تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۵۰:۰۴
کد مطلب : 49482

گناهانی که عذاب ابدی دارند

گناهکار مثل کسی است که سوزنی را در چشم خود فرو می کند، نتیجه تکوینی و معلول طبیعی این کار، کور شدن است.

عمل هر کسی معلول اوست و معلول همواره با علّت خود است؛ لذا در آخرت هر کسی عمل خود را به دوش می کشد. «فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ ــ وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ: پس هر کس، هم وزن ذرّه‏اى کار خیر انجام دهد خود آن عمل خیر را مى ‏بیند. ــ و هر کس، هم وزن ذرّه‏اى کار بد کرده، خود آن عمل بد را مى ‏بیند.» (الزلزله / ۷ و ۸)

 

گناهکار مثل کسی است که سوزنی را در چشم خود فرو می کند، نتیجه تکوینی و معلول طبیعی این کار، کور شدن است. بسیاری از گناهان حقیقتاً کور کننده چشم حقیقت بین انسان هستند؛ لذا نمی گذارند شخص در دنیا حقایق و خوبی ها را ببیند؛ کما اینکه در آخرت نیز نمی گذارد شخص باطن این حقایق و خوبی ها را که نعمت های بهشتی است مشاهده نماید. «وَ مَنْ کانَ فی‏ هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِی الْآخِرَهِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبیلا: و کسى که در این جهان (از دیدن چهره حق) نابینا بوده است، در آخرت نیز نابینا و گمراه تر است.» (الإسراء/۷۲)

 

آیات قرآن مجید درباره عذاب ابدى به چندین گروه اشاره کرده است:

۱- کفر: «آن کسانى که کافر شدند و به عقیده کفر مردند، البته بر آن گروه است لعنت خدا و ملائکه و تمام مردمان»[۱].

 

۲- ستمگرى: «آنان را که کافر و ستمگر شدند هیچ‏ گاه خدا نخواهد آمرزید و به راهى هدایت ننماید و گرچه راه جهنم که تا ابد در آن خواهند زیست و این براى خدا آسان است»[۲].

 

۳- نفاق: «خدا مرد و زن از منافقان و کافران را وعده آتش دوزخ و خلود در آن داده. همان دوزخ برای آنها کافى است و خدا آنها را لعن کرده و به عذاب ابد مى ‏افکند»[۳].

 

۴- تکبر: «پس، از هر در به دوزخ داخل شوید که در آنجا همیشه معذب خواهید بود و جایگاه متکبران که دوزخ است بسیار بد منزلگاهى است»[۴].

 

۵- تکذیب آیات خدا: «و آنان که آیات ما را تکذیب کردند، آنها اهل آتش دوزخ و در آن مخلّدند و آن جا بسیار بد منزلگاهى است»[۵].

 

۶- قتل عمد: «هرکس مومنى را به عمد بکشد، مجازات او آتش جهنم است که در آن جاوید معذب خواهد بود. خدا بر او خشم و لعن کند و عذابى بسیار شدید مهیا سازد»[۶].

 

۷- تجاوز از حدود الهى: «هر که نافرمانى از خدا  و رسول کند و تجاوز از حدود الهى نماید، او را به آتشى در افکند که همیشه در آن معذب است و همواره در عذاب ذلت و خوارى خواهد بود»[۷].

 

۸- دشمنى با خدا و رسول: «آیا نمى ‏دانند که هر کس با خدا و رسولش به دشمنى برخیزد، آتش دوزخ کیفر دائمى او است و این به حقیقت ذلّت و خوارى بزرگ است»[۸].

 

۹- احاطه بد کردارى: «آرى، هر کس اعمالى زشت اندوخت و کردار بد به او احاطه نمود، چنین کس اهل دوزخ است و در آن آتش، به عذاب جاوید گرفتار خواهد بود»[۹].

 

۱۰- رباخوارى: «خداوند تجارت را حلال کرده و ربا را حرام. هر کس پس از آن که پند و اندرز کتاب خدا بدو رسید از این عمل (ربا خوردن) دست کشد، خدا از گذشته او در گذرد و عاقبت کار او با خداى مهربان باشد و کسانى که از این کار دست نکشند، آنان اهل جهنم‏اند و در آن جاوید معذب خواهند بود»[۱۰].

 

۱۱- دوستى و همکارى با دشمنان اسلام: «با آن که اهل کتاب مدعى ایمانند، باز بسیارى از آنها را خواهى دید که با کافران (بت‏پرست و منکران) دوستى مى ‏کنند و ذخیره‏اى که براى خود پیش مى‏ فرستند و آن غضب خدا است، بسیار بد ذخیره‏اى است و براى آنها در دوزخ عذاب جاوید خواهد بود»[۱۱].

 

۱۲- شرک: «مشرکان را نرسد که مساجد خدا را تعمیر کنند در صورتى که به کفر خود شهادت مى‏دهند، خدا اعمالشان را نابود خواهد گردانید و در آتش دوزخ آنها جاوید و معذب خواهند بود»[۱۲].

 

۱۳- گناه پیشگى: «کسانى که مرتکب اعمال بد شدند، به قدر همان اعمال مجازات شوند و به خوارى و رسوایى در افتند و ایمنى از عذاب خدا نیابند، گویى روى سیاه آنها قطعه‏اى از شب ظلمانى است. آنان اهل آتش دوزخ و در آن همیشه معذب‏اند»[۱۳].

 

 

پی نوشت ها:

[۱]- بقره، آیه ۱۶۱.

[۲]- نساء، آیه ۱۶۸.

[۳]- توبه، آیه ۶۸.

[۴]- نحل، آیه ۲۹ .

[۵]- تغابن، آیه ۱۰.

[۶]- نساء، آیه ۹۳.

[۷]- نساء، آیه ۱۴.

[۸]- توبه، آیه ۶۳.

[۹]- بقره، آیه ۸۱.

[۱۰]- بقره، آیه ۲۷۵.

[۱۱]- مائده، آیه ۸۰.

[۱۲]- توبه، آیه ۱۷.

[۱۳]- یونس، آیه ۲۷.