تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۵:۳۳:۳۱
کد مطلب : 92755

واشنگتن‌پست: سعودی‌ها دوست ما نیستند

یادداشتی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شده، به انتقاد از رویکردهای عربستان سعودی پرداخته و نوشته است که سعودی‌ها دوست آمریکا نیستند.

 در ادامه انتقاداتی که اخیرا از رویکردهای عربستان سعودی در داخل آمریکا مطرح شده، روزنامه واشنگتن‌پست نزدیک به جمهوری‌خواهان نیز روز شنبه یادداشتی منتشر کرد با این عنوان که «عربستان سعودی دوست ایالات متحده نیست.»

«کولبرت کینگ» نویسنده این مطلب با اشاره به اظهارات «ترکی الفیصل» رئیس‌ سابق سرویس اطلاعاتی عربستان که ریاض را «بهترین دوست آمریکا در ۵۰ سال گذشته» خوانده بود، اظهارات وی را به چالش کشیده و نقل قولی از «اسکار ویلد» را یادآوردی کرده که گفته بود «دوستان واقعی از روبرو خنجر می‌زنند.»

وی در ادامه به دو مورد از مواردی که عربستان از نفت برای وارد کردن فشار به واشنگتن استفاده کرد، اشاره کرده است؛ ۱۹۷۳ زمانی که ریاض آمریکا را تحریم نفتی کرد و سال ۲۰۰۸ که قیمت نفت به بیش از ۱۲۷ دلار در هر بشکه رسید، اما عربستان با وجود درخواست جورج بوش رئیس‌جمهور وقت از افزایش تولید خودداری کرد.

واشنگتن‌پست می‌افزاید: «دستکاری قیمت نفت برای سعودی‌ها سلاحی دم دستی بوده است.»

کینگ همچنین نوشته که بخشی از درآمد سالانه ۱۱۶ میلیارد دلاری نفتی عربستان صرف هزینه‌های داخلی این کشور شده و افزوده است: «پول‌های میلیاردی سعودی‌ها به کانال‌های دیگری هم راه پیدا کردند، مثل خیریه‌های مذهبی‌ای که از مدارس دینی حمایت مالی می‌کنند: مدارس مذهبی‌ای که غرق از افکار وهابی ضدغربی‌ای است که زیربنای شکل‌گیری القاعده را شکل داد. تمام آن میلیاردها میلیارد پول، نتوانست کمکی به کاهش سرکوب زنان سعودی یا توقف تبلیغ فتنه‌جویانه علیه مسیحیان و یهودیان منجر شود.»

این گزارش می‌افزاید: «همه آن پول و سلاحی که به خلق طالبان کمک کرد، از کجا می‌آمد؟ بله، درست حدس زدید، پادشاهی (سعودی).»

تحلیلگر واشنگتن‌پست سپس با خودداری پادشاه عربستان از شرکت در نشست دو هفته قبل کمپ‌دیوید به میزبانی باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرده و نوشته است که در سال ۲۰۰۱ نیز عبدالله ولیعهد وقت که به صورت غیررسمی قدرت را در اختیار داشت، به دلیل اختلاف نظر با واشنگتن در مورد مسئله فلسطین از سفر به واشنگتن و دیدار با جورج بوش که به تازگی رئیس‌جمهور شده بود،‌ خودداری کرد.

کینگ با بیان اینکه رفتارهای عربستان سعودی موجب شد تا واشنگتن به این نتیجه برسد که باید اقتصاد خود را از وابستگی به واردات نفت مستقل کند، نوشته است که به همین سبب آمریکا به استخراج نفت شیل رو آورد و همین امر موجب کاهش وابستگی به واردات شد.

در همین حال، ریاض بار دیگر تولید نفت خود را افزایش داده، که این امر استخراج نفت شیل را از صرفه انداخته است. در پایان گزارش آمده است: «واقعا که ما چه دوستانی در عربستان داریم.»

منبع: فارس