۷۰۰ هکتار گسترش پیدا کرد که بلافاصله محصورسازی آن شروع شد و ساخت گیت‌های ورودی به منطقه در دستور کار قرار گرفت.
کارهای اساسی در حوزه عمران که اقدام چشمگیری طی ۸ سال برای آن نشده بود، در دولت یازدهم شروع شد؛ به طوری که دو سوم عملکرد در این حوزه طی ۴ سال استقرار دولت یازدهم در شاخص هزینه‌های عمرانی انجام شده است. به این ترتیب دولت یازدهم با اینکه ۳۰ درصد از بازه زمانی آزاد شدن منطقه را به خود اختصاص داده اما ۶۷ درصد عملکرد را در این حوزه داشته است. آمار نشان می‌دهد این عملکرد در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۴۷۶ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۱۴ درصد افزایش در جذب نسبت به بودجه اصلاحی مصوب داشته است.

 حوزه عمران و صنعت
اهم عملیات در حوزه عمران هم مربوط به ایجاد زیرساخت‌هایی برای آزادسازی منطقه از جمله دیوارکشی و ساخت گیت‌های ورودی به منطقه و عملکرد در حوزه ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بوده است. پروژه‌های مختلفی در حوزه‌های گازرسانی، آب‌رسانی، برق‌رسانی، بازسازی فرودگاه و هتل، زیرسازی راه‌ها و جاده‌ها، محوطه‌سازی، پارک سازی، تجهیزات ایمنی، بیمارستان‌سازی مقاوم‌سازی، احداث بارانداز، ساختمان‌سازی و … در سایت صنعتی و در شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر انجام شده و در حال حاضر از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود که این روند عمران همچنان ادامه دارد و سایت صنعتی اروند نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. در منطقه آزاد اروند ۱۱ بوستان به مساحت تقریبی ۱۴ هکتار توسط حوزه معاونت عمرانی با برآورد مبلغ ۱۹۰ میلیارد ریال، مناسب سازی و بهسازی زیرساخت ها جهت استفاده عموم شهروندان انجام شد. همچنین طی تفاهمنامه همکارى سازمان منطقه آزاد اروند و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بهسازی ۱۰۱ روستا در منطقه آزاد اروند مورد بازسازی قرار گرفته که تا کنون تعداد ٣۵ روستا با پیشرفت ١٠٠ درصدی، تعداد ٢٠ روستا با پیشرفت بالاى ٧٠ درصد و تعداد ١۵ روستا با پیشرفت حدود ۵٠ درصد همچنان در مرحله اجرای هستند. در خصوص ساخت ورودی‌ها لازم به ذکر است که گیت ورودی آبادان – اهواز با اعتبار ۳۱۲ میلیارد ریال و فاز نخست گیت ورودی امام صادق (ع) با اعتبار ۳۲ میلیارد ریال در حال ساخت است. سازمان منطقه آزاد اروند در نظر دارد با استقرار دفتر وزارت امور خارجه در منطقه آزاد اروند از قانون ورود بدون ویزای اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند بهره ببرد. این امر موجب ارز آوری و سهولت در سرمایه‌گذاری خواهد شد. در حال حاضر گمرک در مبادی ورودی مستقر است و نظارت بر ورود و خروج کالا به صورت مسمتر انجام می‌شود.
