تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۹:۲۳
کد مطلب : 57385
گزارش:

کافی شاپ ها و قهوه خانه های اهواز محلی دنج برای روابط ناسالم دختران و پسران

متاسفانه ما امروز در شهر شاهد توسعه اماکن ناهنجاری به نام کافی شاپ و کافه تریا هستیم . باید از خود بپرسیم آیا این اماکن نیاز واقعی امروز جوان ما است ؟

 

 

به گزارش  عصر آبادان ؛  به نقل از بانوپرس،در عصر اینترنت و رایانه، بسیاری از جوانان شهر ما ، بدلیل عدم وجود امکانات تفریحی و رفاهی ارزان قیمت و مناسب، دور از چشم خانواده و والدین، اوقات فراغت خود را با گفتگو و کشیدن قلیان و خوردن چای در کافی شاپ ها و کافه تریا ها می گذرانند.

کافی شاپ ، کافه تریا ، سفره خانه و چایخانه های تجاری اماکنی هستند با دکوراسیون های تنگ و تاریک ، که صاحبان آن بدون نگاه به فرهنگ و اخلاق و شرع ، به اتکا و استناد مجوز مجامع امور صنفی، تنها در پی کسب سود و درآمد بیشتر می باشند.

اینکه هر کس با هر اندازه سواد و تربیت و فرهنگ، صرف داشتن یک محل کسب و سرمایه، بتواند مجوز ایجاد کافه تریا و کافی شاپ بگیرد، و بدون احساس مسئولیت در قبال جوانان و نوجوانان به کسب و کار و سود بیندیشد برای آینده جامعه ایرانی اسلامی ما خطرناک است .

مونا دختر ۱۸ ساله ای که در یکی از این کافی شاپ ها نشسته است به ما می گوید : من و دوستانم کلاس زبان میرویم و بعد از کلاس کافی شاپ می آییم  هم خستگی در می کنیم هم بیشتر با هم هستیم .

وی ادامه می دهد:وقتی در شهر جای تفریحی نیست کجا برویم جز اینجا؟ اینجا کسی به ما گیر نمیدهد راحت می شود یک نخ سیگار کشید یا با دوست پسرت قرار گذاشت آشنایی هم نیست که ما را ببیند کلا محیطش خوب است  خوش می گذرد ما که دوست داریم  فقط گران است .

نوال ۲۵ ساله که مطلقه است در یکی از سفره خانه های اهواز به خبرنگار ما می گوید : روزهای اول از بیکاری و و فرار از مشکلا ت می آمدم ولی حالا دوستان زیادی اینجا پیدا کرده ام که به صورت دوره ای اینجا می آییم . هم از خانه بیرون هستیم هم در کنار بچه ها خوش می گذرد ، اینطور از مد و به روز بودن هم عقب نمی افتیم.

پگاه ۳۰ ساله نظرش این است که همه ابتدا برای تفریح و سرگرمی جذب کافی شاپ می شوند اما کم کم تبدیل به عادت می شود او می گوید: خود من ، با وجود اینکه هفته ای دو سه بار با دوستانم اینجا هستم اما باید اقرار کنم اینحا برای خانمها محیط خوبی نیست.

وی افزود: بعد از مدتی با آدمهایی که پاتوقشان اینجور جاهاست آشنا می شوید و قبح خیلی از مسائل می ریزد . مثل سیگار کشیدن ، شوخی های بد و گاهی روابط ناسالم با پسرها در این جا شکل می گیرد.

پگاه می گوید:روابط نادرست دختر و پسر را در این مکان پشت اکثر میزها می‌توان مشاهده کرد اینجا یک جورهایی سالن مد هم هست . برای نشان دادن خود و به رخ کشیدن دیگران عده ایی اینجا می آیند.

دکتر هما داوودی نژاد جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص علل گرایش به کافی شاپ ها و قهوه خانه ها می گوید : اکثر جوانان ما برای اینکه بتوانند راحت تر ساعاتی را در کنار دوستان خود باشند، به کافه هایی می روند که می تواند محل خطری برای روابط آینده آنها باشد.

وی ادامه داد: به طور کلی روابط اجتماعی و گفتگو در محیط های چند نفره مفید و لازم است و باید فضایی در جامعه فراهم شود که جوانان بتوانند در محیطهای سالم و بی حاشیه در کنار هم درباره موضوعات مورد علاقه شان گفتگو کنند و تبادل نظر داشته باشند و حتی با افراد جدیدی آشنا شوند. اما متاسفانه هم اکنون چنین فضایی کمتر در محیط دانشگاهی و شهری ما وجود دارد که همین مسئله موجب شده جوانان به کافه ها پناه ببرند.

الهه موالی زاده جامعه شناس و مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان هم در این باره گفت : متاسفانه ما امروز در شهر شاهد توسعه اماکن ناهنجاری به نام کافی شاپ و کافه تریا هستیم . باید از خود بپرسیم آیا این اماکن نیاز واقعی امروز جوان ما است ؟

وی افزود : در شرایطی که ما ابتدایی ترین نیازهای جوانانمان را تامین نکرده ایم . توسعه این مکان ها برای یک عده محدود واقعا چه معنایی می تواند داشته یاشد ؟

موالی زاده تصریح کرد : در شهر ما که اکثر مردمانش در خانه های کوچک با فضای کم و محدود زندگی می کنند ، ایجاد اماکن بسیار کوچک ، تاریک و دنج برای استفاده دختران و پسران جوان و نوجوان ما چه معنا و ضرورتی دارد ؟

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان گفت : این مسئله از مواردی است که اگر امروز برای حل آن درست و منطقی برنامه ریزی نکنیم ، فردا متاسفانه مجبور خواهیم بود که از قوه قهریه استفاده کنیم در حالی که جوانان شهرمان به هیچ وجه در این قضیه مقصر نیستند . بلکه ما خودمان یک نیاز کاذب برای آنها ایجاد کرده ایم و یک فرهنگ غلط را در شهرمان بدون برنامه ریزی توسعه داده ایم که بعدها مجبور خواهیم بود خودمان با این مسئله برخورد کنیم .

موالی زاده افزود : به نطر من این یکی از مسائل جدی حاظر شهر ما است و من بسیار تعجب می کنم که چرا مسئولین امر واقعا به این موضوع دقت ندارند ؟ که به راحتی در کوچه پس کوچه های شهر مکان هایی راه اندازی شود به نام کافی شاپ و کافه تریا و حتی چایخانه و با وضعیت کاملا نا هنجار از نظر فرهنگی ، اجتماعی و شرعی بنا شود

این مقام مسئول تاکید کرد : من خواهشم برای حفظ کیان خانواده های خوزستانی این است که شهرداری  و سایر ارگان های مسئول برای دادن مجوز این است که برای ایجاد این اماکن دقت نظر و نگاه وسیع تری داشته باشند و امروز کاری را توسعه ندهند که فردا همه از آن پشیمان باشیم .

به نظر می رسد مسئولین باید به نیاز جوانان اهمیت بیشتری داده و برای آن برنامه ریزی دقیق داشته باشند و در این برنامه ریزی ها شرع ، عرف و فرهنگ اسلامی ایرانی مردم خوزستان را در راس قرار دهند باید هرچه سریعتر مسئولین امر برای این فسادخانه هایی که با اسم های باکلاس و بی کلاس بنا شده اند فکری کنند.