تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۹:۴۶
کد مطلب : 50084
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

کویتی ها برای هتل سازی و عراقی ها برای ساخت بیمارستان در منطقه آزاد اروند ابراز تمایل کردند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه دستورالعمل ویژه‌ای برای ایجاد بانکهای خارجی در مناطق آزاد نوشته شده عنوان کرد: تعدادی از سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد استقبال کرده‌اند اما هنوز قطعی نیست.

 

به گزارش   عصر آبادان، به نقل از باشگاه خبرنگاران، اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی اقداماتی صورت گرفته و در منطقه آزاد ارس استقبال بیشتری از طرف ترک‌ها و آذری‌ها صورت گرفته که حدود ۸ سرمایه‌گذار خارجی در این منطقه بصورت فعال حضور دارند.
وی در ادامه افزود: سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق جنوبی کشور (اروند، قشم، کیش) حضور بعمل رساندند اما کار قطعی به نتیجه نرسید.
ترکان تصریح کرد: فرانسوی‌ها برای اسکله‌سازی در چابهار و کویتی‌ها برای هتل‌سازی در اروند و عراقی‌ها برای ساخت بیمارستان در اروند ابراز تمایل کرده‌اند و ما امیدوار هستیم با شرایط بین‌المللی که، هر روز بهتر می‌شود، به نقطه‌ای برسد که این پروژه ها عملی شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه در مناطق آزاد قوانین پولی و مالی کشور جاری نیست اعلام کرد: رئیس بانک مرکزی در رابطه با ایجاد بانک، بیمه و بورس خارجی مساعدت کرده‌اند و دستورالعمل ویژه‌ای برای این کار نوشته‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: در مناطق آزاد بانکهایی برای انجام عملیات ارزی و بانک‌های سرمایه‌گذاری برای جذب سرمایه و همچنین پس‌اندازهای ارزی که در داخل کشور وجود دارد تاسیس شوند.

ترکان افزود: مقداری از ارز کشور بصورت پس‌انداز در داخل منازل وجود دارد و این عمل به دلیل رفتار گذشته بانک ها با مردم است و ما می‌خواهیم با این اقدام، ارز موجود در منازل را به این بانک‌ها هدایت کنیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد: ایجاد مناطق آزاد جاسک و بوشهر به تصویب دولت رسیده و ایجاد دو منطقه آزاد دیگر در دستور کار شورای عالی مناطق آزاد وجود دارد.

***احداث بزرگترین مجتمع تولید فولاد کشور در قشم

ترکان گفت: مجتمع فولاد قشم بزرگترین زنجیره تولید فولاد کشور است که برای این پروژه سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون یورویی در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: برای رفع انتقادات ما کوشش می کنند تا در راستای سیاست‌های درست در مناطق آزاد حرکت کند، در حقیقت به سمت تولید و صادرات هدایت شوند.

ترکان با بیان اینکه پروژه احداث مجتمع فولاد قشم دومین پروژه فولادی در مناطق آزاد است اظهار داشت: این پروژه با ظرفیت ۳.۲ دهم  میلیون تن تولید فولاد است و به دلیل اینکه زنجیره‌اش ادامه دارد، بزرگترین زنجیره تولید فولاد کشور در حال حاضر است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری یک میلیار د و ۸۵۰ میلیون یورویی در این پروژه صورت گرفته که در گامهای بعدی معادل همین مقدار به سمت سرمایه‌گذاری اضافه می‌شود و همچنین ۵۰۰ هکتار زمین برای احداث این پروژه اختصاص یافته و زمین‌های مورد نیاز در مراحل بعدی انتخاب شده و در حقیقت بزرگترین اسکله فولادی کشور از این پروژه بدست می آید.

ترکان بیان کرد: پروژه‌ دیگری با مشارکت بانکها، مناطق آزاد و ایمیدرو برای احداث فولاد چابهار به امضا رسیده که این پروژه با ۳.۲ دهم میلیون تنی در مراحل برگزاری مناقصات است.