لازم است بدانید که شهرک صنعتی آبادان و شهرک صنعتی خرمشهر، سایت صنعتی منطقه آزاد اروند را با وسعت ۸۶۰۰ هکتار تشکیل می‌دهند که عمده صنایع سنگین، صنایع فلزی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، و اراضی کشاورزی در آن واقع شده است و به نظر می‌رسد نگاه ویژه سازمان منطقه آزاد اروند روی سایت صنعتی باشد. آنچه آمارها نشان می‌دهند این است که با توجه به اینکه سایت صنعتی منطقه آزاد اروند در چشم‌انداز مردم قرار نداشت تا سال ۱۳۹۲ نزدیک به ۲۲۰ میلیارد ریال تنها به لحاظ زیرساختی و امور زیربنایی جهت انجام پروژه‌های جزئی مثل حصارکشی شهرک‌ها و بخشی از آسفالت راه‌ها هزینه شده است. نگاه غیر اولویتی سازمان منطقه آزاد تا قبل از سال ۹۲ باعث شده بود تا واحدهای مستقر در سایت صنعتی با مشکلات زیرساختی زیادی در بخش آب‌رسانی، گازرسانی، زیرسازی آسفالت معابر، پیاده‌روسازی و حتی مسائل خدماتی مهم در سایت صنعتی روبرو باشند. این نگاه اما از سال ۱۳۹۲ تغییر کرد و مدیریت جدید سازمان منطقه آزاد با رویکردی تازه و منطقی به لحاظ تکمیل و اجرای پروژه‌های زیرساختی سایت صنعتی وارد کار شد. به طوری که در ۳ سال گذشته نزدیک به ۱۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های مختلف در سایت صنعتی تصویب شد و به اجرا درآمد. پروژه‌هایی که کلیه پارامترها و زیرساخت‌هایی که کمبود آنها احساس می‌شد را در بر می‌گرفت. پروژه‌های مهم و اساسی چون انتقال آب، گازرسانی، زیرسازی اصولی و آسفالت جاده‌ها، پیاده‌روسازی از جمله مواردی بود که در کنار پروژه‌های خدماتی مهمی چون استقرار اکیپ آتش‌نشانی، فوریت‌های پزشکی، احداث مراکز رفاهی از قبیل رستوران‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی طراحی، اجرا و بهره‌برداری شد. آماری دقیق‌تر نشان می‌دهد که در ۴ سال گذشته از ۱۴۰۰ میلیارد ریال پروژه تصویب و اجرا شده، بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال آن به بهره‌‌برداری رسیده و مابقی در حال اجرا است. بخش‌هایی از پروژه‌ها در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف افتتاح شده‌اند و بخش‌های دیگری نیز شامل ۱۴ پروژه، امسال با حضور مهندس ترکان افتتاح شدند. در میان این ۱۴ پروژه به بهره‌برداری رسیده می‌توان به کارهای زیربنایی و زیرساختی مهمی چون تعویض لوله‌های آب شرب، آسفالت مسیر سایت صنعتی، راه‌اندازی سایت اداری و پیاده‌رو‌سازی اشاره کرد.
اکثر پروژه‌هایی که در بخش صنعت اجرا شده‌اند، برنامه‌هایی هستند که بعد از سال ۱۳۹۲ اجرا شده‌اند که اثرات مثبت آن به صنعتگران مستقر در سایت صنعتی رسیده است. شهرک صنعتی خرمشهر که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شده بود تا قبل از سال ۹۲ به لحاظ معابر مشکلات عدیده‌ای داشت که در حال حاضر کلیه بخش‌های آن آسفالت شده و پیاده‌روسازی هم به پایان رسیده است و از آن بهره‌برداری می‌شود. پروژه آب‌رسانی شهرک صنعتی آبادان هم آماده است و پروژه گازرسانی هم کلنگ‌زنی شد. با توجه به اینکه عملیات زیرساختی مثل گازرسانی و کابل‌کشی فیبرنوری در شهرک صنعتی آبادان در حال انجام است، در حال حاضر امکان زیرسازی و آسفالت وجود ندارد لذا تا ۲ سال آینده شهرک صنعتی آبادان در این بخش‌ هم تکمیل می‌شود. یعنی پروژه‌‌های گازرسانی، فیبرنوری، آسفالت معابر و پیاده‌روسازی‌ها تا سال ۹۸ انجام شده و به بهره‌برداری می رسد.
در حال حاضر ماشین‌های آتش‌نشانی از شهرداری خرمشهر به صورت اجاره‌ای تهیه شده و در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند. اما سازمان منطقه آزاد اروند به تازگی و با هدف بالا بردن ضریب ایمنی در سایت‌ صنعتی ۴ دستگاه ماشین آتش‌نشانی با امکانات مدرن و روز دنیا خریداری کرده که در سایت صنعتی مستقر خواهند شد. سوم خرداد ماه با استقرار دو دستگاه آمبولانس مدرن با تجهیزات روز دنیا در سایت صنعتی، شاخصه دیگری به شاخصه‌های سایت صنعتی اروند اضافه شد. به نظر می‌رسد سازمان منطقه آزاد اروند در راستای هم‌تراز کردن سایت صنعتی اروند با سایت های صنعتی دنیا اقدامات اساسی انجام داده است. چرا که امسال ۴ هکتار پارک صنعتی به نام «بوستان صنعت» در سایت صنعتی اروند ساخته شده است و برنامه‌ریزی‌ها نشان می‌دهد که پس از انجام پروژه‌های پیش نیاز مثل فیبرنوری، آب و گاز و زیرساخت آسفالت و معابر پارک صنعت دوم نیز در سایت صنعتی اروند ساخته ‌شود.
