تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۹:۰۸
کد مطلب : 45208

وقوع ۳۳ بلایای طبیعی در ایران

معاون زمین شناسی سازمان زمین‌ شناسی عنوان کرد: کشور ما یک کشور بلاخیز دنیاست و از ۴۳ بلایای موجود در دنیا، ۳۳ بلایای طبیعی در ایران رخ می‌دهد.

 دکتر «جلیل قلمقاش» در مراسم آغاز به کار دفتر زمین‌ شناسی در استان، اظهار کرد: تشخیص ضرورت انجام مطالعات زمین‌ شناسی در استان هدف اصلی راه اندازی دفتر است و این دفتر به لحاظ نرم افزاری مشکلی ندارد و برنامه های عملیاتی تعریف شده در دستور کار سازمان زمین‌شناسی است و برنامه‌ریزی ها از طریق هماهنگی دفتر لرستان (نماینده سه استان لرستان، ایلام و همدان) انجام خواهد شد و در بحث استخدامی به دنبال پیگیری کارهای قانونی برای جذب نیروهای کاشناس هستیم.

معاون سازمان زمین‌ شناسی کشور افزود: کشور ما یکی از کشورهای بلاخیز دنیاست و از ۴۳ بلایای موجود در دنیا ۳۳ بلای طبیعی در ایران رخ می‌دهد بنابراین باید از خود صیانت و حفاظت کرده و سازه‌های مهم کشور را در مناطقی قرار ندهیم که همیشه دستخوش مخاطرات باشد و سازه‌ها را طوری بنا کنیم بتواند خود را در شرایط موجود منطقه حفظ کند.

وی با بیان اینکه این استان ویژگی‌های بسیار خوبی از نظر هم مرزی با عراق دارد و می‌تواند سرویس‌دهی خوبی در بحث منابع معدنی داشته باشد، تصریح کرد: کشور ما کشوری معدنی است و دارای بیش از ۷۷۰ میلیارد دلار ارزش ذخایر شناخته شده است که باید به صورت بهینه از آن استفاده کرد.

قلمقاش گفت: ۷۰ نوع مواد معدنی در کشور وجود دارد و ۳ درصد ذخایر دنیا از آن ماست .همچنین ۲۳ هزار صنایع معدنی شکل گرفته که ۴ هزار صنعت معدنی بزرگ است به همین دلیل در خاومیانه جزو کشورهای درخشان معدنی تلقی شدیم و در دنیا هم جز ده کشور برتر معدن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هراستان چندین نوع ماده معدنی دارد که در سطح ملی مطرح است و شناخت این مواد معدنی به شناخت نقشه راه و آمایش سرزمین کمک می‌کند بنابراین وجود این ذخایر خدادادی می‌طلبد که به داشته هایمان در هر استان توجه کنیم.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی کشور گفت: دولت در نظر دارد ریسک سرمایه گذاری را در همه جای کشور کمتر کند و احداث دفاتر در سراسر کشور و استفاده از افراد بومی و کارشناس به تحقق این امر کمک می کند.

منبع: ایسنا