تاریخ انتشار خبر: ۴ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۲:۳۵:۱۳
کد مطلب : 69843

گزارش لحظه به لحظه از موضوع دوپینگ عبدالزهرا / آخرین اخبار از اعلام نتیجه نهایی بازی ایران و عراق / بازیکن دوپینگی بلای جان عراقی ها

“عصر آبادان ” موضوع دوپینگ علا عبدالزهرا بازیکن عراقی را به صورت زنده و لحظه به لحظه پوشش می‌‌دهد.

گفت و گوی اختصاصی با ملی‎پوش خاطی عراقی

عبدالزهرا: مسوولان ایران با آبروی من بازی نکنند

بدون شک علا عبدالزهرا ، سوژه اصلی رسانه های ایرانی در دو روز گذشته بوده است. دوپینگ او و اعتراض ایران به این موضوع به اخبار اصلی جام ملتهای آسیا بدل شده است.


 هافبک تیم ملی عراق در مورد بحث دوپینگش به خبرنگار “ورزش سه” می گوید:« من نمی دانم این چه کارهایی است که مسئولان ایران انجام می دهند. آنها با انتشار این اخبار می خواهند ذهن مردم ایران را جای دیگری ببرند تا باخت را فراموش کنند و انتقادی انجام ندهند. من ۶ ماه پیش برای تراکتورسازی بازی می کردم. ۱۹ شهریور با این تیم فسخ قرارداد کردم. ۲۰ شهریور با پرواز هوایی به بغداد رفتم. از آن زمان تاکنون چرا مسئولان ایرانی درباره دوپینگ من حرفی نردند؟ چرا مهرماه به من چیزی نگفتند؟ چرا آبان ماه حرفی نزدند؟ چرا گذاشتند و فقط نیم ساعت بعد از بازی این بحث را رسانه ای کردند؟»
عبدالزهرا در ادامه می گوید:« من یک بار در ایران تست دوپینگ دادم. مسئولان گفتند تست تو مشکوک است و باید یک بار دیگر از تو تست بگیریم. من هم با تراکتورسازی فسخ قرارداد کردم و به عراق رفتم. آن زمان مسئولان فدراسیون ایران باید با باشگاه جدید من یا فدراسیون عراق مکاتبه می کردند و می گفتند که من باید تست بدهم. آنها هیچ حرفی به من نزدند و نامه ای به من ندادند. واقعا نمی توانم درک کنم که چرا مسئولان ایران حالا یادشان افتاده که باید از من تست می گرفتند. آنها برای من آی تی سی صادر کردند اما حالا آمده اند و از مثبت بودن دوپینگ من حرف می زنند که جای تعجب دارد.»

علا عبدالزهرا در ادامه می گوید:« مگر ایرانی ها نمی گویند که من دوپینگ کرده ام؟ چرا خبرش روی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا و حتی فیفا نیست؟ چرا فقط در رسانه های ایرانی می گویند که فیفا دوپینگ مرا تایید کرده؟ اگر من دوپینگ کرده ام، پس باید خبرش روی سایت های رسمی بیاید اما فعلا که خبری نیامده. این خوب نیست که مسئولان ایرانی با آبروی من بازی می کنند. آنها خودشان مسلمان هستند و می دانند در دین اسلام، آبروی کسی را نباید برد.یکی دو روز است که همه در استرالیا به من جور دیگری نگاه می کنند. من وقتی از تراکتورسازی جدا شدم، پولم را پس دادم. گفتم که این پول برای من که فقط چند بازی انجام داده ام حرام است اما حالا می بینم که این شایعات را برایم ساخته اند. اگر واقعا دوپینگی بودم چرا نیم ساعت بعد از بازی اعلامش کردید؟ مسئولان فوتبال ایران می خواهند مرا قربانی کنند تا خودشان قربانی نشوند و این برای ما دو کشور که دین مان اسلام است اتفاق خوبی نیست.»