سازمان منطقه آزاد اروند در حوزه انجام پروژه‌های مطالعاتی با پیگیری ویژه مشغول به کار است. به طوری که تا سه ماه آینده شاهد اتمام مطالعات ویژه در خصوص تدوین طرح تفصیلی صنعت منطقه آزاد اروند خواهیم بود و از این طرح کلی که با طرح جامع منطقه آزاد اروند تطبیق داده شده است، رونمایی خواهد شد. این طرح تفصیلی برای نخستین بار است که مطالعه و گردآوری می‌شود و برای انجام فازهای مختلف آن با چند شرکت‌ مهندسین مشاور قراردادهای مطالعاتی بسته شده است. در این طرح تفصیلی تکلیف بخش‌های مختلفی چون آب، گاز، فضای سبز و… که مورد مطالعه جامع قرار گرفته‌اند مشخص خواهد شد و به نوعی چراغ راه و یک خط مشی کلی و آینده‌نگر برای صنعت منطقه آزاد اروند خواهد بود. مدت‌هاست که این مطالعات در حال انجام است و تا سه ماه آینده طرح تفصیلی صنعت منطقه آزاد اروند برای تصویب به هیئت مدیره سازمان تحویل داده خواهد شد. در حال حاضر مطالعات نخستین بخش این طرح تفصیلی که مربوط به مطالعات جامع انرژی در سایت صنعتی منطقه آزاد اروند است به اتمام رسیده و حتی به تصویب شرکت برق منطقه ای استان خوزستان هم رسیده است که جهت تصویب وزارت نیرو به توانیر تحویل داده‌اند. با این طرح وضعیت مشخصی برای برق در سایت صنعتی در نظر گرفته شده و به این ترتیب برنامه‌های آتی در حوزه برق‌رسانی و مصرف انرژی بدون هیچ مشکلی بر اساس همین طرح جلو خواهد رفت. لازم به ذکر است که در این سال‌ها، گمرک در سایت صنعتی مستقر بوده و واحدهای صنعتی می‌توانستند با بهره بردن از تخفیف‌ها و معافیت‌های مالیاتی محصولات خود را تولید، صادر و به فروش برسانند.
 حوزه فرهنگ
عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند در حوزه فرهنگ نیز در ۴ سال گذشته چشمگیر بوده است. به طوری که ۸۷ درصد از کل فعالیت‌های انجام شده در این حوزه از کل ۱۲ سال عمر آزادی منطقه اروند، در همین ۴ سال اخیر صورت گرفته است. این عملکرد در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۶۷ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۷۰ درصد افزایش در جذب نسبت به بودجه مصوب داشته است.
اهم عملکرد در بخش آموزش در این حوزه تأمین سیستم سرمایشی مدارس منطقه، تأمین وسایل ورزشی و مورد نیاز مدارس، تجهیز نماز خانه‌ها و برگزاری مراسم معنوی و نماز در مدارس، تعمیرات مدارس منطقه، تأمین میز، صندلی و وسایل آموزشی، ادارای مورد نیاز مدارس منطقه، توسعه ناوگان خودرویی ادارات آموزش و پرورش، توزیع ۶۰۰۰ بسته حمایتی به مناسبت روز معلم، ارتقاء سطح آموزشی و ایجاد انگیزه بین فرهنگیان از طریق انجام بورسیه تحصیلی، تکمیل ۱۰ باب مدرسه نیمه‌کاره، پرداخت سرانه آموزشی به مدارس منطقه، تعمیر، تجهیز، ارتقاء و سرویس دستگاه‌های آب تصفیه کن مدارس، تأسیس و راه اندازی مدارس دو زبانه وابسته به سازمان منطقه آزاد اروند، تأمین هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان، حمایت از دانش آموزان محروم و کم بضاعت منطقه، آسفالت محوطه مدارس منطقه، برنامه ریزی کنکور و اجرای همایش مشاوره‌ای برای دانش آموزان سال سوم و سال آخر، غنی‌سازی اوقات فراغت دانش آموزان، احداث کلاس در مدارس محروم روستایی، تجهیز مدارس منطقه جهت اسکان میهمانان نوروزی، اجرای طرح فبک (فکر پروری برای کودکان)، تأسیس و راه اندازی ۶ باب فرهنگ خانه در محدوده منطقه، برگزاری چهاردهمین جشنواره نخبگان قرآن، عترت و نماز استان خوزستان به میزبانی منطقه آزاد اروند، توسعه فضای دبستان عترت مینوشهر به مساحت ۲۵۰ متر مربع بوده است. همچنین اقدامات دیگری صورت گرفته که از اهم می‌توان به تشکیل شورای آموزش و پرورش، تدوین برنامه توسعه آموزش و پرورش منطقه آزاد اروند، برنامه ریزی جهت توسعه مهد کودک‌ها و نوین‌سازی آموزش‌ها، تجهیز و راه اندازی مدرسه هوشمند، برگزاری دوره‌های ضمن خدمت، برگزاری اولین نشست شورای کاربردی آموزش عالی منطقه آزاد اروند، برگزاری اولین نشست مشترک روسای دانشگاه‌های منطقه آزاد اروند و استان بصره کشور عراق، عقد تفاهم نامه همکاری بین دانشکده علوم پزشکی آبادان و دانشگاه پزشکی بصره، تأسیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، تأسیس مرکز علمی کاربردی منطقه آزاد اروند از مهر سال ۹۶-۹۵ در سه رشته کاردانی، تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه‌ علوم و فنون خرمشهر و بصره عراق، حمایت مالی از دانشجویان کم برخوردار و مستعد منطقه، حمایت مالی از پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی برتر، راه‌اندازی رشته‌های روانشناسی سلامت، حسابداری، مدیریت بازرگانی – مدیریت بازاریابی، روابط بین الملل، علوم سیاسی – مسائل ایران در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل خلیج فارس خرمشهر نیز اشاره کرد.
حوزه بهداشت و سلامت
در حوزه بهداشت و سلامت نیز بیمارستان ۳۲ تختخوابی حضرت زینب(س) اروندکنار با صرف اعتباری معادل ۸ میلیارد تومان تکمیل به بهره‌برداری رسیده است. بیمارستان آیت الله طالقانی آبادان در سه طبقه به همراه تجهیزات و تاسیسات مربوطه احداث شده که شامل اتاق های عمل، بخش‌های ویژه و بخش زنان است. همچنین برای بهبود و توسعه بیمارستان شهید بهشتی آبادان ۵۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه کرده که در حال حاضر این پروژه ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی ۱۶۰ تختخوابی اروندان در فاز نخست ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در ساخت دارد. تاکنون ۱۷ دستگاه آمبولانس با تجهیزات روز جهانی تامین شده است. اورژانس بیمارستان ولیعصر (عج) خرمشهر نیز با اعتبار ۵۵ میلیارد ریال اعتبار تاکنون ۷۰ درصد در ساخت پیشرفت فیزیکی داشته است. مرکز جراحی قلب خرمشهر نیز با اعتباری بالغ بر ۱۹۵ میلیارد ریال بایستی طی ۲ سال احداث و تکمیل شود. برای اجرای پروژه بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی شهید موسوی خرمشهر هم اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان منطقه آزاد اروند پیش بینی شده است. درمانگاه ثابت شلمچه نیز با اعتباری معادل ۸۰ میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد اروند ساخته و تجهیز می‌شود. ساخت ۲ مرکز فوریت‌های پزشکی در سایت صنعتی اروند پیش بینی شده و سازمان منطقه آزاد اروند تا کنون مبلغ ۳۵ میلیارد ریال برای خرید برخی تجهیزات مورد نیاز از جمله دستگاه سی. تی. اسکن به بیمارستان تامین اجتماعی ۱۷ شهریور کمک نقدی کرده است. مبلغ ۲ میلیارد ریال هم به بیمارستان امام خمینی (ره) شرکت نفت برای خرید تجهیزاتی همچون دستگاه‌های اندوسکپی، سی.اس.آر و راه اندازی اتاق‌های عمل کمک نقدی شده است.
