تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۳:۱۲
کد مطلب : 60428

وقتی بعضی دختران خوزستانی عاشق سگ ها می شوند!

شواهد نشان می‌دهد هرساله برتعداد علاقه‌مندان به نگهداری سگ در خوزستانی خصوصا در بین دختران جوان افزوده می‌شود .

 

به گزارش  عصر آبادان به نقل از بانوپرس : در حالی که مسولین درباره مجازات افرادی که درخانه‌شان سگ نگهداری می‌کنند و متخصاصان از مشکلاتی بهداشتی و شرعی نگهداری سگ سخن می‌گویند ، شواهد نشان می‌دهد هرسال برتعداد علاقه‌مندان به نگهداری سگ در خوزستانی خصوصا در بین دختران جوان افزوده می‌شود . خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بانوپرس از زوایای مختلف این معضل اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است .

11

ژیلا ۳۶ ساله متاهل و فروشنده لوازم آرایش بهداشتی در آبادان است او می گوید ۷ سال است که ازدواج کرده و حدود ۵ سال پیش همسرش یک سگ را به عنوان هدیه تولد به او داده است . ژیلا معتقد است با هم زیستی با سگ در منزل مشکلی ندارند او معتقد است سگ ما شناسنامه بهداشتی دارد و مرتب از نظر سلامت چک می شود . ضمنا ما مراقب هستیم که مزاحمتی برای همسایه ها ایجاد نکنیم . وقتی از دلیل نگهداری این حیوان در منزل از او پرسیدیم گفت : هر کس به یک چیز علاقه دارد و انسان آزاد و میتوان به علایق خود بپردازد و این یک موضوع کاملا شخصی است .

مونا ۲۹ ساله دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم به ما گفت : من سالها در فرانسه زندگی کرده ام و به این نتیجه رسیده ام نگهداری سگ در خانه یک مسئله شخصی نیست وقتی سگ را در بالکن خانه شانه می کنند و موهای سگ به بالکن آپارتمانهای پایین می ریزد و یا اینکه سگ به در و دیوار آسانسور زبان می زند یعنی ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنین مجتمع و این از نظر فرهنگی اصلا پسندیده نیست . حتی اگر به مسائل اعتقادی توجه نکنیم این یک حرکت ضد اجتماعی است .

خانم سیدنبوی کارشناس ارشد الهیات و مدرس علوم دینی در باره دیدگاه اسلام در خصوص نگهداری سگ به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بانوپرس گفت : اولاً نجاست سگ مورد اتفاق و اجماع همه مسلمین از هر فرقه و مذهبی می‌باشد و همین اجماع و اتفاق کلی بر نجاست سگ بزرگترین دلیل فقهی و علمی مسئله می‌باشد، زیرا همانطور که در فقه اسلامی بحث شده است چنین اجماعات و اتفاقاتی هرگز نمی تواند برخواسته از یک تبانی ظاهری باشد. بلکه ریشه در سنت رسول خدا و امامان معصوم ما دارد.

ثانیا: قرآن کریم به صراحت کامل امر بسیاری از احکام شرعی و مسایل دینی را به رسول خودش محول فرموده و در دهها آیه قرآن بصراحت کامل فرموده است از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و در سوره حشر آیه ۹ بصراحت می‌فرماید: « وَما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا» بنابر این احادیث و روایات شریفه پیامبر خدا و جانشینان به حق آنحضرت نیز دومین مستند ما در بیان احکام شرعی خواهد بود.

ثالثا: احادیث و روایاتی که از پیامبر و دیگر امامان معصوم ما پیرامون نجاست سگ و دوری جستن از آن به ما رسیده است بقدری زیاد است که هرگز نمی توان در اعتبار و قطعیت آنها اشکال کرد و با وجود چنین ادله قاطعی برای هیچ مسلمان و مومنی جای هیچ شک و شبهه ای باقی نخواهد گذاشت و اینک به چند حدیث معتبر اشاره و بسنده می کنم.

۱٫ ان الکلب رجس نجی؛ همانا سگ پلید و نجس است.

۲٫ ان الله لم یخلق خلقا انجس من الکلب؛ همانا خداوند نیافرید خلقی را که نجس تر از سگ باشد.

۳٫ ان اصاب ثوبک من الکلب رطوبه فاغسله؛ هرگاه رطوبتی از سگ به لباس شما برخورد کرد پس حتما آنرا بشوئید.

12

هما داوودی دکترای حقوق و استاد دانشگاه در خصوص منع نگهداری سگ از دیدگاه حقوقی گفت : ابتدای اسفند۸۹ طرحی در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی در صحن علنی مجلس اعلام وصول و بعدتر به آرشیو سپرده شد . اخیرا برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی برای الحاق به مجازات اسلامی پیشنهاد داده‌اند که به موجب آن: نه‌تنها سگ‌گردانی در شهر که معامله و نگهداری این حیوان‌ها در خانه نیز مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا ۱۰ میلیون‌ تومان خواهد داشت .

زهرا هاشمی جامعه شناس در خصوص نگهداری سگ از دیدگاه جامعه شناسی گفت : اینکه انسان حیوان خانگی نگهداری می کند در جامعه شناسی از آن به عنوان ARAGH یا آرَگ یعنی یک وابستگی کهن و همزیستی با حیوانات یاد می‌شود .

وی افزود : پذیرفتن یک حیوان به عنوان عضوی از خانواده الگو گیری مستقیم از سبک زندگی غربی است و دلایلی همچون چشم و هم چشمی، حس رقابت و عامل تجدد خواهی را از عومل گسترش این نوع ناهنجاری است .

این جامعه شناس با بیان اینکه متاسفانه در بعضی مواقع هم نگهداری حیوان نشان از بیماری در اختلالات هویت جنسی و رفتار جنسی به نام زوفیلا zoo fila ، به معنی گرایش جنسی به حیوانات در انسان‌ها است، افزود: در اصل این افراد به بیماری جنسی شدید مبتلا هستند که با حیوانات رفتار جنسی برقرار می کنند و از این طریق به امیال جنسی خود پاسخ می دهند .

خانم دکتر جزایری دانشجوی تخصص بیماریهای عفونی گفت : پزشکان همیشه نسبت به انتقال بیماری‌های حیوانات به انسان هشدار داده‌اند. از جمله بیماری هایی که بر اثر هم زیستی انسان با سگ ایجاد می شود می توان به هاری / سالک / بیماری های انگلی / کک / شپش و انواع کرم ها اشاره کرد .

با توجه به نکاتی که کارشناسان در این گزارش مطرح کرده اند به نظر می رسد برای آگاهی بخشی به شهروندان خوزستانی در خصوص این معضل روزافزون اجتماعی باید چاره ای اساسی اندیشید …