گزارش شبکه‌های استرالیایی از دوپینگ عبدالزهرا

در حالی که قرار است رای نهایی اعلا عبدالزهرا، هافبک تیم ملی عراق ساعت ۴ صبح به وقت ایران اعلام شود، رسانه های استرالیایی به این موضوع پردااخته اند.


به گزارش “ورزش سه”، مدیران فداراسیون فوتبال امیدوار هستند که بتوانند به خاطر دوپینگ عبدالزهرا نتیجه بازی را تغییر بدهند و به جای تیم ملی عراق در بازی با کره در مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا بازی کند.

جالب است که شبکه فاکس و سی بی اس در استرالیا از شکایت ایران از اعلا عبدالزهرا خبر دادند و البته هیچ گونه قضاوتی در مورد رای احتمالی کمیته انضباطی ای اف سی نکردند. چیزی که می تواند به این دلیل باشد که ایران شانس کمی برای برنده شدن در این ماجرا دارد.

طباطبایی: شانس برگشتن نتیجه ۵۰ درصد است

رامین طباطبایی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در گفت‌وگو با “ورزش سه” تاکید می‌ کند شانس ایران برای پیروزی در داستان دوپینگ بازیکن عراق بیش از ۵۰درصد نیست.


به گزارش “ورزش سه” او می‌ گوید با توجه به اینکه فیفا دوپینگ بازیکن عراقی را تایید کرده، ما به این پرونده امیدورانه تر نگاه می‌ کنیم و امیدواریم رای کمیته انضباطی ای اف سی به سود ایران باشد.

او در توضیح این موضوع که چگونه ممکن است رای به سود تغییر کند می‌ گوید: احتمال اینکه نتیجه بازی تغییر کند، ۵۰ درصد است که البته شانس پایینی نیست. ما امیدواریم بتوانیم حقمان را از فیفا بگیریم اما اگر نشود، این حق را داریم که به دادگاه بین المللی کاس شکایت کنیم. تمام تلاشمان این است که بهترین اتفاق برای ایران بیافتد.

یک منبع آگاه در فدراسیون فوتبال عراق:

نتیجه بازی ایران- عراق تغییری نخواهد کرد

یکی از منابع آگاه در فدراسیون فوتبال عراق ادعا می کند که در صورتی که محرز شود اعلا عبدالزهرا با توجه به این که می دانسته دوپیگ کرده برای عراق بازی کرده، بازهم نتیجه بازی ایران برابر عراق تغییری نخواهد کرد.


 به گزارش “ورزش سه” به نقل از نسیم، این منبع آگاه به سایت خبری العراق گفت: اگر خدای نکرده شکایت ایران تایید شود، این بازیکن جریمه خواهد شد اما نتیجه دیدار با ایران تغییری نخواهد کرد.

همچنین منابع عراقی  امروز ادعا کرده اند راضی شنیشل، سرمربی عراق روز گذشته از اعلا عبدلزهرا در مورد دوپینگش سوال کرده است و از او خواسته ماجرا را کامل برایش توضیح بدهد.

 

اختصاصی “ورزش سه”‏

متن نامه ارسالی ایران به فیفا ‏در مورد عبدالزهرا

فدراسیون فوتبال ایران در سپتامبر ۲۰۱۴ (مهرماه ۱۳۹۳) نامه ای به فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا ارسال کرده است ‏که در آن به روشنی قید شده نتیجه تست دوپینگ علا عبدالزهرا بازیکن تراکتور مثبت بوده است.‏


به گزارش “ورزش سه” در این نامه چنین آمده: بنابر تست دوپینگ بازیکن عراقی الاصل تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز ‏که در لیگ ایران به بازی مشغول بوده است (نمونه ردیف ۲۴۶۸۷۳ ارسالی به آزمایشگاه کلن آلمان توسط نادوی ایران)، ‏در هشتم آگوست ۲۰۱۴؛ نمونه تست این بازیکن مثبت اعلام شده است و این بازیکن از ماده ممنوعه متیل هگزان آمین ‏استفاده کرده است.‏
بنابراین با توجه به اینکه این بازیکن تابعیت ایرانی ندارد و در ایران ساکن نیست و در حال حاضر به تیم پلیس عراق ‏پیوسته است، با در نظر داشتن ماده ۱۵ـ۳ ـ ۱وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ)، که می تواند روی فرآیند تصمیم ‏گیری تاثیرگذار باشد، برای گرفتن تصمیمات مقتضی، مدارک مورد نیاز که به پیوست ارسال شده را ملاحظه فرمائید.‏