 حوزه گردشگری
در بخش توسعه زیرساخت‌های گردشگری نیز اقداماتی در خصوص فراهم کردن ساخت پارک ساحلی به مساحت ۵ هکتار، اسکله‌های تفریحی و قایق‌رانی برای جذب گردشگر در روستاهای سادات و معاف و بدریه، برگزاری جشنواره‌های مختلف از جمله آداب و رسوم اقوام ایرانی وحوزه خلیج فارس، موسیقی انقلاب و برند‌سازی آن برای منطقه، غذاهای سنتی استان خوزستان، آواها و نواهای محلی جنوب کشور، ترنم بهاری، سفره ایرانی همراه با عرضه محصولات صنایع دستی انجام شده است. در این حوزه در راستای بالا بردن نشاط اجتماعی، مسابقات سرگرمی و ورزشی خانوادگی مانند پیاده‌روی و پرواز بادبادک‌ها و بالن آرزوها در کنار چندین جشنوار‌ه شاد به همراه اجرای برنامه‌های هنری توسط هنرمندان محبوب استانی در اسکله برگزار شده است. نمایشگاه‌های مختلفی از جمله برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بین‌المللی به همراه چندین دوره‌ مختلف آموزشی کارافرینی شامل هنر نی و حصیر بافی، خیاطی سنتی و پیشرفته، عبا دورزی، سفال، عروسک‌سازی سنتی، قالی بافی، آموزش استفاده از امکانات و محصولات روستایی در راستای ایجاد اشتغال و توانمندسازی جوامع محلی برگزار شده است. تورهای تفریحی دریایی و شهری، بسترسازی‌ها و طرح راه‌اندازی شبکه تراموای قدیمی در آبادان، آماده‌سازی و بازگشایی ساحل اروند صغیر و… نشان می‌دهد که عملکرد مناسبی در این حوزه بوده است. چنانکه در این حوزه برای تسهیل استفاده از امکانات برای گردشگران داخلی و خارجی اقدامات عدیده‌ای در بخش بهسازی و جاده‌سازی ۶ روستا همراه با توسعه و گسترش اقامتگاه روستایی، ساخت مضیف سنتی دیراوی، گسترش باغ گردشگری و گلخانه‌ایی مادر، آماده‌سازی فضای سبز پارک فرودگاه بین المللی آبادان، آماده‌سازی کمپ‌های شهرداری جهت اسکان، بهسازی عابر پیاده‌های منطقه و نورپردازی میدان‌های تفریحی شهری، بهسازی پل‌های جهان آرا و مقاومت همراه با نصب نمادهای منطقه‌ای، ساماندهی اماکن جهت تسهیل تردد گردشگران در مرز شلمچه انجام شده و در همین بخش اولین سمپوزیم مجسمه‌سازی و نصب مجسمه‌های ساخته شده در مکان‌های مناسب برگزار شده است.

حوزه اجتماعی و  ورزشی
سازمان منطقه آزاد اروند در حوزه توسعه اجتماعی و ورزش نیز از سال ۱۳۹۳ تا کنون فعالیت‌های مثمر ثمری داشته است که از اهم آن می‌توان به برگزاری مسابقات کورس کشوری (سوارکاری) اسب اصیل عرب، برگزاری مسابقه فوتسال هنرمندان برای اولین بار در منطقه، فعال کردن شورای ورزش شهرستان خرمشهر، برگزاری دو دوره المپیاد فرهنگی ورزشی فتح خرمشهر در ۱۳ رشته ورزشی با حضور ۱۳۰۰ ورزشکار در قالب ۱۳ هیئت ورزشی، برگزاری لیگ جهانی کشتی، برگزاری مسابقات تفریحی و سرگرمی همانند جام دیجیتال و مسابقات فوتبال‌دستی، فعال‌سازی هیئت‌های ورزشی خرمشهر که بیش از ۱۳ رشته ورزشی در خرمشهر، اجرای طرح حمایت از اقشار بی‌بضاعت و کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، انعقاد قرارداد با ادارات ورزش شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و مینوشهر  جهت حمایت و کمک به ادارات، برگزاری اردوهای ورزشی جهت دانش‌آموزان، برگزاری مسابقات فوتسال جام رمضان با شرکت ۸ تیم محلات و روستایی، تجهیز و تکمیل تعدادی از سالن‌ها و اماکن ورزشی در سطح شهرهای آبادان و خرمشهر، کمک نقدی به اداره ورزش و جوانان مینوشهر جهت تجهیز و راه‌اندازی سالن‌های ورزشی مینوشهر، برگزاری مسابقات ورزشی مختلف از جمله ورزش‌های رزمی و ۱۶ تیم فوتسال و بوکس در مینوشهر، برگزاری مسابقات ورزشی به نام جام مهر اروند با حضور ورزشکاران مرد و زن به مدت یک ماه در ۴۲ رشته ورزشی در آبادان، برگزاری مسابقات رشته تکواندو انتخابی تیم ملی، برگزاری مسابقاتی از قبیل نجات غریق و قایقرانی در رودخانه اروند صغیر، بوکس، کاراته، کشتی در سطح شهرستان، احیا ورزش‌هایی نظیر شمشیربازی، کبدی، صخره‌نوردی و ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان و ورزش‌های همگانی و زورخانه‌ای در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر و احیای هیئت‌های مربوطه، ترمیم زورخانه خرمشهر و مرمت و بازسازی تعدادی از سالن‌های نیمه‌کاره از جمله سالن ولیعصر، فرهنگ‌سازی در خصوص ورزش‌هایی نظیر سوارکاری، ماهیگیری و دوچرخه‌سواری، برگزاری مسابقه چهار جانبه فوتبال پیشکسوتان با دعوت از تیم‌های منتخبی از شهرستان‌های یزد، اصفهان، بوشهر و خرمشهر به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس و… اشاره کرد.

