تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۴:۰۷
کد مطلب : 29228

ورود تجهیزات پزشکی و دارو به ایران با پرچم سازمان ملل

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد با اشاره به اثرات تحریم‌ها بر سلامت ایرانیان از ورود تجهیزات پزشکی و دارو به ایران با پرچم سازمان ملل خبر داد و گفت: آخرین آمار مبتلایان به بیماری مالاریا در ایران به ۵۰۰ نفر کاهش یافت.

به گزارش فرهنگ نیوز ، پس از تحریم‌های غرب بر علیه ایران، به خصوص در زمینه مبادلات ارزی، مشکلات عدیده‌ای در زمینه ورود دارو و تجهیزات پزشکی به کشورمان صورت پذیرفت و بیماران بسیاری از این تحریم‌ها دچار مشکل شدند، در این زمینه گری‌لوئیس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تشریح اقدامات سازمان ملل متحد برای کاهش تحریم‌های ایران به تسنیم گفت: بنده قبل از پرداختن به این موضوع باید عنوان کنم که ایران در حوزه سلامت در ۳۰ سال گذشته به دستاوردهای قابل شایانی رسیده است، مثلاً امید به زندگی ایرانیان که در سال ۱۹۸۰ میانگین ۵۱ سال بود به بیش از ۶۳ سال (براساس آمارهای وزارت بهداشت به میانگین ۷۳ سال) در سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است.

 

تلاش‌های سازمان ملل برای کاهش اثرات تحریم‌ها بر علیه ایران

وی ادامه داد: این در حالی است که برخی از آژانس‌های سازمان ملل متحد از جمله سازمان بهداشت جهانی و صندوق حمایت از کودکان (یونسکو) قبل از تحریم‌ها، تسهیلاتی را برای مقولات حوزه سلامت ایران فراهم می‌کردند و پس از اعمال تحریم‌ها نیز جلسات مرتبی با مشاوران ایرانی داشتیم تا اثرات تحریم‌ها را کمتر کنیم.

موضع بان کی مون نسبت به تحریم‌های بر علیه سلامت ایرانیان

لوئیس افزود: براساس ارزیابی‌ها؛ نشان از آن است که عدم دسترسی ایران به دارو مربوط به ضعف فعالیت‌های آژانس‌های سازمان ملل نمی‌شود، حتی ما در این مقوله به خصوص در زمینه تحریم‌های حوزه سلامت به دبیرکل سازمان ملل گزارش دادیم و بان کی مون نیز شخصاً اواخر سال گذشته درباره معضلات تحریم‌های سلامت بر روی ایران موضع گرفتند.

ورود تجهیزات پزشکی و دارو به ایران با پرچم سازمان ملل

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد با اشاره به اقدامات سازمان ملل برای کاهش اثرات تحریم‌ها بر سلامت ایرانیان عنوان کرد: ما در این زمینه اقداماتی کردیم، البته شاید اقداماتمان خیلی کوچک باشد، ولی سعی کردیم با استفاده از پرچم سازمان ملل تجهیزات پزشکی و دارو را وارد ایران کنیم. براین اساس دستگاهای تشخیص سل را توانستیم وارد ایران کنیم. البته بار دیگر هم تاکید می‌کنم این اقدامات ما خیلی بزرگ نیست.

 

وی درباره ورود دستگاه‌های تشخیص بیماری سل به ایران عنوان کرد: این دستگاه‌ها می‌توانند با زمانبری بسیار کمتری، بیماری سل را تشخیص دهند، براین اساس درمان مناسب بیماری سل باید براساس تشخیص زودهنگام و مناسب صورت پذیرد.

یکی از چالش‌های مهم ایران سلامت عمومی این کشور است

لوئیس اظهار داشت: سازمان ملل متحد با دولت ایران همکاری‌های متعددی در حوزه سلامت انجام می‌دهد، زیرا یکی از چالش‌های مهم ایران سلامت عمومی این کشور است، بنابراین ما در ۳ حوزه مبارزه با HIV، مبارزه با بیماری سل و مالاریا با ایران همکاری می‌کنیم. مثلاً چند روز پیش بنده در مراسمی در بابل به دلیل برنامه‌های مبارزه با مالاریا حضور یافتم و آن چیزی را هم که من مشاهده کردم نمود یک موفقیت عظیم در مبارزه با مالاریا بود و درباره آن نیز با مطبوعات صحبت کردم.

۵۰۰ ایرانی مبتلا به مالاریا

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد به گذشته تلفات بیماری مالاریا در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: مثلاً در دهه ۸۰ میلادی از هر ۵ نفر یک نفر دچار بیماری سخت مالاریا می‌شد، ولی براساس آمارهای سال ۲۰۰۸ آمار مبتلا به مارلاریا بسیار کاهش یافته است. به طوری که در ایران این آمار به ۵ هزار نفر رسید و در سال ۲۰۱۴ نیز به تعداد ۵۰۰ نفر کاهش یافت.

تاثیر ارتقای امکانات رفاهی ایران در کاهش ابتلا به بیماری سل

وی تصریح کرد: این کاهش مبتلایان به بیماری مالاریا در ایران به دلایل مختلفی رخ داده است، اول اینکه ایران توانسته است شرایط و امکانات رفاهی خود را از جمله گسترش برق رسانی و آبرسانی و… را ارتقاء دهد که این مسئله باعث حمایت سیستمی مردم از ابتلاء به بیماری مالاریا شده است.

لوئیس گفت: بیشتر عوامل بیماری مالاریا در ایران توسط کسانی است که از کشورهای شرقی ایران از جمله پاکستان وارد ایران می‌‌شوند، ولی ایران توانسته است خدمات بهداشت و سلامت خود را در مبارزه با مالاریا در داخل کشور افزایش دهد.

ورود کیت‌های آزمایشگاهی تشحیص بیمارس سل به ایران

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد افزود: سازمان ملل متحد نیز در ادامه تلاش‌ها برای ورود دستگاه‌های تشخیص بیماری سل، کیت‌های مخصوص آزمایشگاهی نیز برای ایران فراهم کرد، زیرا این کیت‌ها برای تشخیص زودهنگام بیماری سل بسیار مناسب هستند و با تشخیص سریع بیماری سل درمان آن نیز به نحو بهتری صورت می‌پذیرد.

بکارگیری ۴ هزار زن داوطلب ایرانی برای آموزش زنان در سیستان و هرمزگان

وی عنوان کرد: براین اساس در استانهای هرمزگان و سیستان با استفاده از ۴ هزار زن داوطلب ایرانی اقدامات آموزشی در روستاهای این استانها برای مقابله و مبارزه با بیماری مالاریا صورت پذیرفته است و دلیل اینکه ۴ هزار زن را برای این کار انتخاب کرده‌ایم برای آن بود که ۹۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری سل زنان هستند. بنابر این حضور و مشارکت زنان داوطلب برای آموزش بیماران و مبتلایان به بیماری سل که غالباً زن هستند بسیار می‌تواند در معاینات موثر باشد.

ابتلا ایرانیان به مالاریا به دلیل همسایگان شرقی ناقل مالاریا

لوئیس خاطرنشان کرد: اینگونه همکاری‌های سازمان ملل متحد با ایران بسیار می‌تواند در حوزه سلامت علی‌الخصوص بیماری مالاریا موثر واقع شود، زیرا وقتی به نقشه ایران نگاه می‌کنیم کشورهای شرقی ایران دچار بیماری مالاریای بسیاری هستند و یکی از دلایق مهم ابتلای ایرانیان به مالاریا به خاطر مجاورت با این کشورهای همسایه ناقل بیماری سل است.