تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۰:۴۸:۳۸
کد مطلب : 109847
کارشکنی آمریکایی‌ها در روند توافق هسته‌ای؛

کاخ سفید: فروش جنگنده روسی به ایران، نقض تحریم‌هاست

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیان کرد ارسال جنگنده‌های سوخو ۳۰ به ایران که قابل مقایسه با جنگنده-بمب‌افکن‌های اف۱۵ آمریکایی است؛ به تاییدیه شورای امنیت سازمان ملل نیاز دارد.

سوخو 30 کاخ سفید: فروش جنگنده روسی به ایران، نقض تحریم‌هاست

دولت اوباما امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که پیشنهاد روسیه برای فروش جنگنده‌های سوخو به ایران، محدودیت‌های سازمان ملل درخصوص تجارت تسلیحاتی با ایران را نقض می‌کند.

به نوشته شبکه ای‌بی‌سی (abcnews) مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیان کرد ارسال جنگنده‌های سوخو ۳۰ به ایران که قابل مقایسه با جنگنده-بمب‌افکن‌های اف۱۵ آمریکایی است؛ به تاییدیه شورای امنیت سازمان ملل نیاز دارد.

تونر ضمن اعلام مطرح کردن این مسئله با روسیه، افزود تمام شش قدرتی که در ماه جولای با ایران مذاکره و توافق کردند باید کاملا از چنین محدودیت‌هایی آگاه باشند؛ زیرا برجام تحریم واردات سلاح به ایران را تا ۵ سال دیگر حفظ کرده است.

به نوشته این شبکه، مقامات آمریکایی مانند آنچه که در مورد آزمایشات موشکی بالستیک ایران گفته بودند؛ اکنون هم تاکید می‌کنند که فروش جنگنده‌های روسی به ایران توافق هسته‌ای را نقض نمی‌کند اما با قطعنامه شورای امنیت در تقابل است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه جنگنده‌های سوخو تحت کنوانسیون سلاح‌های متعارف شورای امنیت سازمان ملل بعنوان “هواپیما‌های رزمی” شناخته می‌شود، خاطر نشان کرد فروش چنین تسلیحاتی به ایران نیازمند تاییدیه یک به یک و پیش از موعد همه آنها از سوی شورای امنیت است.