تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۱:۵۸
کد مطلب : 75586
برخی منابع رسانه‌ای گزارش دادند

پادشاه عربستان استعفای ˝سعود الفیصل˝ را پذیرفت

برخی منابع عرب زبان گزارش دادند که پادشاه عربستان با استعفای سعود الفیصل وزیر خارجه ۷۵ ساله بیمار این کشور موافقت کرده است.

 

 

به نقل از پایگاه الخلیج الجدید، برخی منابع خبری عرب زبان با انتشار گزارش‌هایی اعلام کرده‌اند که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان استعفای سعود الفیصل وزیر خارجه این کشور را پذیرفته است.پیش از این نیز تعدادی از رسانه‌ها از احتمال بروز تغییرات در دیپلمات‌های سعودی به‌خصوص در پست وزیر امور خارجه این کشور خبر داده‌ بودند.

یک دیپلمات عرب در این خصوص گفت که سران جدید عربستان قصد دارند تغییراتی را در جایگاه وزارت خارجه ایجاد کنند. شاهزاده “سعود الفیصل” [۷۵ساله] سمت وزارت امور خارجه عربستان را در اختیار دارد. وی از سال ۱۹۷۵ تا کنون در این سمت قرار دارد و اخیراً در آمریکا تحت عملیات جراحی از ناحیه ستون فقرات قرار گرفت که این عمل جراحی با موفقیت انجام شد و هم اکنون معالجه پس از این عمل را انجام می‌دهد.

این دیپلمات گفت انتظار می‌رود که شاهزاده “سلطان‌بن‌سلمان‌بن عبدالعزیز” که هم اکنون ریاست سازمان گردشگری و آثار باستانی را در اختیار دارد، به سمت وزیر امور خارجه منصوب گردد. سلطان‌بن سلمان متولد ۱۹۵۶ بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در علوم اجتماعی و سیاسی از دانشگاه ماکسول است.

از دیگر گزینه‌هایی که برای تصدی وزارت امور خارجه عربستان مطرح است شاهزاده “عبدالعزیزبن عبدالله” فرزند پادشاه متوفی است، همچنین شاهزاده “ترکی الفیصل” نیز رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان نیز از دیگر گزینه‌های مطرح است.

برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالاً شانس شاهزاده ترکی برای تصدی وزارت امور خارجه بیشتر باشد تا این وزارت همچنان در خاندان “آل‌فیصل” باقی بماند اما برخی دیگر شانس شاهزاده عبدالعزیز بن عبدالله را بیشتر می‌دانند چون وی در مدت زمان طولانی غیبت سعود الفیصل برای مداوا، امور این وزارت‌خانه را اداره می‌کرد.

شاهزاده فیصل که از مارس ۱۹۷۵ سمت وزارت امور خارجه را در اختیار دارد ، پسر دوم “فیصل‌بن عبدالعزیز” پادشاه اسبق عربستان و برادرزاده سلمان بن عبدالعزیز است.
تسنیم