 

 حوزه سرمایه گذاری
معرفی ظرفیت‌های بیشمار در عرصه‌های مختلف کاری، آن هم در ۴ سال اخیر باعث شده تا با توجه به ایجاد زیرساخت‌ها، شرکت‌های زیادی در این منطقه تجاری و صنعتی اقدام به ثبت شرکت خود کنند. به طوری که آمار نشان می‌دهد از ۴۴۹۸ شرکت ثبت شده در سازمان منطقه آزاد اروند، ۲۸۳۴ شرکت در ۴ سال گذشته اقدام به ثبت کرده‌اند. این آمار یعنی ۶۳ درصد عملکرد صورت گرفته در ۴ سال دولت یازدهم بوده و در دولت‌های نهم و دهم ۳۷ درصد این آمار به عنوان عملکرد ۸ ساله به ثبت رسیده است. همچنین ۷۵ درصد مجوز‌هایی که برای بهره‌برداری در این ۱۲ سال صادر شده، مربوط به عملکرد ۴ سال اخیر است.
بر اساس همین آمار از کل دوره عملکرد ۱۲ ساله سازمان منطقه آزاد اروند در بازه زمانی سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۵ که دولت‌ یازدهم ۴ سال آن را به خود اختصاص می‌دهد، ۶۵ درصد سرمایه‌گذاری در شاخص حجم سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی عملکردی بالغ بر ۶۵ درصد داشته که این عملکرد در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳,۵۵۱ میلیارد ریال در بخش داخلی بوده که نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است. همچنین سال ۱۳۹۵ در بخش سرمایه‌گذاری خارجی با رشد ۱۶ درصد نسبت به سال قبل، عملکردی بالغ بر ۳۷ میلیون دلار انجام شده است. در حوزه سرمایه‌گذاری نیاز به واردات کالا داشته که با توجه به این نیاز، رویه‌های مناسبی برای ورود کالا برقرار شد به طوری که آمار نشان می‌دهد ۴۶ درصد عملکرد در این حوزه در چهار سال اخیر بوده که در بازگشت به این واردات، بالغ بر ۶۵ درصد از کل صادرات در ۱۲ سال گذشته در ۴ سال اخیر صورت گرفته است که نشان از به چرخه درآمدن و رونق اقتصادی در حوزه صادرات و واردات دارد. با توجه به سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات و همچنین فعالیت‌های مختلف در حوزه صنعت و اقدمات مهم در حوزه فرهنگ و سلامت، می‌توان با مراجعه به آمار دریافت که از ۱۰۰ درصد عملکرد ۱۲ ساله سازمان منطقه آزاد اروند در شاخص صدور پروانه‌های اشتغال برای اتباع بیگانه شاغل در منطقه، بیش از ۵۱ درصد عملکرد آن در ۴ سال اخیر انجام شده است. این عملکرد در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱,۷۳۱ نفر بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، ۴۷ درصد افزایش داشته است.
با توجه به آنچه به عنوان عملکرد ارائه شد، به نظر می‌رسد کشتی منطقه آزاد اروند پس تغییرات فراوان در مدیریت، با ثبات مدیریت در منطقه به یک ساحل آرام رسیده است. این آرامش عملکردی قابل دفاع را به دنبال داشته و به نظر می‌رسد به زودی شکوفایی جدی در حوزه‌های مختلف را در این منطقه شاهد باشیم.