تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۹:۱۵:۰۰
کد مطلب : 90960
سالگرد مرحوم سلیمانی/بازنشر

یکسال از فراق «پهلوان باشی» گذشت + عکس و فیلم

یک سال از فراق قهرمان سنگین وزن تیم ملی کشتی ایران که اولین طلای ایران پس از انقلاب را کسب کرد می گذرد.

علیرضا سلیمانی، پیشکسوت کشتی ایران و دارنده شش بازوبند پهلوانی کشور ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۳ بر اثر سکته قلبی درگذشت.مراسم اولین سالگرد درگذشت این پهلوان فقید امروز پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

علیرضا سلیمانی کربلایی متولد بهمن ۱۳۳۴ در تهران بود. وی تنها کشتی‌گیر ایرانی است که قهرمانی جهان در دستهٔ فوق سنگین را به دست آورده و اولین قهرمان جهان کشتی ایران پس از انقلاب است که با قهرمانی او در سال ۱۹۸۹ در مارتینی سوئیس به دست آمد. وی در فینال آن مسابقات بروس بومگارتنر کشتی‌گیر آمریکایی و دارنده ۵ طلای جهان و المپیک را در حالی که ۴-۰ عقب بود با نتیجه ۵-۴ شکست داد تا پرچم ایران را بالا‌تر از پرچم آمریکا و شوروی به اهتزار درآورد تا ایران انقلابی آن سال‌ها ـ که از سوی قدرت‌های جهانی نادیده گرفته شده بود ـ شعار بزرگ «نه شرقی، نه غربی» انقلابش را با صدای بلند فریاد بزند.
آن زمان یک روزنامه خارجی نوشت “علی شیطان بزرگ را شکست داد” و همین موضوع باعث شد که ورزش کشور جایگاه متفاوت‌تر از قبل داشته باشد.(فیلم مبارزه تاریخی سلیمانی و بومگارتنر را در اینجا ببینید)

به علت علاقه فراوان به ورزش کشتی در سنین پائین به باشگاه هژبر واقع در خیابان قزوین رفت و زیر نظر محمدعلی حسامی یادگیری کشتی را آغاز کرد. پس از ۲ سال روانه باشگاه پولاد شد و زیر نظر حسین مهرآموز تمرینات خود را پی‌گرفت تا اینکه در سال  ۱۳۵۵ در حالی‌که تنها ۲۰ سال سن داشت به همراه تیم ملی در بازی‌های المپیک ۱۹۷۶ مونترال شرکت کرد. در این بازی‌ها، سلیمانی در وزن ۹۷ کیلوگرم حضور داشت و به علت تجربه کم توفیقی به دست نیاورد.

یکسال از فراق «پهلوان باشی» گذشت + عکس و فیلم
مرحوم علیرضا سلیمانی با ۶ بازوبند پهلوانی در میان اهالی ورزش به نام “پهلوان باشی” شناخته می شد.

اوج دوران ورزش قهرمانی سلیمانی در دههٔ ۶۰ بود که ایران کمتر در رقابت‌های بین‌المللی حاضر می‌شد، به همین جهت سلیمانی در دو المپیک ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ به دلیل عدم شرکت ایران و در المپیک ۱۹۸۸ به دلیل مشکل ویزا حضور نداشت.

اما در المپیک ۱۹۷۶ مونترآل با ۲۰ سال سن در وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت کرد که با دو باخت و یک برد حذف شد. او در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون هم در سن ۳۶ سالگی شرکت داشت و پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران هم بود، ابتدا ۳ پیروزی با ضربهٔ فنی را به نام ثبت خود کرد اما در رقابت چهارم در یک دیدار بسیار نزدیک که ۱۰ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول کشید ۲-۱ از محمود دمیر ترک شکست خورد و در بازی پنجم با مساوی برابر کشتی‌گیر کانادا به مقام ششم رسید.

یکسال از فراق «پهلوان باشی» گذشت + عکس و فیلم

 ۲۷ اردیبهشت ۹۳ یعنی ۴ روز پیش از درگذشت این پهلوان، در حاشیه مسابقات کشتی با چوخه در قوچان علیرضا سلیمانی و رضا سوخته سرایی مورد تجلیل قرار گرفتند.

سلیمانی همچنین یک رقیب و حریف تمرینی جدی و باتجربه‌تر به نام رضا سوخته‌سرایی داشت که همواره رقابت سختی برای قرارگرفتن در ترکیب تیم ملی داشتند. یکی از نقاط عطف دوران ورزش این دو بازی‌های آسیایی سئول ۱۹۸۶ بود که سوخته‌سرایی تصمیم گرفت در کشتی فرنگی شرکت کند تا سلیمانی در ترکیب تیم آزاد قرار گیرد و هر دو نیز مدال طلای بازی‌های آسیایی را کسب کردند.

افتخارات علیرضا سلیمانی به شرح زیر است:

– مدال طلای جهان در سال ۱۹۸۹ مارتینی سوئیس (تنها مدال آور طلایی سنگین وزن کشتی ایران در جهان)

– مدال طلای بازیهای آسیایی ۱۹۸۶ سئول

– مدالهای طلای آسیا در سالهای ۱۹۹۱، ۱۹۸۹، ۱۹۸۳، ۱۹۸۱ و ۱۹۷۹

در پایان می توانید گفتگویی خواندنی و متفاوت را با مرحوم علیرضا سلیمانی در اینجا بخوانید.