تاریخ انتشار خبر: ۸ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۶:۱۰:۵۰
کد مطلب : 92354
با حضور وزیر نیرو

٢ نیروگاه و یک پست فشار قوی به بهره برداری رسید

طرح توسعه بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر، پست۴۰۰ کیلوولت شهید جهان آرا و بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان امروز ٨خردادماه با حضور حمید چیت چیان، وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

با بهره برداری از بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان که شامل دو واحد ۱۶۰ مگاواتی به ظرفیت کل ۳۲۰ مگاوات است، ظرفیت کل تولید برق این نیروگاه به ۸۱۵ مگاوات می رسد و راندمان آن تا حدود ۵۰ درصد افزایش می یابد.

ظرفیت بخش گاز این نیروگاه حدود ۴۹۴ مگاوات است که در قالب ۴ واحد گازی طی سالهای ۸۱ تا ۸۲ به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

این نیروگاه درکیلومتر۹ جاده آبادان-ماهشهر قراردارد. پیمانکار اصلی این پروژه شرکت مپنا و اکثر تجهیزات این نیروگاه ساخت داخل بوده است.

همچنین توسعه بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر به ظرفیت کل ۳۲۴ مگاوات شامل دو واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی است.

این طرح با اعتبار ۱۳۰ میلیون یورو در قالب پروژه های مشارکتی بخش خصوصی(BOO) و سرمایه گذاری شرکت صنایع برق و انرژی صبا با هدف تأمین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور و کمک به افزایش پایداری شبکه در کیلومتر ۸ جاده خرمشهر به اهواز احداث شده است.

پروژه پست فشار قوی ۴۰۰ کیلوولت شهید جهان آرا (خرمشهر) نیز همزمان با افتتاح نیروگاه خرمشهر به بهره برداری رسید.

این پست با هدف تقویت و حفظ پایداری شبکه جنوب خوزستان از جمله شهرهای آبادان و خرمشهر و افزایش ظرفیت نصب شده جهت تامین برق مورد نیاز با هزینه بیش از ۲۹۰  میلیارد ریال احداث شده است.

کارفرمای احداث پست۴۰۰ کیلوولت شهید جهان آرا، سازمان توسعه برق ایران و مشاور طرح شرکت قدس نیرو بوده است. این پست درکیلومتر ۵ جاده خرمشهر ـ اهواز، بعد از پلیس راه خرمشهر قرار دارد.

مرجع / ایسنا