تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۹:۱۴:۰۹
کد مطلب : 113670
مدیکال نیوز تودی نوشت:

کار شیفتی و چرخشی، خطر بروز سکته را افزایش می‌دهد

محققان هشدار دادند که کار شیفتی آسیب‌های زیادی از جمله تغییر سیستم داخلی بدن و افزایش احتمال سکته به ویژه برای مردان دارد.

کار شیفتی و چرخشی، خطر بروز سکته را افزایش می‌دهد

به نقل از خبرگزاری سینا، مدیکال نیوز تودی نوشت: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کار شیفتی آسیب‌های زیادی از جمله تغییر سیستم داخلی بدن و افزایش احتمال سکته به ویژه برای مردان دارد.

بر اساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا Centers for Disease Control and Prevention (CDC)؛ ۱۵ میلیون نفر از مردم ایالات متحده به صورت شیفتی کار می‌کنند که بین ۹ شب تا ۵ صبح و خارج از ساعت معمول بدن، در حال فعالیت هستند.

از جمله الگوهای کار و فعالیت که می‌تواند در ریتم شبانه روزی بدن دخالت کند و در کنترل چرخه ۲۴ ساعته بیولوژیکی داخلی بدن تداخل داشته باشد، مشاغلی است که فرد باید به صورت شیفتی کار کند.

ساعت بیولوژیکی بدن به نشانه‌های خارجی، مانند نور یا تاریکی که به بدن دستور خواب، بیداری و خوردن علاوه بر سایر فرآیندهای فیزیولوژیکی متعدد، پاسخ می‌دهد، بنابراین فردی که برنامه کاری، مخصوصا به صورت چرخشی و شیفتی دارد، دچار چالش و یا سردرگمی ساعت داخلی بدن، الگوهای نامنظم خواب و بیداری و زمان غذایی می‌شود.

بسیاری از مطالعات، پیامدهای بهداشتی احتمالی درخصوص شیفت‌های کاری را برجسته کرده‌اند به طوریکه مطالعه اخیری که در مجله JAMA منتشر شده، می‌گوید: بیشتر زنانی که به صورت چرخشی و شیفت شب به مدت ۵ سال یا بیشتر کار کرده‌اند در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستند.

تحقیقات دیگر نیز نشان داده‌اند؛ شیفت‌های کاری خطر دیگر بیماری‌های قلبی عروقی، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

جالب این است که محققان می‌گویند شدت سکته بین مردان و زنانی که به صورت شیفتی کار می‌کنند متفاوت است و مردان عمدتاً در معرض خطر بیشتری هستند که تصور می‌شود ناشی از هورمون‌های تولید مثل مردان باشد.

 

انتهای پیام/