تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , دی, ۱۳۹۳ | ۰۸:۲۱:۰۵
کد مطلب : 66546

کود قلابی هم از راه رسید

واردات بی‌رویه سموم بی‌کیفیت کشاورزی از چین و هند، عرضه کودتقلبی تولید داخل با مشخصات شرکت‌های اروپایی و عرضه بذر فاقد کیفیت، زمینه هدر‌روی منابع بخش کشاورزی، سودجویی برخی افراد و به خطر افتادن سلامت مردم را فراهم کرده است.

به نقل از همشهری، به‌رغم گردش سالانه بالای بازار نهاده‌های کشاورزی، نبود قانون جامع و ضعف نظارت بر تولید و واردات کود، سم و بذر مشکل ساز شده است به‌نحوی که اکنون ۴۰درصد بازار۶۰۰میلیون دلاری کود به تسخیر نهاده‌های تقلبی درآمده است. دبیر دومین همایش بین‌المللی نهاده‌های کشاورزی در پاسخ به خبرنگار ما اعلام کرد که حجم گردش مالی سالانه بازار کود حدود ۶۰۰میلیون دلار است که از این میزان حدود ۳۰۰میلیون دلار انواع کودهای شیمیایی از رده خارج شده فسفاته، اوره و پتاسیم که موجب تخریب خاک می‌شود توسط دولت وارد می‌شود. همچنین از ۳۰۰میلیون دلار گردش مالی این بازار توسط بخش غیردولتی نیز بیش از ۱۵۰میلیون دلار در اختیار کودهای تقلبی است.
به گفته محمد رضا شریفی، متأسفانه ۴۰درصد کود موجود در بازار تقلبی و نامرغوب است کودهایی که در انبارها و کارگاه‌های غیرمجاز رباط کریم و پاکدشت بسته بندی وبا نام بهترین برندهای دنیا و درج مشخصاتی غیرواقعی روانه بازار می‌شود از این دست است. وی از نبود هیچ آزمایشگاهی برای سنجش مواد آلی کود عرضه شده در بازار خبر داد و افزود: کمیته‌ای در وزارت جهادکشاورزی تشکیل شده و در حال تدوین قوانینی است که احتمالا با ابلاغ آن طی ۲ تا ۳‌ماه آینده واردات کود ضابطه‌مند می‌شود.

مهلت ۶ماهه به عرضه‌کنندگان کود

این شرایط موجب شده تا رئیس مؤسسه تحقیقات آب و خاک جهادکشاورزی از تعیین مهلت ۶ماهه وارد‌کنندگان و تولید‌کنندگان انواع کود برای صدور تأییدیه کیفی و دریافت پروانه ثبت محصولات خبر دهد. کاظم خاوازی با بیان اینکه بازرسان با مراجعه به کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و سطح بازار از انواع کودهای تولید داخل و وارداتی نمونه برداری می‌کنند، افزود:

این نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های مرجع ارسال و پس از آزمایش‌های تخصصی نتایج به سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها و تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان کودها ارائه می‌شود. به گفته وی براساس نتایج آزمایش‌های این مؤسسه، سازمان تعزیرات حکومتی با تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان کود بی‌کیفیت برخورد قانونی خواهند کرد و براساس دستورالعمل ابلاغی وزارت جهادکشاورزی تا آبان سال آینده هیچ کودی بدون شماره ثبت اجازه عرضه در بازار را ندارد. تاکنون ۵۵کارخانه تولیدی به‌صورت داوطلبانه کود تولیدی خود را برای تأیید کیفیت به این مؤسسه ارائه کردند که ۲۰۰برند تولیدی آنها تجزیه و تحلیل و نتایج آن از طریق مراجع قانونی به آنها ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام/ن