تاریخ انتشار خبر: ۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۳۹:۵۰
کد مطلب : 47082
نشریه آمریکایی "دفنس"فاش کرد

چرا اعراب را در ائتلاف علیه داعش وارد کردند؟/ سلاح‌های گرانقیمتی که پولش‌ را اعراب می‌دهند + تصاویر

در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ کشورهای عربی حجم گسترده‌ای از سلاح و تجهیزات نظامی از صنایع تسلیحاتی آمریکا خریداری کردند تا جایی که ذرادخانه‌های این کشورها دیگر توان پذیرش سلاح جدید را نداشت. آمریکایی با بازی دادن امارات، عربستان و قطر در ائتلاف علیه داعش به دور جدید فروش سلاح به اعراب خاورمیانه می‌اندیشند.

 
 
 

 نشریه آمریکایی “دفنس” می‌نویسد: اصرار رئیس جمهور اوباما برای شرکت دادن اعراب در ائتلاف علیه داعش در خدمت یک هدف سیاسی وانشگتن است. دولت آمریکا می‌داند که اعراب با وجود دارا بودن حجم گسترده‌ای از سلاح‌ها و تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله موشک‌های هدایت شونده گران‌قیمت آمریکایی نمی‌توانند نقش خاصی در ائتلاف ایفا کنند.

در ادامه این نشریه می‌نویسد: هواپیماهای ارتش آمریکا به جنگنده‌های عربستان، قطر و امارات اجازه می‌دهند تا با پرواز مشترک با هواپیماهای آمریکا بر فراز سوریه و عراق از سلاح‌های خریداری شده توسط این کشورها استفاده کنند. آمریکا انتظار دارد که اعراب با استفاده از بخشی از سلاح‌های خود بر ضد داعش آنها را با نمونه‌های جدید جایگزین کنند.

افزایش چشمگیر بودجه نظامی عربستان نسبت به تولید ناخالص داخلی این کشور 

یکی از بزرگترین مشکلات اوباما در سیاست داخلی آمریکا درگیری بر سر توانایی وی در اجرای سیاست‌های راهبردی آمریکا در خاورمیانه است. جمهوری خواهان در آمریکا که عمدتا بخش عظیمی از صنایع تسلیحاتی این کشور را اداره می‌کنند سالیان سال با رویکرد ایران هراسی به فروش سلاح در دوره جرج بوش به کشورهای این منطقه پرداختند. بعد از روی کار آمدن اوباما و خارج شدن اهرم قدرت از دست جمهوری خواهان و از طرفی دیگر با اشباع شدن ذرادخانه‌های کشورهای عربی تا حدود زیادی درآمد این صنایع کاهش یافت.

نسبت بودجه دفاعی به کل درآمد در میان کشورهای خاورمیانه

اوباما چندین بار از سوی نمایندگان کنگره و لابی صهیونیستی نزدیک به جمهوری‌خواهان برای راه انداختن جنگ در سوریه تحت فشار قرار گرفت اما باز شدن پای روس‌ها و احتمال وقوع یک بحران بین‌المللی مانع از تحقق تصمیم اوباما برای راه‌اندازی جنگی جدید در خاورمیانه شد.

آمریکایی‌ها هرچند سال یکبار نیازمند یک جنگ گسترده در خاورمیانه هستند و بیش از ده ساله جنگ نمایشی آمریکا با مبارزه با تروریست سود کلانی را نصیب صنایع نظامی آمریکا کرد. عربستان، قطر و امارات به‌عنوان بخشی از ائتلاف بر ضد داعش در منطقه در واقع طعمه‌‌ای برای صنایع نظامی آمریکا برای فروختن حجم بیشتری از سلاح و تجهیزات به کشورهای عربی هستند.

برخی تجهیزاتی که هواپیماهای آمریکا با همراهی هواپیماهای اف-۱۵ و اف-۱۶ کشورهای عربی منطقه استفاده می‌کنند دارای قیمت‌های بسیار بالایی هستند به طوری که تصمیم به جایگزینی آنها توسط کشورهای عربی سود کلانی را نصیب صنایع نظامی آمریکا کرده و تا حدود زیادی دولت اوباما در عرصه سیاست داخلی می‌تواند از سکوت مقطعی جمهوری‌خواهان استفاده کند.

موشک تاماهاوک که آمریکایی‌ها در طول چند هفته گذشته با استفاده از ذرادخانه عربستان بر علیه داعش استفاده کردند. این موشک قیمتی معادل ۱.۵ میلیون دلاری دارد

بمب هدایت شونده لیزری پاو وی با قیمتی حدود ۲۲ هزار دلار آمریکا؛ استفاده شده توسط عربستان در جنگ علیه داعش

بمب معروف به جی دی ای ام با قیمتی حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا؛ استفاده شده علیه مواضع داعش

حملات هوایی سازماندهی شده در سوریه هرچند از ابعاد مختلفی قابل بررسی است اما به اعتراف مقامات آمریکایی معرفی انواع جدید موشک‌های هدایت شونده لیزری و برخی دیگر از سلاح‌های پیشرفته را هم در دستور کار دارد. موشک کروز تاماهاوک که با قیمتی حدود ۱.۵ میلیون دلار یکی از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین موشک‌های کروز در جهان است که در ده سال گذشته عربستان سعودی با خرید تعداد انبوهی از این موشک‌ برای تجهیز هواپیماهای اف-۱۵ خود اقدام کرده است. در حمله علیه مواضع داعش علاوه بر این موشک از انواع مختلف بمب هدایت شونده پاو وی استفاده می‌شود که هر عدد از این بمب قیمتی حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا دارد.

ایجاد ناآرامی در مناطق مختلف جهان یکی از استراتژی‌های آمریکا برای فروش سلاح و تجهیزات نظامی است. منطقه خاورمیانه همواره به عنوان یکی از بزرگترین مشتریان سلاح‌های آمریکایی موج‌هایی مختلفی از درگیری نظامی را تجربه کرده است و جالب آنجاست که تجهیزات خریداری شده توسط اعراب در طول دو دهه گذشته هرگز در جایی به غیر از منافع آمریکا مورد استفاده قرار نگرفته است.

اوباما که ریاست جمهوری خود را با وعده صلح در خاورمیانه بدست آورد برای بقای دموکرات‌ها در آمریکا نیازمند چند توافق سوری در این منطقه است اما جناح جمهوری خواه که به جناح جنگ‌طلب در آمریکا شهرت دارد یکی از مخالفان اصلی سیاست اوباما در این منطقه است.

رییس جمهور آمریکا که برای به شکست کشاندن مذاکرات هسته‌ای با ایران بشدت از جانب جمهوری‌خواهان و کشورهای عربی منطقه تحت فشار است تلاش دارد با خالی‌کردن ذرادخانه‌های کشورهای عربی تا حدودی منافع صنایع نظامی آمریکا را تامین و از ابهام تراشی برای توانایی خود برای مدیریت بحران در خاورمیانه جلوگیری نماید.

اوباما که براحتی ائتلاف با کشورهای عربی منطقه را بر ضد داعش بدست آورد از تاثیرگذاری اندک این کشورها در موضوع عراق و سوریه مطلع بود اما نزدیکی بین اعراب و جمهوری‌خواهان در آمریکا را سپری در مقابل انتقادهای داخلی در آمریکا قرار داد.

 

منبع: فردا