تاریخ انتشار خبر: ۴ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۲۱:۲۶:۰۶
کد مطلب : 105802

گلوله ارتش روسیه در حمله به حرم امام رضا+عکس

علاقمندان می توانند از این اثر در گنجینه تاریخ موزه آستان قدس رضوی دیدن کنند.

گلوله ارتش روسیه در حمله به حرم امام رضا در مشهد، به نمایش عمومی در آمد.
گلوله توپ اصابتی قشون روس به حرم مطهر رضوی در موزه آستان قدس رضوی در معرض نمایش قرار گرفت.
مسوول گنجینه تاریخ موزه آستان قدس رضوی امروز گفت: همزمان با دهم ربیع‌الثانی ۱۳۳۰ قمری دولت تزار روسیه حرم مطهر رضوی را از ۱۸ نقطه مورد اصابت گلوله‌های توپ قرار داد و گلوله توپی که در این حمله به گنبد مطهر اصابت کرد هم اکنون در گنجینه تاریخ مشهد موزه آستان ‌قدس رضوی در معرض نمایش قرارگرفته است.
علیرضا افتخاری افزود: علاقمندان و پژوهشگران داخلی و خارجی می توانند تا بیستم ربیع الثانی صبح و عصر از این اثر در گنجینه تاریخ موزه آستان قدس رضوی دیدن کنند.
وی گفت: حمله دولت تزار روسیه از ساعاتی پیش از غروب آفتاب آغاز شد و تا نیمه‌شب ادامه داشت و قشون روسیه با تانک وارد صحن کهنه و مسجد گوهرشاد شدند و به کشتار بی‌رحمانه مردم پرداختند که سرانجام با فریادهای امان‌خواهی مردم، حمله متوقف شد.
مسوول گنجینه تاریخ موزه آستان قدس رضوی افزود: در این حمله که با عنوان فتنه‌الکبری یا عاشورای ثانی یاد شده است علاوه بر وارد شدن خسارت فراوان به حرم مطهر، مردم نیز چهار روز در تصرف قشون روس بودند بطوریکه تعداد کشته‌شدگان در این حمله ۶۰ تا ۷۰ نفر و در برخی منابع ۸۰۰ نفر اعلام شده است.
گنجینه تاریخ حرم رضوی موزه آستان‌ قدس رضوی، در سال ۱۳۷۲ با هدف آشنایی بیشتر مردم با مراحل توسعه شهر مشهد و حوادثی که در قرون بر اماکن متبرکه رضوی گذشته، بنیاد شد و در آن اشیایی از دوره‌های مختلف تاریخی به نمایش ‌درآمده است.
ضریح‌های حرم مطهر، پنجره‌های ‌فولاد، محراب‌های زرین‌فام و آلات و وسایل روشنایی حرم مطهر همچون گلگیر شمع ، قندیل‌های متعلق به ادوار مختلف تاریخی، دست نقره مخصوص جمع‌آوری اشیاء بالای ضریح مطهر و عصای تزیینی برجسته و قلم‌زنی‌شده دربانان حرم مطهر با روکش نقره و با قدمت اواخر دوره قاجار، از جمله اشیاء این گنجینه است.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما