تاریخ انتشار خبر: ۹ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۶:۳۷
کد مطلب : 30848
سرویس بین الملل رهیاب:

کاشت تروریسم در سوریه؛ برداشت تروریست در فرانسه

مواضع دولت فرانسه در قبال بحران سوریه قابل تامل است. دولت این کشور از یک سو تلاش فراوانی برای بسیج جامعه بین المللی علیه نظام سوریه می کندو از طرف دیگر تمام راه حلهای ممکن را برای مواجهه با خطر تروریستهایی که ” جهادگر ” می نامند به کار بسته است.

به گزارش رهیاب نیوز ، مواضع دولت فرانسه در قبال بحران سوریه قابل تامل است. در یک روی سکه پیشگامی فرانسه در تهیه پیش نویس قطعنامه علیه سوریه و ارسال پرونده آن به دادگاه جنایی بین المللی دیده می شود و در روی دیگر اقدامات گسترده در تعقیب شبکه ها و گروههای ارسال جهادگران به سوریه و نظارت شدید بر اینترنت و  رسانه های اجتماعی به چشم می خورد.

به نظر نمی رسد که هردو اقدام فرانسه نتیجه موفقیت امیزی در بر داشته باشند. تلاش سیاسی علیه نظام سوریه با وتوی روسیه و چین به شکست انجامید.  بسیاری از تحلیلگران علت اصلی این اقدام را  منحرف کردن نگاهها از انتخابات ریاست جمهوری سوریه قلمداد کرده اند وگرنه سکوت علیه جنایات داعش و جبهه النصره که به تهدیدی علیه آمریکا و کل  اروپا تبدیل شده اند را چگونه می توان تفسیر کرد؟

رینیه نابا نویسنده و روزنامه نگار فرانسوی متخصص در مسائل خاورمیانه و کشورهای عربی ؛ سیاست وزارت امروز خارجه فرانسه در دوران تصدی لوران فابیوس را ” پیچیده” توصیف می کند و نمونه هایی چند از تناقض مواضع این کشور در برابر تروریسم را بیان می کند.

بعنوان نمونه فابیوس چندی پیش با عبدالحکیم بلحاج لیبیایی که ده سال تحت عنوان ” جنگ علیه تروریسم” در لیست تروریست های تحت تعقیب بود دیدار داشت . همچنین پس از آزاد شدن گروگانهای فرانسوی ربوده شده توسط گروههای مسلح در سوریه وی به جای انتقاد از منش پست این تروریستها در مورد فرضیه استفاده از گاز ” کلر ” در جنگ سوریه سخن می راند.

فرانسه هیچ انتقاد یا اقدامی علیه جنایتهای این گروهکهای تروریستی در سوریه انجام نمی دهد اما همین تروریستها در داخل فرانسه نگرانی دولت را برانگیخته است و فعالانه تلاش می کند تا از وقوع هر حادثه ناخواسته ای جلوگیری کند.

آنچه که اکنون در فرانسه اتفاق می افتدلایحه ای است که ماه گذشته وزیر کشور جدید برنارد کازونوف آن را در دستور کار خود قرار داد. در این طرح اقدامات نظارتی و اطلاعاتی و پیشیگیری از اسلام رادیکالی در ضمن چهار برنامه پیش بینی شده است:
۱ – تصویب قانون جدید برای منع سفر “جهادگران “جوان و بزرگسال و ممنوعیت خروج آنان از خاک فرانسه. در این قانون به خانواده ها اجازه داده می شود که در صورت مشاهده فعالیتهایی دال بر امیال ” جهادی” فرزندانشان را ممنوع الخروج کنند.

۲– تشدید مبارزه علیه گروههای جهادی و اخراج افرادی که منتسب به انها هستند و همچنین مصادره اموال و دارایی های موسسات  مرتبط با این گروهها.در این راستا دولت فرانسه نظارت و رقابت اینترنتی را با توجه به نقش شبکه های اجتماعی در ارسال نوجوانان به فرانسه را افزایش می دهد.

۳ – همکاری بین المللی پاریس با دیگر کشورهایی که شهروندانشان در سوریه حضور دارند و با این مشکل درگیرند.

۴ – کمک به خانواده هایی که در تعامل با انحراف فرزندانشان ناتوانند. نهادی برای راهنمایی و ارشاد این خانواده ها و فرزندانشان که امیال و انگیزه های ” جهادی” دارند بوجود آمده است.

رینیه می گوید که موفقیت این طرح در مواجهه با جهاد گران در داخل فرانسه نسبی خواهد بود زیرا فرانسه درواقع با تروریستها هم پیمان است و هردو یک هدف را دنبال می کنند. تبلیغات رسانه های فرانسه جنگ علیه نظام سوریه را تشویق می کردند و در این بحران سه ساله غرب اذهان عمومی را بدون توجه به ابزارهای مورد استفاده – تروریستها – تنها متوجه ضرورت نابودی نظام بشار اسد در سوریه کرده بود.

فرانسه تروریسم را در سوریه کاشت و اکنون در حال برداشت تروریست در خاک خودش است. تلاشهای این کشور برای خروج از این تنگنا آسان نخواهد بود. زیرا فرانسه فقط در مواجهه با جهاد گران نیست بلکه  فساد طبقه سیاسی و بحران اقتصادی چالشهایی است که فرانسه را با بحران مواجه کرده است.
العهد نیوز