تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۷:۲۶:۱۲
کد مطلب : 85145

هجوم شایعات به کاربران واتس آپ در خوزستان/مسئولیتی که کاربران نمی پذیرند!

با گسترش استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، بیش از پیش چالش ها و مسائل پیش روی این مقولات عیان شده است.

 

با گسترش استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، بیش از پیش چالش ها و مسائل پیش روی این مقولات عیان شده است.

متاسفانه در کشور ما، همانند دیگر مصادیق تکنولوژی، ایتدا تکنولوژی جدید وارد و بعد از ایجاد یا کمک به ایجاد مسائل و مشکلات، فرهنگ کاربرد آن پس از مدتی به تدریج شکل می گیرد. یکی از این مسائل، انتشار و گسترش شایعات و مطالب بی پایه و اساس است.

این شایعات بر مبنای موضوع مطرح شده می تواند تبعات مختلفی در برداشته باشد که جامعه را از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار دهد.

شاید بخشی از شایعات صورت گرفته به صورت غیرآگاهانه صرفا به واسطه شنیده ها تولید و از طرف برخی افراد ناآگاه در شبکه های اجتماعی منتشر می شود لکن مشاهده می شود که شایعات متعدد با محوری مشترک در فاصله زمانی بسیار کم انتشار پیدا می کند که بررسی جوانب امر حاکی از مغرضانه بودن انتشار این شایعات و فضاسازی ها می باشد.

برای نمونه برخی از شایعاتی که طی چند هفته گذشته در شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه خوزستانی ها قابل مشاهد بود را بررسی می کنیم:

۱-شایعه کشته و زخمی شدن ۲مامور نیروی انتظامی در جاده ساحلی اهواز،با انتشار کلیپی در گروه های واتس اپ و وایبر به سرعت منتشر شد که بالافاصله توضیحات مسئولین نیروی انتظامی مبنی بر این که کلیپ منتشرشده مربوط به تصادف ۲مامور نیروی انتظامی در سال های گذشته است بی اساس بودن آن را ثابت کرد.

 

۲-شایعه درگیری طایفه ای در اندیمشک و کشته شدن چندین نفر که پاسخ فرماندار این شهرستان را در پی داشت جالب اینجاست که درگیری طایفه ای بدین شکل طی ده سال گذشته در این شهرستان وجود نداشته است.

 

۳-شایعات متعدد در خصوص بمبگذاری در برخی نقاط استان که بدون ذکرمنبع می باشد و گاها مکان هایی که محل تردد عمومی می باشد مورد اشاره قرار می گیرد.

 

این شایعات فقط بخشی از مطالب کذبی است که طی هفته های گذشته در فضای مجازی استان خوزستان منتشر شده است. بدون ذکر منبع منتشرشده

نکته قابل توجه در این شایعات استفاده از تصاویرو فیلم های قدیمی یا نزدیک به موضوع شایعه می باشد تا بدین واسطه برای مخاطب باورپذیرتر جلوه کند برای نمونه در شایعه ای مانند انفجار خط لوله از تصاویری استفاده می شود که مربوط به استان خوزستان یا حتی کشور ایران نیست یا کلیپی از ماموران نیروی انتظامی که مربوط به حادثه تصادف آن ها در چندین سال پیش است منتشر می شود و آن را مرتبط به زخمی شدن ماموران بر اثر تیراندازی معرفی می کنند.

هدف قرار دادن امنیت روانی جامعه و ایجاد تشویش و اضطراب حداقل تبعاتی است که از این شایعات نصیب مردم خواهد شد لذا به نظر می رسد برای پیشگیری از تبعات آن باید به صورت ویژه چاره اندیشی کرد.

پیشگیری از انتشار این شایعات موضوعی نیست که فقط برعهده ماموران قضایی یا انتظامی باشد بلکه به نظر می رسد مهمترین نکته در حل این مساله آگاهی پیدا کردن کاربران شبکه های اجتماعی ونرم افزارهای موبایلی می باشد که بدون توجه به منبع خبر دست به انتشار ودامن زدن به فضای ایجاد شده نزنند چرا که وجه مشترک غالب این پیام های کذب بدون منبع بودن آنان است.

پی نوشت:

مسئولیت پذیری کاربران شبکه های اجتماعی امنیت روانی جامعه را در پی خواهد داشت.

 

رهیاب