تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۸:۵۹:۵۰
کد مطلب : 89294

چوب لای چرخ عمران شهری نگذاریم به اسم میراث!

برخی فعالان میراث فرهنگی معتقدند اگر حیدری اینقدری که نگران چهارشیر سنگی است اگر برای آثار باستانی خوزستان حساسیت به خرج می داد وضعیت آثار و باستانی در گوشه کنار خوزستان به مراتب بهتر از این بود.

پس از کش و قوس های فراوان بالاخره مراسم کلنگ ​زنی تقاطع غیرهمسطح میدان چهارشیر اهواز در ۲۳ اردیبهشت برگزار شد.
در این پروژه، بلوار پاسداران به سمت دروازه به صورت یک مسیر همسطح خواهد بود و از میدان نخل به سمت جاده ماهشهر به صورت روگذر می شود که این دو مسیر مستقیم هر کدام دارای یک راست‌گرد و یک چپ‌گرد است.
تقاطع غیرهمسطح میدان شهید بندر (چهارشیر) بزرگترین تقاطع غیرهمسطح چندین سطحی (چهارسطح) در جنوب غرب کشور بوده و این تقاطع در پرترافیک‌ترین محل تلاقی منطقه شهری و کانون توزیع و تقسیم که به مسیرهای ورودی و خروجی شهر اهواز منتهی می‌شود، احداث خواهد شد.
جالب اینجاست که افشین حیدری  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان یکی از مخالفین این پروژه بزرگ بوده است  وی حتی در آیین کلنگ زنی هم  ناراحتی خود را پنهان نکرد و گفت “در صورت رعایت نشدن طرح مصوب «ثبت تاریخی این میدان»، پروژه را متوقف می‌کنیم”.
این در حالی است که شهرداری اهواز اطمینان داده است در اجرای طرح های عمرانی حفظ آثار تاریخی و ملی را همیشه مدنظر داشته و خواهد داشت.
استاندار در این مراسم با اینکه نامی از اداره میراث فرهنگی به زبان نیاورد اما گفت:بعضی از دستگاه ها و مدیران وقتی می خواهند یک همکاری یا کمکی داشته باشند نفس سازمان مقابل را می گیرند.
برخی فعالان میراث فرهنگی معتقدند حیدری آنقدری که نگران چهارشیر سنگی است اگر برای آثار باستانی خوزستان حساسیت به خرج می داد وضعیت آثار و باستانی در گوشه کنار خوزستان به مراتب بهتر از این بود و شاهد انتشار تصاویری که اماکن تاریخی آغل گوسفندان و مسکن معتادان شده است نبودیم.
امروز دیگر بر هیچ کس ضرورت اجرای پروژه های بزرگ عمرانی در اهواز پوشیده نیست لذا باید مسئولان  تلاش کنند تا با همکاری و تعامل سازنده موانع توسعه را از بردارند نه اینکه به هر دلیلی چوب لای چرخ پیشرفت و توسعه اهواز بگذارند.
  رهیاب