تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۷:۰۲
کد مطلب : 17179

گزارش صالحی ازبازرسی‌ تأسیسات هسته‌‌ای

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرد که بازرس‌های آژانس از تأسیسات اتمی ایران بدون هیچ گونه مانع و یا مشکلی در حال انجام است.

عصر آبادان- به نقل از پرس‌تی‌وی؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرد بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تمامی تأسیسات هسته‌ای کشورمان بازدید کرده‌اند و گزارش خود در مورد این بازرسی‌ها را در آینده‌ای نزدیک به آژانس ارائه می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت که ایران فعالیت‌های غنی‌سازی بیش از ۵ درصد خود را تعلیق کرده است.

صالحی با اشاره به طرح ارائه شده از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر ضرورت غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در صورت تصویب تحریم‌های جدید از سوی آمریکا، گفت: کشور نیازی به این سطح از غنی‌سازی ندارد اما اگر این طرح از سوی مجلس تصویب شود دولت از آن تبعیت می‌کند.

خاطرنشان می‌سازد که بازرسی‌ها بخشی از توافقنامه ایران و آژانس بود که به عنوان نقشه راهی برای همکاری‌های دوجانبه و بررسی برخی نگرانی‌های عمده در نوامبر گذشته بین دو طرف منعقد شد. طبق این توافقنامه ایران موافقت کرد که به صورت داوطلبانه به بازرسان آژانس اجازه دهد از راکتور آب سنگین اراک و معدن اورانیوم گچین بازدید کنند.

طبق مقررات پادمان آژانس،‌ ایران ملزم به اعطای چنین مجوزی نیست اما به منظور نشان دادن حسن نیت در مورد ماهیت صلح‌آمیز برنامه اتمی خود چنین مجوزی را صادر کرده است.

طبق گزارش‌های ارسالی چهارشنبه گذشته سه بازرس آژانس به مدت ۵ ساعت از معدن اورانیون گچین در جنوب ایران بازدید کردند. ۸ دسامبر گذشته نیز بازرسان آژانس از راکتور آب سنگین اراک بازدید کرده بودند.

 

منبع: تسنیم