تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۱۸:۴۷:۳۵
کد مطلب : 107922

هاشمی در ترازوی دیگران + عکس

سخنان اخیر آیت‌الله هاشمی در فرودگاه مهرآباد با واکنش‎‎های فراوانی روبه‎رو شد

 سخنان  اخیر آیت‌الله هاشمی در فرودگاه مهرآباد با واکنش‎‎های فراوانی روبه‎رو شد. این متن در تلاش است که برخی از این واکنش‎ها را در کنار یکدیگر قرار داده و نشان دهد که مخالفین و موافقین این سخنان در بین شخصیت‌ها و رسانه‌ها چه کسانی هستند.

پنجره نوشت ؛ حضرت امام خمینی در ۱۵ خرداد ۱۳۵۸ فرمودند: «از ۱۵ خرداد تا حالا که آمدیم خون دادیم؛ یعنی شما خون دادید، من که نشسته‎ام اینجا. من هم هیچ حقی ندارم. شما خون دادید. شما‎ها به میدان رفتید؛ شما‎ها مبارزه کردید؛ ما‎ها هیچ حقی نداریم. ما باید برای شما خدمت کنیم. خودمان نباید استفاده کنیم. نه استفاده عنوانی. خاک بر سر من که بخواهم استفاده عنوانی از شما بکنم! خاک بر سر من که بخواهم خون شما ریخته بشود و من استفاده‎اش را ببرم!»

سید احمد خمینی: سوء استفاده از انتساب به امام، خلاف شرع است. «من من» نکنیم که اگر امام نبودند کسی ما را نمی‌شناخت.

محمدرضا باهنر: «شاید برخی توقع دارند از رانت‎‎های ویژه استفاده کنند. حضرت امام (رحمت‎الله‎علیه) هم همواره بر این نوع توقعات خط بطلان کشیدند. بار‎ها و بار‎ها این اتفاق در طول دوران حیات ایشان تکرار شد. جمله مشهور ایشان در تاریخ ثبت شده است که گفتند که من هم در برابر قانون برابر هستم».

محسن رضایی: «ایجاد هرگونه التهاب و تنش در آستانه انتخابات می‎تواند موجبات برهم خوردن آرامش در جامعه را فراهم کند. در برهه کنونی باید از بروز هر گونه رفتار غیرعقلانی جلوگیری شود. نباید حادثه تلخ فتنه ۸۸ از یاد کسی برود، نباید فراموش کنیم که با همین التهابات بود که در آن مقطع آرامش جامعه برهم خورد».

 محمدعلی ابطحی: «این هجوم تند و بی‎مقدمه علیه شورای نگهبان تنها می‎تواند به زیان ردصلاحیت‌شدگان باشد. این چیزی نیست که هاشمی سیاستمدار نداند؛ این رفتار پوپولیستی، آرای حسن آقا را به سبد رأی او سوق می‎دهد».

عباس عبدی: «دفاع از این ادعا هیچ ربطی به انتساب به ریشه خانوادگی ایشان و یا بدهی به امام و خانواده امام ندارد و این استدلال نه تنها ضعیف و بی‎ربط است، بلکه نادرست نیز هست و خواسته و ناخواسته در جهت موجه جلوه دادن ردصلاحیت ایشان است و جز به تنش سیاسی کمک نمی‎کند. این منطق قبیلگی خلاف آرمان‎های شناخته شده است».

محمد غرضی: «آقای هاشمی همیشه خودش را شخص برتر مملکت می‎داند و کشور را جزو اموال خود دانسته و در تمام این سال‎‎ها خود را فوق جریان‎‎ها قرار داده است؛ اظهارات آقای هاشمی علیه شورای نگهبان در اصل حمله به قانون اساسی و آرمان‎‎های امام بوده و نوعی انتحار سیاسی است …آقای هاشمی همواره سعی می‎کند به مخالفینش بگوید مملکت برای اوست و کسی حق نقد کردن ندارد».

جعفر شجونی: «ما مدیون حضرت نوح هستیم که ما را در کشتی نجات قرار داد و نگذاشت نسل انسان غرق شود اما آیا ما مدیون پسر نوح هم هستیم؟ او چون پسر نوح است هیچ منتی به ما ندارد».

مصطفی کواکبیان، عضو شورای عالی سیاست‎گذاری اصلاح‎طلبان: «همه کسانی که ـ چه در دوره امام (رحمت‎الله‎علیه) و چه بعد از امام (رحمت‎الله‎علیه) ـ مسئولیت گرفتند، حتما وام‎دار امام (رحمت‎الله‎علیه) هستند، اما ما معتقد نیستیم که مباحث قانونی و ضوابطی که در کشور باید اجرا شود، به‎دلیل اینکه مسئولین بدهکار امام (رحمت‎الله‎علیه) هستند، نادیده گرفته شود بلکه همه چیز باید براساس قانون باشد و رهبری معظم انقلاب هم همواره بر این مسئله تاکید کرده‎اند».

علی افشاری، صدای آمریکا: «شورای نگهبان در این دوره، بسته‎تر از حد انتظار عمل کرد و هم‎چنین با ردصلاحیت برخی از چهره‎‎های اصولگرا و ائمه جمعه، معادله رد و عدم احراز صلاحیت‎‎ها را پیچیده ساخت. بر این اساس شورای نگهبان می‎تواند مدعی مشی غیرجناحی در بررسی صلاحیت‎‎ها شود. یکی از روزنه‎‎هایی که می‎تواند هژمونی رهبری بر مجلس خبرگان را تضعیف کند و در فرآیند تعیین جانشینی کارساز باشد، رأی اعتراضی است تا مانع حضور ژنرال‎‎های اصول‎گرایان، حضرات آیات جنتی، یزدی، مدرسی یزدی، مصباح، صادق لاریجانی و احمدخاتمی در خبرگان آینده شود. عدم حضور این افراد، مدیریت مجلس خبرگان را برای بخش مسلط قدرت دشوار می‎سازد».

جمشید برزگر، بی.بی.‎سی فارسی: «هدف انتقادات هاشمی از صداوسیما، شورای نگهبان، سپاه و تریبون‎‎های نماز جمعه، شخص آقای خامنه‎ای و جریان طرفدار اوست که نهاد‎های قدرت را در اختیار دارند».

رادیو فردا: «مخاطب اصلی هاشمی در انتقادات تندش از شورای نگهبان، آیت‎الله خامنه‎ای است. اما انتقادات او تاثیری بر تصمیمات رهبر ایران ندارد.

آیت‎الله خامنه‎ای در دو ـ سه سال اخیر هزینه‎‎هایی را متحمل شده تا هم‌چنان بعد از خود، مدل حکومت‎داری موجود حفظ شود. اظهارات تند هاشمی علیه شورای نگهبان بیان‌گر این است که او از تایید صلاحیت حسن خمینی بعد از اعتراض‎‎ها کاملا ناامید شده است. او برای تثبیت وضعیت خود در دائره قدرت، دست به چنین واکنشی زده است».

الحیات: «حمله شدید هاشمی به شورای نگهبان در حالی صورت گرفت که آیت‎الله خامنه‎ای بار‎ها نسبت به این‎گونه موضع‎گیری‎‎ها و تبعات منفی آن در جامعه، هشدار داده بود».