تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۹:۳۹
کد مطلب : 126275
عضو اتاق بازرگانی خرمشهر عنوان کرد:

پیچیدگی فضای کسب‌وکار و فعالیت بدون چشم‌انداز مناطق آزاد

منطقه آزاد اروند با مدیریت قوانین و حذف قوانین مزاحم باید زمینه را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کند تا شاهد افزایش نقش توسعه‌ای این منطقه در شهرهای خرمشهر و آبادان و به تبع آن در استان باشیم

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خرمشهر با اشاره به نقش منطقه آزاد اروند در خوزستان گفت: منطقه آزاد اروند با مدیریت قوانین و حذف قوانین مزاحم باید زمینه را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کند تا شاهد افزایش نقش توسعه‌ای این منطقه در شهرهای خرمشهر و آبادان و به تبع آن در استان باشیم.

سید احمد حسینی‌فر اظهار کرد: مناطق آزاد به منظور جذب سرمایه‌گذار و توسعه تولید و صادرات در کل جهان ایجاد شده‌اند اما این موضوع به شرطی است که بتوانند انگیزه ایجاد کنند.

وی افزود: مناطق آزاد کشور نتوانسته‌اند انگیزه لازم را برای جذب سرمایه‌گذار ایجاد کنند زیرا کشور ما با اصول مناطق آزاد جهانی فاصله بسیاری وجود دارد و پیچیدگی فضای کسب‌وکار این مساله را تشدید می‌کند.

حسینی‌ فر تصریح کرد: تا زمانی که پیچیدگی فضای کسب‌وکار در مناطق آزاد حاکم باشد، هیچ انگیزه‌ای ایجاد نمی‌شود تا سرمایه‌گذار داخلی و خارجی به سرمایه‌گذاری در این مناطق بپردازند و موجب توسعه منطقه و کشور شوند.

وی با اشاره به این‌که مدیران در مناطق آزاد باید از مشاوران کارآمد استفاده کنند، گفت: ضعف مدیریت در مناطق آزاد باعث به وجود آمدن مشکلاتی شده است و کسانی که سرمایه خود را به این مناطق آورده‌اند نیز اکنون پشیمان هستند که چرا به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد پرداخته‌اند.

حسینی فر ادامه داد: باید اصول مناطق آزاد تعریف شود و چشم‌اندازی برای فعالیت‌های خود معین کنند زیرا اکنون فعالیت آن‌ها بدون چشم‌انداز است و از کارهایی اصلی فاصله دارند که این مسأله باعث شده است تا مناطق آزاد رشد نکنند و نتوانند نقش مؤثری در مناطق خود داشته باشند.

وی در خصوص نقش منطقه آزاد اروند در استان عنوان کرد: منطقه آزاد اوند باید از تولیدکنندگان واقعی حمایت کند و تسهیلات کم بهره‌ای در اختیار آن‌ها قرار دهد و در این زمینه می‌تواند از کشوری مانند ترکیه الگوبرداری کند.

حسینی فر تصریح کرد: منطقه آزاد اروند اگر بتواند از صادرکنندگان حمایت کند تا آن‌ها توان رقابت با رقبای خود را داشته باشند، نقش موثری در توسعه استان خواهد داشت. همچنین اگر پیچیدگی فضای کسب‌وکار در منطقه آزاد اروند از بین برود، شاهد توسعه استان خواهیم بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خرمشهر خاطرنشان کرد: منطقه آزاد می‌تواند قابلیت‌های بالقوه‌ای که در استان وجود دارد را به بالفعل کند و به ایجاد اشتغال در خوزستان کمک کند. همچنین زمینه مبادلات تجاری بسیاری را فراهم کند تا با این اقدامات به توسعه استان و ایجاد اشتغال کمک شود.

مرجع / ایسنا