باید به تفکر کی روش احترام گذاشت

خطیبی: عبدالزهرا به من گفت دوپینگ کرده

رسول خطیبی سرمربی تراکتورسازی جعبه سیاه موضوع علاعبدالزهرا است.مربی که از اتفاقات پشت پرده این ماجرا در مورد استفاده این بازیکن از مواد نیروزا پرده بر می دارد.


رسول خطیبی سرمربی تراکتورسازی در همین خصوص واقعیت هایی را در مصاحبه با “ورزش سه” عنوان کرد. مصاحبه او را می خوانید:

عبدالزهرا پیش من آمد و گفت دوپینگ کرده

دیروز بعد از بازی با عراق از فدراسیون با بنده تماس گرفتند و من هم اطلاعاتی که داشتم را به مسوولان دادم. ما هر کاری بتوانیم به خاطر تیم ملی کشورمان انجام می دهیم و باشگاه تراکتورسازی از دیروز با مسوولان در تماس است تا مدارک لازم فراهم شود. دکتر، سرپرست و مدیرعامل تیم نهایت همکاری را کردند و امیدوار هستیم که تیم ملی به مسابقات برگردد. مدارکی در باشگاه هست و از عبدالزهرا در بازی با ذوب آهن در هفته دوم تست دوپینگ گرفتند. حتی بعد از بازی عبدالزهرا به من و دکتر تیم گفت، من از موادی استفاده کردم نمی دانم دوپینگ محسوب می شود یا نه . در واقع خودش این حرف را به من زد. بعد از ۳، ۴ هفته هم عبدالزهرا از تیم جدا شد و به عراق رفت. بعد از این ماجرا هم فدراسیون باید پیگیری می کرد و در ادامه مراحل نمی دانیم چه شد و حکمی هم باشگاه ابلاغ نشد.

نمی دانم عبدالزهرا چطور بازی کرد؟

وقتی بازی با عراق را دیدیم واقعا مانده بودیم که عبدالزهرا چطور برای عراق بازی می کند؟ نمی دانم حکم او به فدراسیون پزشکی فیفا ابلاغ شده یا نه و در واقع حکمی هم برای باشگاه تراکتور بعد از جدایی او نیامد. موفقیت تیم ملی برای ما خیلی مهم است. امیدوارم فدراسیون ما اینقدر قدرت داشته باشد که بتواند حقش را بگیرد. هر کاری هم از دست باشگاه ، من ، پزشک تیم بر می آمد انجام دادیم.

در بازی های دوستانه ضعیف بودیم

عملکرد و شرایط تیم ملی در جام ملت های آسیا را من به دو بخش تقسیم می کنم. اول: مدیریت بیرونی و دوم: مسائل فنی. از لحاظ مدیریت بیرونی باید بررسی کنیم که خواسته های کی روش را برآورده کردیم یا نکردیم؟ تیم های دیگر برای حضور در مسابقات مهم بازی های دوستانه با تیم ملی های بزرگ دنیا برگزار می کنند اما ما این بازی ها را نداشتیم. ایرادی که می توانم در این بخش بگیرم این است که در بازی های دوستانه ضعیف بودیم. اما کی روش در این مدت که در تیم ملی ما کار کرده زمان کافی داشته برای انتخاب نفرات و اردوهای خوب که مهیا شده بود. از لحاظ فنی بازیکنان تمام تلاش شان را در زمین انجام دادند و واقعا از کیفیت تلاش بازیکنان راضی هستیم.

