تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۵:۱۳
کد مطلب : 57433

پلیس زن در خیابان های پاکستان +عکس

این پلیس های زن در دوره کارآموزی لباس های بلند تیره و شلوارهای خاکی رنگ می پوشند و در آینده نزدیک با لباس های سفید که با پوششی مناسب طراحی شده است، رسما کار خود را آغاز خواهند کرد.

 «لطفا کمی عقب تر. روی خط عابر پیاده توقف نکنید.» این دستور محترمانه یک پلیس زن در یکی از خیابان های شلوغ شهر کراچی پاکستان به چند موتور سوار است که تنها چرخ جلوی موتور سیکلت هایشان روی خط عابر پیاده قرار گرفته است.

موتور سوارها که چراغ راهنمایی روبرویشان هنوز قرمز است، بدون هیچ اعتراضی و بدون معطلی به دستور مودبانه و محترمانه پلیس زن احترام می گذارند و از روی خط عابر پیاده عقب می روند. راه کاملا برای عبود عابرین پیاده باز می شود.

پلیس زن در خیابان های پاکستان +عکس

نظارت بر نظم تردد خودروها و اجرای بهتر قوانین راهنمایی و رانندگی در خیابان های شلوغ کراچی، کار دشواری است و پاکستان برای اینکه بتواند کنترل موثرتری بر این مهم داشته باشد، به استخدام نیروهای پلیس زن به عنوان یک تجربه جدید روی آورده است.

فعالیت زنان در نیروی پلیس پاکستان موضوع تازه ای نیست اما حضور زنان در خیابان های این کشور در لباس پلیس راهنمایی و رانندگی تجربه تازه ای است که پاکستان اجرای آن را از خیابان های پر رفت و آمد شهر کراچی با بیش از ۲۰ میلیون نفر جمعیت و میلیون ها خودرو آغاز کرده است.

چند روزی است تعداد ۳۰ نفر از پلیس های زن که برای کنترل ترافیک شهر یک دوره آموزشی تئوری را گذرانده اند، روزانه پنج ساعت در چهار راه های کراچی حضور می یابند و درحالی که هنوز مشغول گذراندن دوره آموزشی و کسب تجربه عملی هستند، ثابت کرده اند که می توانند نقشی موثرتر از همکاران مرد در اجرای قوانین عبور و مرور داشته باشند.

در پاکستان و به ویژه مناطق شهری این کشور، تقریبا مثل همه جای دنیا، زنان از احترام ویژه ای در جامعه برخوردارند و شاید همین امر باعث شده تا حرف شنوی رانندگان و موتور سواران شهر شلوغ کراچی از پلیس های زن، نسبت به پلیس های مرد بیشتر باشد.

قرار است به زودی ۷۰ پلیس زن کارآموز دیگر در خیابان های مختلف کراچی مستقر شوند.

این پلیس های زن در دوره کارآموزی لباس های بلند تیره و شلوارهای خاکی رنگ می پوشند و در آینده نزدیک با لباس های سفید که با پوششی مناسب طراحی شده است، رسما کار خود را آغاز خواهند کرد.

زنانی که تا کنون برای ایفای نقش پلیس راهنمایی و رانندگی در پاکستان داوطلب شده اند، می گویند از این کار لذت می برند و برایشان هیجان دارد. آنان بعد از چند ساعت کار در خیابان های شلوغ شهر، به خانه بازمی گردند تا به نقش اصلی خود به عنوان همسر و مادر، به امور خانه و خانواده رسیدگی کنند.

درصورتی که طرح حضور پلیس زن در خیابان های کراچی به عنوان شلوغ ترین شهر پاکستان موفقیت آمیز باشد، این طرح به عنوان یک تجربه موفق، در شهرهای دیگر پاکستان نیز اجرا خواهد شد و ضمن کمک به اجرای بهتر قوانین در این کشور، می تواند گامی در جهت ارتقای جایگاه زنان در این کشور باشد.

منبع: ایرنا