تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آبان, ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۶:۳۱
کد مطلب : 104009

گرد و غبار فراموشی بر بودجه گرد و غبار خوزستان؛ دولت همچنان وعده می‌دهد

یک ریال از بودجه مقابله با ریزگردها در ۲ سال گذشته به خوزستان اختصاص پیدا نکرده اما سخنگوی دولت یازدهم باز هم وعده بودجه دیگری داد.

، معصومه ابتکار پس از گرد و خاک های خوزستان گرد و خاکی به پا کرد و گفت مجلس شورای اسلامی بودجه مقابله با ریزگردها در سال ۹۴ را حذف کرد و نمایندگان این بودجه را خرج مصارف خودشان کردند.

این جمله ابتکار کافی بود تا یکی از نمایندگان خوزستان در مجلس و عضو کمیسیون تلفیق واکنش نشان دهد و بگوید در بودجه سال ۹۳ مبلغ ۵۵ میلیارد تومان در بند ۲ تبصره ۲۰ به منظور مقابله با رشد فزاینده پدیده‌هایی مانند ریزگرد‌ها و خشکسالی اختصاص داده شده بود که معاون برنامه ریزی استاندار خوزستان در تماس تلفنی به بنده گفت یک ریال از این ۵۵ میلیارد تومان به استانداری خوزستان تخصیص داده نشده است و شاید به اداره کل محیط زیست استان خوزستان تعلق گرفته است. با مدیرکل محیط زیست خوزستان نیز تماس گرفتم و بعد از بررسی وی مشخص شد که یک ریال هم از این ۵۵ میلیارد تومان در سال ۹۳ به استان خوزستان تخصیص داده نشده است.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس عنوان می‌کند: سازمان محیط زیست ۶۰ میلیارد تومان برای توانمند سازی و آموزش گروه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد اختصاص داده بود که به همین دلیل این بودجه حذف شد و اگر می‌خواستند که این مبلغ را برای برطرف کردن معضل ریزگرد‌ها اختصاص دهند به ۵۵ میلیارد تومان اضافه می‌کردند و صحبت‌های رئیس سازمان محیط زیست فرار به جلو است. این مبالغ فقط برای کارهای سیاسی صرف می‌شود و نباید این مبالغ را صرف کارهای تبلیغاتی همچون برگزاری سمینارهای مختلف که هیچ فایده‌ای ندارند، هزینه کنیم.

اما این حکایت تلخ در سال ۹۴ هم تکرار شد و در روزهایی که مردم خوزستان در روزهای خاکستری نای نفس کشیدن نداشتند هاشم بالدی مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به تصویب بودجه مقابله با ریزگردها در هیئت وزیران اظهار داشت: بعد از تصویب، این بودجه باید ابلاغ می‌شد ولی تاکنون مبلغ قابل توجهی در این باره واریز نشده است.

وی با بیان اینکه پرداختی‌ها چیز جزئی است، گفت: برخی اعتبارات به مراکز ابلاغ شده که تاکنون ۶۰ میلیارد تومان به سازمان حفاظت از محیط زیست کشور جهت مقابله با گرد و غبار، احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها و فرهنگ سازی برای حفاظت از آنها اختصاص پیدا کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان عنوان کرد: در حال حاضر از طریق مدیرکل محیط زیست خوزستان در حال پیگیری این موضوع هستیم که ببینیم سهم استان خوزستان از این بودجه ۶۰ میلیاردی چقدر است.

وی بیان کرد: ۲۴ میلیارد تومان هم برای عایق سازی در و پنجره‌ها جهت مقابله با گرد و غبار ابلاغ شده که تاکنون تکلیف این اعتبارات برای روش هزینه کرد مشخص نیست.

بالدی افزود: این ۲۴ میلیارد تومان به بانک‌ها ابلاغ شده ولی هنوز نوع هزینه کردن آنها مشخص نیست و بانک‌ها نمی‌دانند که این مبالغ باید به صورت وام‌های کم بهره یا رایگان در اختیار مردم قرار دهند و یا اینکه تعداد اقساط آنها چه تعداد است.

اما نوبخت سخنگوی دولت در سفر به خوزستان خبری از سوی رئیس جمهور داد؛ معاون رئیس جمهور در این سفر یک روزه گفت: حسن روحانی برای حل معضل ریزگردها در خوزستان یک ردیف بودجه اعتباری ثابت ابلاغ کرده است.

به گزارش رهیاب، وعده‌های واهی دولت برای حل معضل ریزگردها در خوزستان هر روز بیشتر از دیروز می‌شود و حالا باید پرسید دولتی که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به بهانه نداشتن اعتبارات لازم یک ریال هم برای حل مشکل ریزگردها هزینه نکرده چگونه می‌تواند در سال آینده برای رفع این معضل نفس گیر بودجه ای اختصاص دهد.

دولت تاکنون نتوانسته معضلات زیست محیطی مختلف در خوزستان را رفع کند و به همین دلیل مردم این استان هنوز با مشکلاتی مانند بی آبی، باران‌های آلوده و گرد و خاک درگیر هستند و باید دید دولت یازدهم چه زمانی به وعده‌های خود عمل می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: رهیاب