باید به تفکر کی روش احترام گذاشت

بعضی ها شاید بگویند تیم ملی فوتبال زیبایی بازی نمی کند اما این به تفکر مربی برمی گردد . تیم ملی از جام جهانی و حتی بازی با کره و در همین مسابقات با همین سیستم بازی می کند.او فاز دفاعی محکمی داشته و سعی کرده از اشتباهات فردی و تیمی حریفان برای تیم خودمان استفاده کند. تیم ملی از نظر فنی دو حسن هم داشته، اینکه ما در این مسابقات ۷ گل زدیم و ۴ گل از روی ضربات ایستگاهی بوده که نشان دادیم در ضربات ایستگاهی خوب کار کردیم. دومین نقطه مثبت تیم ملی هم این بود که بعد از جام جهانی ۴، ۵ بازیکن جوان به تیم ملی تزریق شد. بازیکنانی مانند سردار آزمون، پورعلی گنجی، وریا غفوری ، رفیعی و.. معرفی شدند که از این نظر باید به آقای کی روش نگاه مثبت کرد.

کی روش فشار زیادی را تحمل می کرد

در بازی با عراق کی روش از زمانی که پولادی اخراج شد تمرکز فنی اش را از دست داد و به حاشیه رفت. از همان موقع او با داور و کمک داور وارد موضع شد و بیشتر روی این مساله تمرکز کرد. پنالتی هم که ۵۰- ۵۰ است.به هر حال کی روش در بازی با عراق تحت فشار بود و به خاطر انتقادها فشار زیادی را تحمل می کرد. در کل ایران می توانست جزو ۴ تیم باشد.

لجبازی کمی زود رنج است

در اینکه کی روش مربی بزرگی است شکی نیست. کی روش خیلی مزیت ها برای ایران داشته و برای فوتبال ما مفید بوده. تنها ایرادی که می توانم از کی روش بگیرم این است که به خاطر بعضی انتقادها زود رنج است اما این انتقادها به خاطر تیم ملی است. به هر حال شاید من هم اشتباه کنم . اما بازیکنان از او راضی هستند و مربی بزرگی است. در حیطه وظایف من نیست که در مورد ماندن یا نماندن کی روش صحبت کنم. اما می گویم که انتقاد سازنده خوب است و نباید تخریب کرد. به هر حال کی روش برای من قابل احترام است.

شرایط تراکتور خوب است

در مورد وضعیت تراکتور باید بگویم که شرایط تیم خوب است . ما در این مدت تمرینات و اردوهای خوبی داشتیم. یکی ، دو مصدوم داریم که به زودی به شرایط بازی می رسند. از تمام بازیکنان ممنون هستم چون در این مدت با تمام وجود زحمت کشیدند و امیدوارم شروع خوبی داشته باشیم.

با تغییر برنامه لیگ مشکلی نداریم

چون قبلا سازمان لیگ و فدراسیون اعلام کرده بودند در صورت حذف ایران بازی های زودتر برگزار می شود ما آمادگی لازم را داشتیم و با زودتر برگزار شدن بازی ها مشکلی نداریم.

یک بازیکن خارجی و یک ایرانی می گیریم

باید برای جذب بازیکن و تقویت تیم اقدام کنیم. به همین خاطر من دو بازیکن خارجی به باشگاه معرفی کرده ام و خواستم یکی از دو بازیکن با باشگاه قرارداد امضا کند. یک بازیکن ایرانی هم می خواهیم برای تقویت تیم مان جذب کنیم.

رای قبلا صادر شده باشد ایران پیروز است

احمدرضا براتی در مورد بحث دوپینگ هافبک تیم ملی فوتبال عراق گفت: اگر از سوی فیفا یا فدراسیون فوتبال ایران یا عراق رای محرومیتی برای علا عبدالزهرا قبل از بازی صادر شده باشد نتیجه بازی به سود ایران اعلام می‌شود.


به گزارش “ورزش سه” و به نقل از فارس، احمدرضا براتی، در مورد موضوع دوپینگ علا عبدالزهرا بازیکن تیم ملی عراق که مقابل ایران به میدان رفت، گفت: در مورد این مسئله ۲ فرض وجود دارد. فرض نخست آن است که پس از مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ وی، نامبرده توسط کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران یا عراق یا حتی فیفا محروم شده باشد که در این صورت حضور وی در بازی مقابل ایران، مصداق بارز استفاده از بازیکن غیرمجاز است.

