تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۶:۰۴
کد مطلب : 23553

گفتمان رهبر انقلاب و اهمیت توسعه درون‌زا

یکی از راهکارهایی که می تواند زمینه را برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و کاهش وابستگی به محصولات خارج فراهم کند اتکا به ظرفیت ها و امکانات داخلی و استفاده بهینه از پتانسیل ها و استعدادهای موجود در کشور است.

هر چند که در سال گذشته به واسطه توافق های اولیه صورت گرفته بین ایران و گروه موسوم به ۱+۵ جهت حل مسئله پرونده هسته ای مقداری از دارایی های ایران در بانک های خارجی آزاد و به کشور منتقل گردید و تحریم برخی از کالاها نیز برداشته شد اما تا رفع کامل تحریم ها که در نتیجه حل مسئله پرونده هسته ای صورت می گیرد زمان زیادی باقی مانده است و از این رو برخی از مشکلات کشور در حوزه اقتصادی که به واسطه تحریم ها شکل گرفته اند همچنان پابرجا باقی خواهند ماند.

در این شرایط نمی توان از رشد و توسعه اقتصادی کشور و حل مشکلات مردم غافل ماند و در این رهگذر یکی از راهکارهایی که می تواند زمینه را برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و کاهش وابستگی به محصولات خارج فراهم کند اتکا به ظرفیت ها و امکانات داخلی و استفاده بهینه از پتانسیل ها و استعدادهای موجود در کشور است.

استفاده از ظرفیت ها و امکانات داخلی از یکسو موجب می شود که فشار اقتصادی و مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم ها تا حدودی کاسته شود و میزان وابستگی به واردات کالاهای مورد نیاز کاهش یابد و از سوی دیگر موجب می شود که نگاه مسئولان به جای اینکه به خارج از کشور معطوف باشد و حل مشکلات اقتصادی را به حل مشکلات عرصه سیاست خارجی و به ویژه مسئله پرونده هسته ای گره بزنند به ظرفیت ها و امکانات موجود در داخل کشور معطوف شود و تلاش خود را صرف استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود سازند.

از سوی دیگر نگاه به داخل از این جهت مهم است که امروزه شاهد این هستیم طرف های غربی بحث های جدیدی را در رابطه با مذاکرات هسته ای مطرح می کنند. موشک های بالستیک ایران و مسئله حقوق بشر از جمله این موارد است که  طرح این موارد شاید در  روند ادامه مسیر مذاکرات ایجاد خلل کند و دستیابی به توافق نهایی را با مشکل مواجه سازد.

همچنین توسعه درون زا و اتکا به داخل یکی از توصیه هایی می باشد که مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید داشتند و در سخنرانی خود در جوار حرم امام رضا (ع) در ابتدای سال جاری «درون زا بودن و تکیه بر ظرفیتها و امکانات داخلی در عین برونگرایی و تعامل صحیح با اقتصاد دیگر کشورها» را از جمله ویژگی های مهم اقتصاد مقاومتی دانستند.

در همین رابطه رهبر معظم انقلاب نیز در دیدارهایی که سال گذشته با اقشار مختلف مردم و مسئولان نظام داشتند بر اهمیت اتکا به ظرفیت ها و امکانات موجود در کشور تاکید کردند. از نظر رهبر معظم انقلاب ایران کشوری است غنی با ظریف تا های فراوان از این رو مسئولان برای حل مشکلات کشور به جای اینکه توجه خود را معطوف به خارج کشور نمایند باید با استفاده از ظرفیت های داخلی در صدد حل مشکلات برآیند. ایشان در این رابطه می فرمایند:

«تا وقتى که ما چشممان به دست دیگران باشد، دنبال این باشیم که کدام مقدار از تحریمها کم شد، کدام مقدار چنین شد، فلان حرف را فلان مسئول آمریکایى گفت یا نگفت – تا وقتى دنبال این حرفها باشیم – به جایى نمیرسیم. ما یک کشور بزرگ هستیم، یک ملّت قوى هستیم، ملّت بافرهنگى هستیم، ملّت بااستعدادى هستیم، ثروت خدادادى هم الى‌ماشاءالله [داریم]؛ مسئولینمان هم خوشبختانه مسئولین دلسوزى هستند، دلشان میخواهد کار کنند، ما هم کمکشان میکنیم، دعایشان هم میکنیم؛ البتّه اصرار هم میکنیم که مسئولین هم به نیروى داخلى تکیه کنند؛ از مسئولین هم میخواهیم به مردم اعتماد کنند، به نیروى داخلى اعتماد کنند، سعى کنند این سرچشمه‌ى فیّاض تمام نشدنى را در داخل، خروشان و فروزان و جوشان کنند؛ این اگر شد، همه‌ى درهاى بسته باز خواهد شد.»

از سوی دیگر مسئله توسعه درون زا و اتکا به امکانات و ظرفیت های داخل کشور از این جهت می تواند مهم باشد که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود با اشاره به برخی تلاشهای قابل تقدیر در زمینه ی حماسه ی اقتصادی فرمودند: «البته در سال گذشته حماسه اقتصادی به شکل مورد انتظار محقق نشد که لازم است این حماسه در سال جدید به وجود آید.»

بنابراین لازم است که دولتمردان و مسئولان کشور در شرایطی که دشمنان کشور تلاش می کنند تا از تمام امکانات جهت ضربه زدن به کشور استفاده کنند با تدبیری مناسب و اتخاذ راهکاری موثر از آثار سوء و زیانبار توطئه های دشمنان بکاهند و مانع از یاده خواهی های آنها شوند و به شعار حماسه اقتصادی جامهء عمل بپوشانند.

منبع: شفاف