تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۰:۰۶
کد مطلب : 126400
فهم مدیران دولتی از اقتصاد مقاومتی چقدر است؟

کاغذبازی مقاومتی و بایگانی «اقدام و عمل»!

مسئولینی که با اقتصاد مقاومتی به عنوان یک شعار و ارائه گزارش برخورد می‌کنند، معلوم است که در پایان ماه پرداخت حقوق کارکنان و رسیدگی به مشکلات ارباب رجوع را نیز در لیستِ اقدامات انجام شده برای اقتصاد مقاومتی می‌آورند.

کاغذبازی مقاومتی و بایگانی «اقدام و عمل»!

به نقل از آناج، کمتر کسی را می‌توان یافت که تاکنون با آدم چاپلوس و تملق‌گو روبرو نشده باشد. این گروه از اشخاص در بین قشرهای مختلف جامعه وجود دارند و علی‌رغم اینکه اقدام خاصی را انجام نمی‌دهند اما در سخن‌وَری تبحر خاصی دارند و با زبان‌شان بیشتر کارهایشان را پیش می‌برند.

مواجهه‌ی برخی از مسئولین نیز با مقوله‌ی «اقتصاد مقاومتی» دقیقاً بدین شکل است، از مقامات درجه یک گرفته تا صاحب‌منصبان درجه چندم مدام در برنامه‌های متنوع و جلسات متعدد از اقتصاد مقاومتی سخن می‌گویند و بعضاً اقداماتی را در قالب سیاست‌های ابلاغی می‌گنجانند که با منطقِ کودک ۷ ساله نیز سازگار نیست.

تعدادی از مدیران اصلاً به اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارند و از آنجایی که مفهوم آن را به درستی درک نکرده‌اند، تحقق آن را در حل مشکلات جاری موثر نمی‌دانند؛ برخی دیگر نیز با وجودِ ایمان قلبی به اهدافِ ترسیم شده و امکان درمانِ اقتصاد بیمار ایران با سیاست‌های مدنظر رهبر انقلاب، از روی تنبلی به سراغ محقق ساختن چشم‌‌اندازها نمی‌روند و یا به علت سخت پنداشتن اجرای این امور، از خیرِ اقتصادمقاومتی می‌گذرند و کارهایی که پیش‌تر نیز انجام می‌دادند را در گزارش‌های اقتصاد مقاومتی می‌آورند.

مِن باب تمثیل در همین آذربایجان‌شرقی، مقوله‌ی اقتصاد مقاومتی در ارائه گزارش مکتوب خلاصه شده است و از آنجایی که مسئول ارشد می‌خواهد کتابی دُرشت به بالادستی‌ها ارائه نماید، مدیران ادارات را دورهم جمع می‌کند تا هرکدام ابتدا چند جمله‌ای از لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی بگویند و در ادامه کاغذی را به نمایش بگذارند که حاوی جملاتِ دهن‌پرکُن و تکراری است.

در شهرستان‌ها نیز اتفاقات این‌چنینی در انحایِ متفاوت‌تر رخ می‌دهد و مثلاً مدیر می‌آید و می‌گوید این ماه در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی قبض آب و برق را پرداخت کردیم و حقوق پرسنل به موقع واریز شد! خُب اگر این اقتصاد مقاومتی نبود، حقوق کارکنان می‌ماند و قبض‌ها پرداخت نمی‌شد؟

آن دسته از مسئولینی که تا به حال صرفاً به گزارش‌دهی بسنده کرده‌اند، چَندبار در مقابل دوربین‌ها حاضر شده‌اند تا مثالِ عینی برای تحقق اقتصاد مقاومتی به زبان آورند؟ نتیجه‌ی این همه جلسه، همایش، کارگروه و قص‌علی‌هذه چه بوده است؟

نباید همه چیز را صفر و صد در نظر گرفت و گفت تاکنون هیچ‌ اقدامی در راستای اقتصاد مقاومتی صورت نگرفته است، اما آنطور که از قرائن پیداست، اکثریت مدیران با اقتصاد مقاومتی به عنوان یک شعار برخورد می‌کنند و با پسوندِ «اقدام و عمل» زیاد سروکار ندارند.

در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صادرات کالا و کاهش واردات بارها تاکید شده است، اما آیا در طول یک سال گذشته میزان واردات کاهش یافته است؟ همین آذربایجان‌شرقی چه کالاهای جدیدی به کشورهای همسایه صادر کرده است؟ آیا بروکراسی اداری برای جذب سرمایه‌گذار و تسهیل روند اخذِ مجوزهای اداری نسبت به گذشته بهتر شده است؟

وقتی مسئولین عالی رتبه افزایش خام‌فروشی را دستاورد می‌دانند و به آن می‌نازند، معلوم است که اقتصاد مقاومتی مظلوم واقع می‌شود و تاکید رهبر انقلاب بر افزایش فرآورده‌های نفتی و صادرات آن، در حاشیه می‌ماند. از همین اقدامات کوچک می‌توان به میزان پایبندی مسئولان به اقتصاد مقاومتی پی برد.

ای کاش مدیران اجرایی به جایِ آنکه به فکر پُر کردن صفحات گزارش باشند، در عمل تاثیرات اجرای اقتصاد مقاومتی را به منصه‌ی ظهور بگذارند و اینگونه مردم را به قضاوت دعوت کنند.