تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۷:۱۱:۲۷
کد مطلب : 22793

گزارش لس آنجلس تایمز از وضعیت سوریه

این روزنامه با اشاره به سه ساله شدن بحران سوریه از شکست گروهکهای مسلحی که امریکا از انها حمایت می کرد و همچنین پیروزیهای پی درپی ارتش سوریه گزارش داد.

به گزارش رهیاب نیوز روزنامه آمریکایی لس انجلس تایمز در گزارشی به بررسی وضعیت سوریه پرداخت.

این روزنامه با اشاره به سه ساله شدن بحران سوریه از شکست گروهکهای مسلحی که آمریکا از انها حمایت می کرد و همچنین پیروزیهای پی درپی ارتش سوریه گزارش داد.

این روزنامه در گزارش خود نوشت : می توان گفت که بشاراسد رییس جمهور سوریه تنها رییسی است که در برابر جریانهای” بهار عربی” خاورمیانه مقاومت کرد. در سلطه ماندن وی تا حد زیادی به دلیل اختلافات و هرج مرج میان گروهکهای مسلح و پیشتاز شدن تکفیریهای مخالف اسلام معتدل در سوریه می باشد.

مناطق شمال و شرق سوریه تحت سیطره گروهکهای مرتبط با القاعده و اسلام گرایان تندرو بود که ایالات متحده و هم پیمانان عربی اش از آنها برائت جستند و درگیری بین این گروهها آغاز شد. همچنین تجارب ارتش سوریه پس از سه سال جنگ های پارتیزانی یکی از عناصر اساسی قوت گرفتن نظام در سوریه بود.. راهکار بشار اسد در جنگ حمایت دمشق و گذرگاه اصلی شمال حمص و گذرگاه غربی منتهی به دریای مدیترانه بود که به خوبی انجام شد و این نشان دهنده موفقیت آمیز بودن طرحهای نظام سوریه است.

این روزنامه به ضعف گروههای مخالف سوری نیز اشاره کرد : نیروهای مخالف سوری که غرب آنها را معتدل می داند مناطق مهم و تحت تصرف خود را به دلیل ناهماهنگی های میدانی و عدم وجود فرماندهی مرکزی و کمبود اسلحه سنگین برای رویارویی با حمله های هوایی  وهمچنین پیشتاز شدن گروههای تندرو از دست دادند.

جرایم و اقدامات وحشیانه گروهکهای تندرو نفرت بسیاری از سوریها را برانگیخت و امریکا و هم پیمانانش را نیز نسبت به مسلح کردن مخالفان به سلاحهای سنگین مردد ساخت.