وی تاکید کرد: در صورتیکه ایران ظرف حداکثر ۲ ساعت بعد از مسابقه به صورت کتبی به این مسئله اعتراض و اعتراض‌نامه مکتوب را تسلیم ناظر مسابقه کرده باشد نتیجه آن مسابقه با حکم کمیته انضباطی AFC به نفع ایران تغییر خواهد کرد و تنها در این شرایط است که باید منتظر شنیدن خبرهای خوب باشیم.

کارشناس مسائل حقوقی در ادامه صحبت‌های خود با بیان فرض دوم تصریح کرد: اما اگر فقط تست دوپینگ این بازیکن مثبت اعلام شده باشد ولی تاکنون از سوی فدراسیون‌های مربوطه یا فیفا حکم محرومیتی برای نامبرده صادر نشده باشد، حضور این بازیکن در مسابقه استفاده از بازیکن غیرمجاز محسوب نمی‌شود و تنها اتفاقی که خواهد افتاد مجازات فردی این بازیکن اعم از محرومیت و جریمه نقدی خواهد بود و نتیجه تغییر نخواهد کرد که با توجه به اخبار واصله‌، این فرض محتمل‌تر است.

پورعلی‌گنجی پدیده جام بود

کامیابی نیا: عبدالزهرا می‌ دانست من نه

کمال کامیابی نیا بازیکن سابق تیم امید که به دلیل حضور غیرمجاز در بازی ایران مقابل عراق باعث شکست ۳ بر صفر ایران مقابل حریف شد، دوباره مورد توجه خبرنگاران قرار گرفته است.

 به گزارش “ورزش سه” کامیابی نیا که در تیم نفت‌تهران بازی می‌ کند، درباره ماجرای دوپینگ علا عبدالزهرا هافبک تیم‌ملی عراق می‌ گوید: شرایطی که آن موقع من داشتم با شرایط حال حاضر علا عبدالزهرا خیلی فرق می‌کند. به خاطر اینکه خود بازیکن، فیفا و فدراسیون فوتبال در جریان دوپینگ این بازیکن بودند اما من در شرایطی بازی کردم که از هیچ چیز خبر نداشتم. الان هم من دقیقا نمی‌ دانم قانون چیست و قرار است چه اتفاقی بیافتد اما امیدوارم هرچه که می‌ شود خیر باشد.

هافبک نفت در پایان در مورد عملکرد هم تیمی هایش در تیم‌ملی نظرش را اینگونه بیان کرد: شرایط هر سه بازیکن ما یعنی بیرانوند، پورعلی گنجی و امیری خوب بود. چند سالی بود که علیرضا حقیقی جایگاهش در تیم‌ملی را رزرو کرده بود و بالاخره به دستش آورد. بیرانوند هم می‌ تواند همین کار را بکند و سال های سال برای تیم‌ملی گلر مفیدی باشد. شرایط پورعلی‌گنجی هم که واقعا خوب بود، او به عنوان یک جوان ۲۲ ساله ثابت کرد که اعتماد به بازیکن جوان خیلی بهتر است. او در ۴ بازی تیم‌ملی بی نقص و با اعتماد به نفس بازی کرد. وحید امیری هم که مردم و کارشناسان تاییدش کردند اما بی شک وریا غفوری و مرتضی پورعلی‌گنجی پدیده های این جام بودند.

کامیابی نیا در مورد شرایط نفت‌تهران افزود: شرایط تیم ما خیلی خوب است و اردوی خوبی را در ترکیه پشت سر گذاشتیم، در دو بازی تدارکاتی که در آنجا برگزار کردیم، جوان ها هم بازی کردند که این خیلی خوب است و آنها می‌ توانند در لیگ و جام باشگاه های آسیا به ما کمک کنند. قطعا تیم ما خیلی خوب کار کرده که ۶ بازیکن در تیم‌ملی و امید داشتیم.

————————————————————————-