تاریخ انتشار خبر: ۵ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۰۸:۱۶:۱۲
کد مطلب : 121155

هفتمین سفر معصومه ابتکار به خوزستان آیا همان هفت مقدس است؟!

آمدن،دیدن،کلنگ زدن و به نوعی طفره رفتن از سولات خبرنگاران که دغدغه مردم است، خلاصه‌ای از سفرهای بانو ابتکار به خوزستان است.

به عصر آبادان-فردا برای هفتمین بار سفر معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست به خوزستان رقم می‌خود. در حالی که آمار روزهای خاکی خوزستان تقریبأ ۷۰ برابر است.
آمدن- دیدن- کلنگ زدن و به نوعی طفره رفتن از سولات خبرنگاران که دغدغه مردم است، خلاصه‌ای از سفرهای بانو ابتکار به خوزستان است.
شرایط نیمه بحرانی رودخانه کارون و آینده مبهم این رودخانه، وضعیت اسفناک هوا در خوزستان که از یک سو دستخوش آلاینده‌های صنعتی شده و از سوی دیگر محاصره ریزگردها فرصت نفس راحت کشیدن بر خوزستان‌ها را اندک ساخته، اولویت‌هایی است که درباره آن‌ها تا کنون جواب درستی از رئیس سازمان محیط زیست گرفته نشده است.
وضعیت قابل توجه تالاب‌های خوزستان که به منشأهای گردو خاک داخلی تبدیل شده موضوع مهمی است که بعد از ۶ سفر رئیس سازمان محیط زیست تا کنون حل نشده است و بحث اینجاست که اگر به دلیل وجود داعش توان حل مسائل مربوط به منشأهای خارجی را ندارید بر شعر ” از ماست که بر ماست” خط بطلان بکشید و با تدبیر مسائل مرتبط به منشأهای داخلی را حل کنید.
تالاب‌ها به نفس نفس افتاده‌اند و حتما روزی که قایق بانو ابتکار غرق شد و وی لحظات پر اضطرابی را در انبوهی از آب به سر برد، متوجه شده است که بی‌نفسی چقدر سخت است. بهره‌برداری‌ها و حفاری‌های شرکت نفت در سکوت سیاسی‌ سازمان حفاظت از محیط زیست عرصه را بر تالاب‌های خوزستان تنگ کرده و گرد پیری را بر چهره این سرمایه‌های استان نشانده است.
سه سال است که از پاییزهای دردسر ساز می‌گذرد و هر سال به علت دلایل نامشخص عده زیادی از مردم استان با مشکلات تنفسی روبه‌رو و راهی بیمارستان‌ها می‌شوند، امسال نیز این پاییز ترسناک در راه است و هنوز راه حل و چاره‌ای برای این مشکل یافت نشده و یا شاید نمی‌خواهند یافت شود وگر نه حال که متخصصان و کارشناسان داخلی توان کشف علل این موضوع را ندارند همانند بسیاری از مسائل که به لطف برجام این خورشید تابان حل شده و راه‌های ارتباطی با کشورهای ابرقدرت بدست آمده حل این مشکل را به دست کارشناسان خارجی بسپارند.
شاید بانو ابتکار نیز در اندیشه باقیات و صالحات است که چشمان شهلایش را بر ازدیاد طرح‌های انتقال آب کارون بسته است و نظاره‌گر مکیدن شیره جان این شریان حیاتی استان خوزستان است. بارها علمای استان اعلام کرده‌اند که این کار( انتقال آب رودخانه کارون به دیگر استان‌ها برای مصارف صنعتی، کشاورزی و حتی پرورش ماهی با وجود اینکه کشاورزان خوزستانی با محدودیت کشت مواجه‌اند و مجوز پرورش ماهی به خوزستانی‌ها داده نمی‌شود) ظلم، اجحاف و زورگویی به خوزستان است ولی گویا مسئولان بالا دستی و کشوری از زورگویی بدشان نمی‌آید که همچنان بر موضوع انتقال آب پافشاری می‌کنند.
بهرحال در آن ۶ سفر قبلی خبر خوشحال کننده و کارآمدی از طرف رئیس سازمان محیط زیست به خوزستانی‌ها داده نشد ولی شاید هفتمین سفر وی همان هفت مقدسی باشد که دربردارنده اخبار مطلوب و چاره‌ساز برای این روزهای مردم خوزستان است.
انتهای پیام/
منبع: رهیاب