تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , آبان, ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۹:۱۷
کد مطلب : 126790
یو اس ای تودی؛

پاسخ روحانی به تهدید ترامپ/ ترامپ تهدیدش را عملی می کند؟

«سئوال اینجاست که ترامپ اگر بخواهد می تواند توافق هسته ای را پاره پاره کند؟ جواب این است؛ بله! …»

ترامپ پاسخ روحانی به تهدید ترامپ/ ترامپ تهدیدش را عملی می کند؟

روزنامه آمریکایی “یو اس ای تودی” (USA Today) با انتشار گزارشی تحت عنوان “آیا ترامپ می تواند توافق ایران به سطل زباله بیاندازد؟ بله، اما کمی پیچیده است.” مدعی شده است که ترامپ قدرت عملی کردن تهدیدهای خود در رابطه با توافق هسته ای را دارد و از پاسخ آقای روحانی به تهدیدهای ترامپ سخن به میان آورده است.

در این گزارش آمده است: «دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا از ابتدای مبارزات انتخاباتی خود توافق هسته ای دولت اوباما با ایران را مسخره کرده و به شدت آن را تقبیح کرده است.

 

ترامپ در سپتامبر سال ۲۰۱۵ گفت که او در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور، توافق هسته ای را بار دیگر به مذاکره خواهد گذاشت. ماه گذشته نیز ترامپ عنوان کرد که ایران باید نامه ای بنویسد و به خاطر این توافق احمقانه از ما تشکر کند. “مایک پنس” معاون اول رئیس جمهور منتخب نیز گفته است که توافق هسته ای باید پس از مشاوره با متحدان آمریکا پاره شود.

 

حال سئوال اینجاست که ترامپ اگر بخواهد می تواند توافق هسته ای را پاره پاره کند؟

 

جواب این است؛ بله! “مارک تونر” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این موضوع را تایید کرده است. او روز چهارشنبه گفت که توافق هسته ای تنها تا زمانی معتبر است که تمامی طرف های درگیر در توافق آن را تایید نمایند و از توافق حمایت کنند.”
تهدیدهای ترامپ و تیم او کافی بود تا حسن روحانی رئیس جمهور ایران را بر آن دارد تا در پاسخ به ترامپ، در رابطه با آینده توافق هسته ای بیانیه صادر کند. روحانی در جلسه هیئت دولت ایران عنوان کرد: “امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران ‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد. سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت ناپذیر قرار داده است. هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.”

 

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز از ترامپ خواسته است که توافق را بپذیرد و عنوان کرده است: “هر کسی که رئیس جمهور آمریکا شود باید حقایق دنیای امروز را بپذیرد و به توافق هسته ای بین المللی با ایران پایبند بماند. ایالات متحده باید به تعهدات خود بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) به عنوان یک توافق بین المللی چند جانبه، پایبند باشد.”

 

“مارک دوبویتز” یکی از منتقدان توافق هسته ای و مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی می گوید در صورتی که ترامپ اعلام کند که توافق هسته ای را محترم نخواهد شمرد، تمامی تحریم های آمریکا که پس از توافق لغو یا تعلیق شده است، دوباره اعمال خواهد شد.

به احتمال زیاد ترامپ توافق را پاره نمی کند اما اشاره خواهد کرد که با قدرت توافق را اجرا خواهد کرد و هیچ گونه تقلب یا چالش کشیدن توافق از سوی ایران را تحمل نخواهد کرد.»