تاریخ انتشار خبر: ۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۱:۲۸
کد مطلب : 46205

گزارشی از روند تولید سریال جدید سلحشور

فرج‌الله سلحشور گفت: هم‌اکنون از ۷۵ قسمت سناریوی فیلم حضرت موسی(ع) ۶۹ قسمت آمده شده است و ۶ قسمت دیگر آن نیز به زودی به اتمام خواهد رسید.

 
 
ساخت سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی دینی در کشور مسئله‌ای است که همیشه مورد توجه مخاطبان بوده است.
 
با توجه به فعالیت گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای و جنگ نرم دشمن لازم است تا هنرمندان در این حوزه نقش پررنگ‌تری داشته باشند و با به‌کارگیری ابزارهای نوین به اشاعه فرهنگ دینی در برابر اشاعه بدی‌ها از سوی دشمن بپردازند.
 
فرج‌الله سلحشور همیشه در کانون توجه ساخت فیلم‌های ارزشمند دینی و انقلابی بوده و چند وقتی است که ساخت فیلم حضرت موسی (ع) توسط وی بر سر زبان‌ها افتاده است.
 
با فرج‌الله سلحشور این هنرمند قزوینی سینما گفت‌و‌گویی ترتیب دادیم که در پی می‌آید.
 
چند سال است که مشغول تحقیقات در مورد ساخت فیلم حضرت موسی(ع) هستید و سناریوی این سریال در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
 
در حدود چهار سال است که نوشتن این سناریو را آغاز کرده‌ایم و تحقیقات و داستان‌نویسی این سریال کامل شده؛ هم‌اکنون از ۷۵ قسمت این سناریو ۶۹ قسمت آمده شده است و ۶ قسمت دیگر آن هم به زودی به اتمام خواهد رسید.
 
البته در حال حاضر منتظر آن هستیم که بودجه این سریال فراهم شود تا بتوانیم پیش تولید آن را شروع کنیم.
 
در این سریال از منابع دیگر غیر از منابع اسلامی هم استفاده شده است؟
 
بله از منابع اسلامی، غیراسلامی و از کتب ادیان دیگر مانند انجیل، تورات و … استفاده شده است اما به این معنا نیست که باورها و اعتقاداتی که در قرآن وجود دارد در روح این فیلم نباشد بلکه در داستان و موضوعاتی که مطرح شده است از رمان‌ها، تورات و این قبیل منابع استفاده کرده‌ایم.
 
منبع اصلی داستان فیلم حضرت موسی (ع) چه بوده است؟
 
در محتوا، ارزش‌ها و اصل داستان از تفاسیر و تاریخ خود استفاده کرده‌ایم در حقیقت می‌توانیم بگوییم که داستان مشترک است چه از دید ما و چه از دید یهود یا اهل تسنن فرقی نمی‌کند داستانی است که همه از آن اطلاع دارند ولی جزئیات داستان را نمی‌دانند.
 
در این فیلم سعی کردیم تا جزئیات داستان را از هر کجا که می‌توانیم پیدا کنیم اما برای نگرش‌ها و تعلیمات دینی آن از کتب و تفاسیر اسلامی استفاده کردیم.
 
چطور شد که تصمیم گرفتید سریال حضرت موسی (ع) را بسازید؟
 
مقام معظم رهبری تأکید زیادی بر ساخت چنین آثاری دارند و نیاز امروز جامعه نیز موجب شد تا کار ساخت فیلم حضرت موسی (ع) آغاز شود.
 
داستان فیلم حضرت موسی (ع) قرآنی است و اهمیت ساخت این اثر به این علت بوده که حضرت موسی (ع) فقط پیامبر یهود نیستند بلکه پیامبر ما نیز هستند.
 
همچنین این داستان بیشترین تطابق را با داستان‌های اسلامی دارد و طبق گفته حضرت رسول اکرم (ص) داستان حضرت موسی (ع) و هارون (ع) تا آخر دنیا داستان اسلام خواهد بود.
 
در این سریال به چه شخصیت‌هایی از دوران حضرت موسی (ع) پرداخته می‌شود؟
 
در این سریال به شخصیت‌هایی همچون حضرت یوسف (ع)، هارون (ع)، خضر نبی (ع)، یوشع (ع)، شعیب (ع)، هارون (ع) و حضرت موسی (ع) پرداخته خواهد شد.
 
 هدف از ساخت این سریال چیست؟
 
مهم‌ترین هدف از ساخت این سریال تعلیم آموزش‌های دینی به مردم دنیا است؛ همچنین در جامعه کنونی خودمان نیز به آن نیاز فراوان داریم.
 
دومین هدف را اینچنین می‌توان عنوان کرد که دنیای امروزی با صهیونیست در مبارزه است، آن‌ها هر موقع خواسته‌اند، در مورد دین و پیامبر خودشان صحبت کنند از دیدگاه خودشان این موضوع را مطرح کرده‌اند لذا ما وظیفه داریم تا حقیقت داستان این پیامبر را بیان کنیم.
 
در این اثر برای نخستین‌بار می‌خواهیم از دیدگاه قرآن این فیلم را بسازیم و به تمام دنیا نشان دهیم که اسلام در مورد حضرت موسی (ع) چه گفته است.
 
کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند در ساخت این سریال به ما یاری برسانند چون بودجه این سریال زیاد است اگر این سریال ساخته شود یک اثر جهانی خواهد شد و علاوه بر مردم کشورمان، در سراسر جهان بینندگانی برای این اثر وجود خواهند داشت مانند سریال‌های یوسف (ع) و حضرت مریم چرا که ما این توان را داریم و در گذشته نیز ثابت کرده‌ایم.
 
شاید باشند افرادی که به خاطر پول و تجارت بخواهند این سریال را بسازند؛ این اثر از نظر تجاری نه تنها زیان نخواهد کرد بلکه سود بسیار خوبی دارد اما ما نمی‌خواهیم انگیزه مادی برای این اثر وجود داشته باشد.
 
از مومنینی که دوست دارند در ترویج قرآن نقشی داشته باشند می‌خواهیم در این کار ما را کمک کنند تا بتوانیم‌ این سریال را بسازیم این کار اگر خوب عرضه شود تحول مطلوبی در دنیا ایجاد خواهد کرد.
 
منبع: فارس